Kürt F16 pilotu Enver: Onlara ölüm az bile!

Kürt F16 pilotu Enver: Onlara ölüm az bile!

Erbil doğumlu 31 yaşındaki başarılı pilot, Irak ve Kürdistan Bölgesi genelinde F16 kaldıran ilk kişi.

A+A-

Şimdiye kadar IŞİD hedeflerine 100’den fazla hava operasyonu düzenleyen Irak Hava Kuvvetleri’nde görevli Pilot Binbaşı Muhammed Enver, örgüt hedeflerini vurmanın güzel bir duygu olduğunu söyledi.

F16 pilotu olan Enver, Beled Hava Üssü’nden kalkan savaş uçaklarına komuta ediyor.

Kısa bir süre önce ABD’den dönen Kürt pilot, F16 uçuşuyla ilgili 5 eğitim devresinden geçmiş. Erbil doğumlu 31 yaşındaki başarılı pilot, Irak ve Kürdistan Bölgesi genelinde F16 kaldıran ilk kişi.

Pilot Binbaşı Muhammed Enver, hava operasyonuna katılmasından kısa bir süre önce Rûdaw’ın sorularını yanıtladı:

F16’nın diğer savaş uçaklarından farkı nedir?

F16, dünya genelinde en gelişmiş uçaklardan biri olarak kabul edilir. Ortadoğu’da birçok ülkenin envanterinde bu uçak yok. Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Fas ve diğer birkaç ülke bu uçağa sahip. F16’yı diğer savaş uçaklarından ayıran özellik, hedeflerini vurma kabiliyetinin yüzde yüz olmasıdır. Irak’ta IŞİD’e yönelik bombardıman raporlarına göre örgüt yüzde 60 oranında gücünü kaybetti.

IŞİD’e yönelik kurulan operasyon odasında Kürtler de yer alıyor. Kürdistan’daki operasyon odasına Başkan Mesud Barzani komuta ediyor. Bu odayla iletişiminiz doğrudan mı dolaylı mı?

Operasyon odası ortak. Ben toplantılara bizzat birkaç defa katıldım. Düşüncelerimizi ifade ettik, yekilileri dinledik. Burada hedefler belirlendi, biz de yerine getirdik.

Yani hedefleriniz önceden mi belirleniyor yoksa keşif uçuşu sırasında tespit ettiğiniz hareketlilikleri mi vuruyorsunuz?

Önceden belirlenmiş olan hedefler de var, bizim tespit edip üstlerimize bildirdikten sonra vurduklarımız da. Ne gördüğümüzü net bir şekilde aktarıyoruz. Yetki aldıktan sonra bombarımdanı gerçekleştiriyoruz.

Tarihte çok sık bombalanan Kürt milletinin bir mensubu olarak bombardıman yaptığınızda neler hissediyorsunuz?

Bir Kürt olarak Irak ve Kürdistan Bölgesi topraklarını korumak güzel bir duygu. IŞİD’in insanlar arasında ayrım yapmadığını siz de biliyorsunuz. Bombardımanla çok sayıda IŞİD’li öldürdüğümü biliyorum. Fakat onlar çok acımasız ve vahşi. Onlara ölümü az buluyorum. Bombardıman sırasında çok sayıda kadın, çocuk, genç, yaşlı insanı IŞİD vahşetinden kurtardığımı hissediyorum. Kelimelerle anlatılamayacak kadar güzel bir duygu.

İnsanlar savaş uçaklarının sesini duyunca uçağın hedefini şaşırmasından korkuyor, sivillerin hedef olmasından endişe ediyor. Sivilleri gerçek hedeften nasıl ayırt ediyorsunuz?

Bu endişe şimdi için geçerli değildir. Gelişmiş bir sistem var artık. Eskiden sistemlerin çoğu Rus menşeliydi ve teknoloji şimdiki kadar gelişmiş değildi. Artık GPS ve diğer ileri teknolojiyi kullanıyoruz. Karadaki hedefler net şekilde anlaşılıyor. Pilot hedefinden yüzde yüz emin olmadan bomba bırakmaz.

 

Yaklaşık iki yıldır arkadaşlarımla IŞİD’i vuruyoruz. Şimdiye kadar belirlenen hiçbir hedefi ıskalamadık. Bir keresinde bombalayacağım hedefin, daha önce verilen görüntüyle aynı olmadığını farkettim. Koordinatlar aynı olmasına rağmen bombalamadan üsse döndüm.

IŞİD’i şimdiye dek kaç defa bombaladınız?

100’ü geçmiştir.

Irak Hava Kuvvetleri’nin kaç F16 savaş uçağı var?

10 uçak var ve hepsi benim komutamda.

- See more at: http://rudaw.net/mobile/turkish/interview/10112016#sthash.B36Xb2Rx.dpuf

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.