'Kürdistanî Seçim İttifakı' ilan edildi!

'Kürdistanî Seçim İttifakı' ilan edildi!

Bugün Diyarbakır'da 5 Kürdistanî parti tarafından, Diyarbakır Gazeteciler Cemiyeti'inde saat 13.00'da düzenlenen ortak basın toplantısıyla 'Kürdistanî Seçim İttifakı' ilan edildi ve üzerinde mutaabık kalınan esaslar Kürt kamuoyuyla paylaşıldı.

A+A-

daxuyanÎ-1-1.jpg

 

Bugün 13.00'te Diyarbakır Gazeteciler Cemiyeti'nde biraraya gelen Kürdistan Demokratlar Platformu (KDP), Kürdistan İslam Hareketi (Azadi Hareketi), Kürdistan Özgürlük Partisi(PAK), Kürdistan Sosyalist Partisi(PSK), Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-T) ortak bir basın açıklamasıyla 'Kürdistanî Seçim İttifakı'nın kuruluşunu kamuoyuna deklare ettiler.

daxuyanÎ-2.jpg

 

Kurmancisinin PDK-T Genel Başkanı Mehmet Emin Kardaş, Türkçesinin ise PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik tarafından okunduğu basın metninde ittifakın esasları kamuoyuyla paylaşıldı.

 

Basın metni aşağıdadır:

 

"Kürdistani Seçim İttifakı’nı Halkımıza Müjdeliyoruz

 

Aşağıda imzası olan parti ve hareketler, 24 Haziran 2018 günü yapılacak olan Parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde birlikte hareket etmeye ve çalışmaya karar verdiler.

 

Kürdistan halkının, Kürt milletinin kendi geleceğini belirleme hakkını savunan ve bu uğurda mücadele eden parti ve hareketler olarak, Kürdistani Seçim İttifakı için aşağıda belirtilen temel siyasal prensipleri kabul eden en geniş kesimlerle seçim ittifakı yapmak üzere çalışmalara başladığımızı halkımızla paylaşmak istiyoruz:

 

--Kürtlerin millet ve ülke olarak varlığını ve kendi ülkesinde kendini yönetme hakkını kabul etmek, milli sembol ve değerlere saygı duymak.

 

--Kürtçe’nin tüm lehçeleriyle her aşamada eğitim dili ve Türkçe’nin yanı sıra resmi dil olmasını kabul etmek.

 

--Düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğü önündeki tüm yasaklara karşı olmak.

 

--Etnik azınlık, din ve mezheplerin milli ve inanç temelli haklarının tanınmasını kabul etmek.

 

--Pozitif ayrımcılık temelinde Kadın haklarını savunmak.

 

--Savaşa, askeri operasyonlara, OHAL’e karşı çıkarak, Kürt ve Kürdistan sorununun barışçıl çözümü için tüm tarafların muhatap olarak alındığı bir diyalog sürecinden yana olmak.

 

--Siyasi tutuklu ve hükümlülerin serbest bırakılmasından yana olmak.

 

--Siyasi partiler ve Seçim Yasasının , katılımcılığı ve demokratik işleyişi temel alan bir biçime kavuşturulmasını benimsemek.

 

--Başta Kürtler olmak üzere , tüm halkların etnik, milli şahsiyetlerini yok sayan, rencide eden 'Milletvekilliği Yemini'nin tüm halkların ve kesimlerin varlığını ve iradelerini yansıtacak bir şekilde yeniden düzenlenmesini savunmak.

 

--Türkiye’nin uluslararası sözleşmelere koyduğu tüm çekincelerin kaldırılmasını, sözleşmelerden doğan hakların hayata geçirilmesini benimsemek.

 

--Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nın olduğu gibi, çekince koymadan kabul edilmesini ve uygulanmasını; Yerel yönetimlerin, mali özerklik dahil katılımcı, demokratik ve eşitlikçi bir anlayışla idare edilmesini, toplumun mağdur kesimlerine pozitif ayrımcılık uygulanmasını benimsemek.

 

--Seçimlere dair siyasal prensiplerimizin yaşama geçirilmesi ve yasal ve anayasal güvencelere kavuşturulması için siyasal, demokratik, sivil yol ve yöntemlerle mücadele etmeyi benimsemek.

 

-- Kürdistani Seçim İttifakını, mutabık kaldığımız bu Siyasal Prensipleri kabul eden Kürdistan toplumunun en geniş siyasal ve toplumsal kesimleriyle genişletmek için çaba sarf edeceğiz.

 

-- Kürdistani Seçim İttifakı olarak bu Siyasal Prensiplerimizi benimseyen Türkiye’deki en geniş kesimler ile seçim işbirliği için diyalog içinde olacağız.

 

--Halkımız için milli demokratik bir seçim alternatifi yaratmak üzere birlikte çalışmaya karar veren bizler mutabık kaldığımız bu siyasal prensiplere bağlılık bilinciyle , kendi dışımızdaki en geniş siyasal kesimlerle yapacağımız görüşmeler sonucunda ortaya çıkacak durumu yeniden değerlendirerek seçimlere hangi şekilde katılacağımıza karar vereceğiz."

02/05/2018

Kürdistan Demokratlar Platformu(KDP)

Kürdistan İslam Hareketi(Azadi Hareketi)

Kürdistan Özgürlük Partisi(PAK)

Kürdistan Sosyalist Partisi(PSK)

Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi(PDK-T)

daxuyanÎ-3.jpgdaxuyanÎ-4.jpgdaxuyanÎ-5.jpgdaxuyanÎ-6.jpg

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.