‘’Kuzey Kürdistan,Güney Kürdistan Bağımsızlık Referandumu’nu Destekliyor’’

‘’Kuzey Kürdistan,Güney Kürdistan Bağımsızlık Referandumu’nu Destekliyor’’

AZADİ HAREKETİ, PAK, PDK-Bakur, PDK-T, ÖSP, PSK’nin çağrısı üzerine ‘’Diyarbakır’da Kürdistan Bağımsızlık Refrerandumu Çalıştayı’’ gerçekleştirildi.

A+A-

BASINA, KÜRDİSTAN VE DÜNYA KAMUOYU’NA

15.07.2017 Günü  AZADİ HAREKETİ, PAK, PDK-Bakur, PDK-T, ÖSP ,PSK’nin çağrısı üzerine, Diyarbakır’da siyasi parti, sivil toplum kuruluşları ve bağımsız siyasi kadroların katılımıyla ‘’Kürdistan Bağımsızlık Refrerandumu Çalıştayı’’ gerçekleştirildi. Çalıştay aşağıdaki ‘’Sonuç Bildirisi’’nin kamuoyuyla paylaşılması kararını aldı:

Bilindiği gibi, bağımsızlık referandumu uzun bir dönemdir Güney Kürdistan’ın gündemindedir.Nihayetinde, Kürdistan Bölge Başkanı Sayın Mesut Barzani’nin öncülüğünde toplanan Güney Kürdistan’lı siyasi partiler, 25 Eylül 2017 günü ‘’Bağımsızlık Referandumu’’nun yapılması kararını aldılar.

Bağımsızlık Referandumu kararını , tarihi, gerçekçi, gerekli ve kutsal bir karar olarak değerlendiriyoruz.

Çalıştay katılımcıları olarak, her yönüyle, Güneyli kardeşlerimizin yanındayız, onları destekliyoruz.

Çalıştayımız, Birleşmiş Milletler,Avrupa Birliği,İslam Konferansı’nı, tüm dünya devletleri ve kamuoyunu , bağımsızlık referandumu’nu desteklemeye, yardımcı  ve gözlemci olmaya çağırıyor.

Türkiye, İran, Irak, Suriye ve tüm bölge devletlerini kendileri için istedikleri tüm hakların başka halklara da verilmesi gerektiği konusunda empati geliştirmeye ve  Güney Kürdistan halkının irade beyanı ve kararına saygı duymaya çağırıyoruz.

Bağımsızlık Referandumu kararı Kürt milleti ve Kürdistan halkının özgürlük mücadelesinde tarihi bir adımdır.

Bu adım, uzun ve zorlu bir mücadelenin ürünü bür adımdır; onbinlerce şehid ve kahramanın canları pahasına gelinen bir duraktır bağımsızlık referandumu. Ve Ahmedê Xanî’nin rüyasının, Qazî Muhammed ve Molla Mustafa Barzani’nin vasiyetinin gerçekleşmesidir.Kürdistan halkı kendi emek, mücadele ve iradesiyle bu aşamaya gelmiştir.

Referandum kararı daha şimdiden hem Kürdistan’da, hem de dünyada ses vermeye başlamıştır.

Bağımsızlık referandumu kararı Kürdistan’ın dört parçasında ve dünyadaki tüm

Kürdistanlılar arasında büyük bir coşku ve heyecan yarattığı gibi, dünya kamuoyunun da gündemine girmiştir.

Kuşkusuz, Bağımsızlık Referandumu,Orta Doğu’da bütün dengeleri değiştirecektir.

Referandumdan sonra, özgürlük davamız, Kürdistan’ın dört parçasında da yeni bir aşamaya varacaktır. Bağımsızlık referandumu, tüm bölge devletleri üzerinde de önemli değişimleri farz kılacaktır.

Son 26 yıllık tecrübenin de gösterdiği gibi, yaşadığı tüm engel ve sorunlara  rağmen, Güney Kürdistan yine de bağımsız bir devlet olmaya hazırdır. Güney Kürdistan halkı kendi kendisini yönetme konusunda kararlı bir iradeye ve büyük  bir tecrübeye sahiptir.

Güney Kürdistan bağımsızlık referandumu aynı zamanda Kerkük, Şengal gibi 140.Madde kapsamındaki yerlerde de  halkımızın irade beyanını açığa çıkaracağı için de büyük önem taşımaktadır.Yani, 25 Eylül’de hem Güney Kürdistan  topraklarının tümünün Kürdistan Bölge Hükümeti yönetimine dahil edilmesi iradesi, hem de  halkımızın bağımsızlık talebi, dünya kamuoyuna ilan edilecek.

