Kürdistan vazgeçilmezdir

Kürdistan vazgeçilmezdir

Kürdistan vazgeçilmezdir ve sınırlar gerçek değildir.

A+A-

Neval Çelik

18 Ekim tarihinde Musul Operasyonu Xazır Cephesinde DEAŞ’a karşı savaşırken şehit düşen altı peşmergeden biri Berxwedan (Servet Abışka)dır. Hiçbir şehadet bir diğerinden üstün tutmak kimsenin haddi değildir. Şehit düşen tüm peşmergelerin huzurunda saygıyla eğiliyor, ailelerine ve halkımıza baş sağlığı diliyoruz.

Berxwedan hayatının son 16 yılını Kürdistan için savaşarak yaşadı. PKK’de gerilla iken ayrıldı ve KDP saflarında peşmerge komutanı olarak şehit düştü. ‘Kuzey Kürdistan’ın Mardin eyaletinden çıktı, ‘Güney Kürdistan’ın Musul eyaletinde şehit düştü. Berxwedan gibi şehit düşmüş arkadaşlarımız var. Hala savaşanlar da var. Hepsi şu gerçeğin ifadesidir: Kürdistan vazgeçilmezdir ve sınırlar gerçek değildir. Onlar Kürdistanlı olmanın, gerçek yurtseverliğin ifadesidir. Eğer sahiplenileceklerse bu gerçekle sahiplenilmelidirler.

Her Kürd zihnindeki parçalılığın farkına vararak, bu parçalanmışlığın ruhta, kişilikte, dilde-üslupta, mücadele tarzında yarattığı tahribatı aşarak sahiplenmeli şehitleri.

Partililik –sonuç itibariyle- mücadele için giyilmiş uygun elbisedir. Onunla mücadele edilir, yürünür. Ancak şehitler karşısında çıplak durulur. Yürekle, ruhla, inançla…

Berxwedan’ın şehadeti şehit düştüğü topraklara katabileceğini kattı. Ondan önce şehit düşenlerin ve savaşanların da kattığı bir gerçekti bu: Onların Kürdistan değeri olduğu bilinci. Burada bu bilinçle her zamankinden daha yoğun çaba ve duyguyla uğurlandı Berxwedan. Karşılamak için bekleyen halkın da bu şehadete hakettiği değeri vererek kucaklayacağına inanmakla birlikte, örgütlerin de salt Kürdistanî kimlikle, adından ve kimliğinden sıyrılarak sahiplenmesi çok önemlidir. Berxwedan’ın şehadetine hakettiği değeri vererek karşılamak ancak Kürdistanî duygularla elele vermekle mümkündür.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.