Kürt Êzidi Vekiller: ‘Çarşema Sor kutlu olsun!’

Kürt Êzidi Vekiller: ‘Çarşema Sor kutlu olsun!’

HDP Kürt Ezidi milletvekilleri Feleknas Uca ve Ali Atalan, Ezidilerin kutsal bayramları olan Çarşema Sor’u yazılı bir açıklama ile kutladı.

A+A-

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Kürt Ezidi milletvekilleri Feleknas Uca ve Ali Atalan, Ezidilerin kutsal bayramları olan Çarşema Sor’u yazılı bir açıklama ile kutladı.

Uca ve Atalan’ın mesajı şöyle:

Başta 73. Fermana ve tüm baskılara rağmen Şengal’i terk etmeyenler olmak üzere tüm Êzidî toplumunun kutsal bayramı Çarşema Sor kutlu olsun!

Tarih boyunca farklı halk ve inançların bir çok mukaddes bayramı olmuştur. Bunlardan biri de Êzidî toplumunun kutsal bayramı Çarşema Sor’dur. Mezopotamya coğrafyasında, Nisan ayının 13’ünden sonraki ilk Çarşamba günü kutlanan, dünyanın mayalandığı gün, dolasıyla doğanın canlanışı, yeni bir yılda güzel günlerin habercisi olan Çarşema Sor bayramında kin ve nefretin yerine barış ve kardeşliğin sağlandığı gündür. Çarşema Sor’da yeşil, kırmızı ve sarı renklerde ince ipler (basımbar) örülür. İnanca göre bu renkler barışı ve yaşamı temsil etmektedir. Basımbarın, sağlık, barış ve bereket getirdiğine inanılır. Çarşema Sor’da özellikle çocukların bileklerine, hastalanmasınlar diye basımbar bağlanır. Çarşema Sor’da kan akıtılması günahtır, asla can alınmaz. Bu kutsal günde farklı renklere boyanan yumurtaların bulunması şarttır.

Êzidî toplumu zorlu ve bir o kadar da acı dolu günlerden geçmektedir. Çarşema Sor bayramı da, son yıllarda savaş ve yaşanan katliamlar nedeniyle maalesef anlamı ve muhtevasına uygun bir bayram olarak  kutlanamamaktadır. 73. Ferman’a rağmen Şengal’i terk etmeyen, özgür ve özerk bir toplumun inşası için direnen Êzidî halkı, Êzidîlerin kutsal günü olan Çarşema Sor’u bu sene yine Şengal’de hüzünle karşılıyor. Çarşema Sor’un, DAİŞ çetelerinin elinde olan Êzidîlerin özgürleşmesi, Şengal’in yeniden inşası ve göç yollarına düşen binlerce Êzidînin topraklarına dönmesine vesile olmasını diliyoruz. Ortadoğu’nun en kadim toplumlarından olan Êzidî toplumunun inançlarını özgürce yaşayabilecekleri, hiçbir dışlanmaya uğramayacakları günlere kavuşmasını diliyor, gelecek bayramların Ezdîxan’da, Şengal’in  direniş ve özgürlük mücadelesi ruhuyla kutlanması temennisiyle Çarşema Sor’u içtenlikle kutluyoruz.

Farklı inanç ve kimliklerin inkâr edildiği, yok edilmeye çalışıldığı, ötekileştirildiği; herkesin kendi inancını, kültürünü ve anadilini özgürce yaşayamadığı ve geliştiremediği bir dönemden geçiyoruz. Êzidî toplumunun büyük bedeller ödediği bu zor günlerde bir nebze de olsa bayramların kardeşlik ve dayanışma duygularını pekiştireceğini umut ediyoruz.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.