"Kürt ve Kürdistan sorunu bir terör ve ekonomik kalkınma sorunu değildir"

"Kürt ve Kürdistan sorunu bir terör ve ekonomik kalkınma sorunu değildir"

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik 11.10.2016 Kürdistan’da vuku bulan olaylarla iligili bir açıklama yaptı.

A+A-

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik 11.10.2016 Kürdistan’da vuku bulan olaylarla iligili bir açıklama yaptı. Açıklamayı olduğu gibi veriyoruz.

’Bu Savaş Sadece Bugünümüzü Değil, Geleceğimizi de Öldürüyor’

PKK, sürdürdüğü savaş ve AKP’li yöneticilere karşı düzenlediği suikastlerle, Türk Devleti’nin uygulamakta olduğu savaş siyasetine elverişli bir ortam hazırlamaktadır.

Temmuz 2015’ten bu yana sürmekte olan çatışmaların en belirgin sonucu , siyasal ve sivil çalışma alanlarındaki ciddi daralmadır. Ve özellikle de 15 temmuz darbe girşiminin başarısızlığa uğrmasının ardından ilan edilen OHAL ile birlikte, bu durum daha bir kötüye doğru yol almaktadır. Giderek varolan tüm hak ve özgürlükler budanmaya çalışılıyor.

Kürtçe eğitim veren okulların kapatılması, öğretmenlerin ihraç edilmesi, Kürt TV’lerinin kapatılması, yazar ve gazetecilerin keyfi bir şekilde gözaltına alınması, belediyelerin kayyumlar vasıtasıyla gasp edilmesi bariz örnekleridir.  Bu uygulamalara karşı, Kürdistan halkının sessizliği dikkate değerdir. Halkımızın sessiz  kalmasında en önemli etken bügün süre gelen savaşın yarattığı tahribatlardır.

Türk Devleti  özgürlük mücadelemizi ve kazanımlarımızı dumura uğratmak  amacıyla, tüm sivil ve siyasi yolları tahrip ederek, tek yol olarak zayıf olduğumuz şavaş minderine bizleri çekmek istiyor. Bir yandan da ‘’köy koruculuğu’’ sistemini daha da büyüterek, kimi Kürt aşiretlerini toplayarak, Kürdistan toplumunda ayrılıkları, çelişkleri derinleştirmek istiyor.

PKK de Kürt partilerinin hiçbir çağrısına kulak asmayarak, gittikçe çatışmaları daha da yoğunlaştırıyor. PKK şehirlerde hendek  ve barikatlar kurarken bizleri dinlemedi ve sonuçta halkımız ve ülkemiz büyük bir zarar gördü. Şimdi de hendeklerin Türk Devleti’nin yıkım siyaseti için yarattığı zeminler ve sonuçları yaşanmamış gibi, halkımıza zarar veren eylemlerine devam ediyor. AKP’nin Kürdistan’daki kimi yöneticilerini hedef seçmesi yeni ve ağır sonuçları olabilecek bir yöntemdir. Siyasetçilere yönelik bu saldırıları kınıyoruz.

PKK’nin bu siyaseti, Türk Devleti’nin halkımızın sivil ve siyasal mücadele alan ve araçlarını ortadan kaldırmasına ve hatta Kürt siyasetçilerine suikastler geliştirmesine daha rahat bir  zemin hazırlamaktadır.

Türk Devleti’ne açık çağrıda bulunmamız lazım: ‘’Katliamlarla, Kürt milletini yok sayan siyasi yaklaşımlarla hiçbir sonuca ulaşaamazsınız. Kürt ve Kürdistan sorunu bir terör, bir ekonomik kalkınma sorunu değildir. Saddam Hüseyin yüzbinlerce Kürd’ü öldürdü, ‘’köy koruculuğu’’na benzer bir  sistemle 100 bin Kürd’ün eline silah verdi; ama sonuçta yok olmaktan kurtulamadı.Türk Devleti tüm Kürt partilerini muhatab alarak yeni gerçek bir siyasal çözüm süreci için masaya oturması dışında başka bir yol yoktur’’.

Kürdistan’daki tüm aşiretleri de Kürdistan halkı arasında çelişkileri, ayrılıkları, düşmanlıkları  derinleştirecek her türlü plana karşı duyarlı ve uyanık olmaya çağırıyoruz.

PKK de AKP’li yöneticileri öldürmekten, aşiretlere karşı şiddet uygulamaktan ve halkımıza zarar veren bu eylemlerinden vazgeçmelidir. Acil bir şekilde silahları susturmalıdır.

Tüm Kürt, Kürdistani partiler, sivil kuruluşlar ve Kürdistan halkı olarak ele ele vermeli ve tereddütsüz bir şekilde, daha gür bir sesle,  ‘’savaşa son’’ diyebilmeliyiz.  Bu savaş sadece bugünümüzü değil, geleceğimizi de öldürüyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.