Kürdistan’in Arama Motoru “Egerin” Dünya Listelerinde

Kürdistan’in Arama Motoru “Egerin” Dünya Listelerinde

Arama motoru: Google gibi kullanıcı, Egerin üzerinden istediği bilgi ve informasiyona ulaşabilmektedir. Egerin’in sahip olduğu teknoloji ve arama motoru bağımsız ve kendine öz olarak çalışmaktadır.

A+A-

Kürdistan’in Arama Motoru “Egerin” Dünya Listelerinde

Hepimiz biliriz ki Kürt siyasi parti, liderler ve yöneticileri enerji ve ekonomik varlıklarının büyük bir kısmını, Kürt halkının saf desteğiyle birbirini bitirmek için harcarlar. Eski öldürücü aşiret çatışmalarının yerini Kürtlerde parti çatışmaları almış. yarın partilerin barışması ihtimali üzerine Kürtler için lehçe savaşları altyapısı hazırlanmış bulunmaktadır.

Kürtler arasında çatışmalar, sürtüşmeler olmasaydı, şimdi Güney’de bağımsız Kürdistan Devleti, 3 yıl önce Rojava’da Federe Kürdistan kurulmuş olacaktı; Fiili olarak 2 parça birleşmişti. Kürtlerin felsefe ve güzellemelere değil uçaklara, füzelere, arama motorlarına, dev internet projelerine, Kürtçe Windows, Kürtçe Google… gibi somut, gerçekçi şeylere ihtiyacı var. Bunlar da ancak Küçük de olsa bir devletimiz olduğu zaman edineceğimiz şeylerdir.

Bir kaç Kürt genci, boş güzellemeleri bir kenara bırakıp kendi çabalarıyla sınırları aşarak Kürtçe arama motoru açmış bulunmaktadır. Öyle sıradan bir arama motoru değil bu, dünya arama motorları listesinde yer alıyor.

Kürtçe Arama Motoru Egerin, Haber, Video, Blog, TV, Radyo, Çok Dilli Sözlük gibi hizmetleri ile göz dolduruyor.

Şimdi Egerin’i tanıyalım:

Uzun ve yogun bir çalısmadan sonra, bir yıldır Kürtçenin ilk arama motoru olan egerin.com kullanıma geçmiş bulunmaktadır.

Egerin bu süreç içerisinde sürekli olarak gelişip, sistemine yeni hizmetler eklemektedir.

Egerin.com Kürtçenin ilk arama motoru olarak tanınmakta ve Wikipedia`da dünyadaki diğer arama motorları listesinde yer almaktadır.

Wikipedia’da arama motorları listesinde Kürtçe Egerin:

Ekran Resmi 2015-10-22 15.00.20
Egerin tamamiyle Kürtçe olmakla beraber, önemli bir çok servisleri hizmete sunmaktadır:

Arama motoru: Google gibi kullanıcı, Egerin üzerinden istediği bilgi ve informasiyona ulaşabilmektedir. Egerin’in sahip olduğu teknoloji ve arama motoru bağımsız ve kendine öz olarak çalışmaktadır.  Bu sayede Egerin bütün diğer Kürtçe web sitelerini bir arada sunan ilk arama moturu olmuştur. Google üzerinde Kürtçe arama yapıldığı zaman, Google Kürtçe harfleri değiştirip Kürtçe yerine başka dillerde veri toplamaktadır. Egerin arama motorunda şimdiye kadar 60 bin site endekslenmiş bulunup bu sayı her gün artırılmaktadır. Bu sayede Egerin Kürtçe verileri rahahatlıkla toplayıp kullanıcıya sunmaktadır.

Egerîn Haber:

Egerin en iyi ve gelişmiş Kürtçe haber servisi vermektedir. Egerin Nûçe bütün Kürtçe haberleri ajanslardan ve haber sitelerden bir araya toplayıp aynı yerde okuyucularına ulaştırmaktadır. Bu haberler sürekli yenilenip, güncelleştiriliyor. Android ve Ipone sistemi icin applikasyon kullanıma sunulmuş bulunmaktadır.

Agerin habere buradan ulaşabilir, programını telefonunuza indirebilirsiniz:
http://egerin.com/news

Egerîn Blogs:

Egerin Blog ile şahsi blog açma ve bu siteye bağli olan başka blogları takip etme imkanını sağlamaktadır.

Egerîn Ferheng:

İlk ve en büyük digital sözlük olarak Egerin Ferheng, Türtçe-Kürtçe, İngilizce- Kürtçe ve başka bir çok dillere çeviri imkanı sağlamaktadır.

Egerîn Vîdeo:

Bu servis ile Youtube, Dailymotion, İzlesene gibi 250’nin üzerinde video sitelerden videoları toplayıp istenilen videoya kolaylıkla ulaşmayı sağlıyor. Kulanıcının yapacağı tek şey istediği videoyu yazarak izlemek. Egerin istenilen videoyu, bütün video siteleri arasından bulup servise sunmaktadır.

Egerin TV & Radio:

Butun kürt tv-kanallari ve radio kanallari egerin uzerinden canli olarak izlenip dinlene bilinmektedir.

Egerîn şu anda Kurmanci ve Soranice olup, zazaca icin de çalisma yürütülmektedir.

Egerîn kürtçe arama motorunu http://egerin.com adresinde kullanabilirsiniz.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.