Kuzey Kürdistanlı siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve bağımsız şahsiyetler olarak, tüm dünya devletlerine ve kuruluşlara sesleniyoruz:

Güney Kürdistan’ın bağımsızlık referandumuna ve bağımsızlık iradesine saygı, ahlaki ve vicdani bir gereklilik olduğu gibi, aynı zamanda bölge barışı için de önemlidir, temel bir şarttır.

Bağımsız Kürdistan, bölgede farklı etnisite, din ve mezheplerin hak ve özgürlüklerinin garantiye alındığı, bu farklı kesimlerin karşılıklı saygı içinde birlikte yaşayabildikleri bir demokrasinin,  çoğulcu bir siyasi yaşamın en somut örneklerinden birini oluşturacaktır.

Bağımsızlık referandumu kararı için, başta Kürdistan Bölgesi Başkanı Sayın Mesut Barzani olmak üzere tüm siyasi parti ve kuruluşları kutluyoruz.

Aynı zamanda, Güney Kürdistan’daki tüm partileri ve toplumsal kesimleri , böylesi hassas bir süreçte, kendi iç birliklerini , ittifaklarını güçlendirmeye çağırıyoruz. Tecrübeler ispatlamıştır ki, en büyük gücümüz, iç ittifakımızdır; ittifaksızlık da en büyük yaramızdır.

Bağımsızlık referandumunda en yüksek oranda katılım ve ‘’evet’’ oyu için ittifak zorunlu bir ihtiyaçtır.

Güney Kürdistan’daki ekonomik, siyasi, idari ve diğer sorunların çözümü için mutlaka kapsamlı bir program oluşturulmalıdır.

Ama bağımsızlık referandumu kesinlikle iç sorunlara kurban edilmemelidir.

Tüm Kürdistani duygularımızla, Güney Kürdistan’daki halkımızı, 25 Eylül’de sandığa gitmeye ve ‘’evet’’ oyu kullanmaya çağırıyoruz.

Kürdistan’ın diğer parçalarındaki  halkımıza ve dünyadaki tüm Kürdistalılara da bir çağrıda bulunmak istiyoruz.

Kürdistanın dört bir yanında ve diyasporada, Kürdistan halkı ayağa kalkmalı ve Güney Kürdistan’a yönelen her saldırıya karşı bir kalkan olabilmelidir. Sadece Güney Kürdistan’da değil, tüm Kürdistan’da ve tüm dünyada bağımsızlık iradesi güçlü bir şekilde ortaya çıkmalıdır.

Dosta da düşmana , Güney Kürdistan’ın yalnız olmadığını göstermeliyiz.Ve gerçekte, yapılacak olan referandum aslında dört parça Kürdistan’ın referandumudur.

Çalıştayımız, Kürdistan bağımsızlık referandumunun sahiplenilmesi ve desteklenmesi için, oybirliği ile irade beyanında bulunmuştur.Bu amaçla da konferans, seminer ve daha farklı bir çok etkinliğin gerçekleştirilmesi için karar almıştır.

Çalıştayımız, Türkiyedeki siyasi, partiler, sivl kuruluşlar, basın yayın organları , yazarlar, aydınlar ile ilişkiler geliştirilerek, referanduma desteğin sağlanması ve güçlendirilmesi kararını almıştır.

Çalıştayımız, etkili dünya devletlerinin Türkiye’deki Büyükelçilik ve Konsolosluklarıyla görüşülmesinin önemine dikkat çekmektedir.

Bağımsızlık Referandumu ile  ilgili çalışmaları yönetmek ve organize etmek amacıyla 13 kişiden oluşan bir İnsiyatif, Çalıştay katılımcıları tarafında seçilmiştir. Siyasi parti temsilciler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri be bağımsız siyasi şahsiyetlerden oluşan bu insiyatif, Çalıştay’da katılımcıların sunmuş oldukları öneriler ışığında bir çalışma programı oluşturacaklar.

Bu çalışmaların programı ve yol haritası önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacaktır.

16.07.2017/Diyarbakır

Çalıştay Tarafından Seçilen İnsiyatif Adına,

1. Ayatullah Aşitî- Azadi Hareketi

2. Mustafa Özçelîk- PAK

3. Sertaç Bucak- PDK-Bakur

4. Mehmet  Emin Kardaş-PDKT

5. Mesut Tek- PSK

6. Sinan Çiftyürek- ÖSP

7. Mahmut Kılınç

8. Sebahattin Korkmaz

9. Fikri Amedi

10. Ferda Cemiloğlu

11. Ekrem Bilek

12. Mehmet Celal Baykara

13. Yaşar Abdülselamoğlu

13-001.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.