Lavrov: ABD kamplarda militan eğitiyor

Lavrov: ABD kamplarda militan eğitiyor

Lavrov ABD'yi Suriye savaşını devam ettirmek için kamplarda militan eğitmekle suçladı. Lavrov "ABD Rukban kampına insani yardım ulaşmasını engelliyor" dedi.

A+A-

 Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Suriye’de çatışmaların devam etmesi için ülkenin güneyinde kontrol ettiği Tanf yakınında militanlara eğitim verdiğini söyledi.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen Safadi ile yaptığı görüşmenin ardından yapılan ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, “ABD’nin tek taraflı olarak kendi bölgesi ilan ettiği Tanf ve Rukban sığınmacı kampı çevresinde militanların eğitilmesi de dahil çok tuhaf şeyler oluyor” diyerek bu eğitimin amacının, ‘ateşkes anlaşmalarına rağmen militanların silahlı faaliyetlere devam etmesini sağlamak’ olduğunu iddia etti.
 

‘ABD, RUKBAN KAMPINA İNSANİ YARDIM SEVKİYATINI ENGELLİYOR’

Lavrov, ABD’nin Rukban sığınmacı kampına insani yardım ulaştırılmasını engellediğini söyledi. Sergey Lavrov, “ABD, çok uzun süre boyunca insani yardım konvoylarının Rukban kampına erişimini engelledi. Bunun için Suriye hükümetinin izin vermediğini öne sürdüler. Bu doğru değil. Suriye hükümetiyle insani kuruluşlar arasında tüm sorunlar çözüldü ancak ABD, insani yardımların kampa ulaştırılması için yeterli güvenlik garantisi vermiyor” dedi.
ABD’nin insani yardım konvoylarının kampın sınırına kadar getirilmesini, dağıtım işleminin ise kamp sakinleri tarafından bizzat yapılmasını önerdiğini vurgulayan Rusya Dışişleri Bakanı, ancak Doğu Halep ve Doğu Guta da dahil birçok kampta bu şekilde dağıtılan yardımların militanlar tarafından kullanıldığını veya üç katı fiyatına satıldığını gözlediklerini belirtti.

Dolayısıyla ABD’nin önerisinin bir çıkış yolu ve çözüm olmadığını ifade eden Lavrov, “Suriye’nin güneyinde, Lübnan sınırı yakınındaki durumun normale dönmesiyle ilgili tüm konuların bir bütün halinde ve birbiriyle bağlantılı olarak ele alınması gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyorum” diye ekledi. Lavrov, bu kapsamda Rusya’nın Lübnan ve ABD ile Suriye’nin güneyindeki gerilimi azaltma bölgesinin işlerliğinin korunması için işbirliği yapmaya devam edeceğini söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.