"Kayyum meşru değildır"

"Kayyum meşru değildır"

Kürtler PKK’nin çağrıları ile sokağa çıkmıyor, ancak hükümetin atadığı kayyumları da alkışlamıyorsa, bu mesajı iyi okunmalıdır

A+A-

PDK Bakur: Eşbaşkanlarının tutuklanmasını kabul etmiyoruz

PDK Bakur Basın Bürosu yayınladğı açıklamada Yüzde 80’lere varan oy oranıyla seçilmiş, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanlarının tutuklanmasını kabul etmiyoruz. Sivil siyaset budanmamalıdır, dedi.

PDK-Bakur açıklaması şöyle;

”Hükümet yeni güvenlik konsepti ile Kürt meselesinde askeri olarak tüm gücünü alana sürerken, diğer taraftan siyaset alanını daraltıyor. OHAL’in sunduğu Kanun Hükmünde Kararnameler yolu ile siyasal alanda nefes almak zorlaşıyor.

Siyaset ricat ettikçe, yeri güvenlik ve askeri tedbirler ile tahkim ediliyor. Bu Cumhuriyetin kurulmasından bu yana başarısızlığı ispatlanan, çözüme hizmet etmeyen bir yoldur. Kürdistan sorunu gün geçtikçe karmaşıklaşıyor.

Riskler alınarak, bin bir türlü zorluklar ile inşa edilen siyasi süreç ve kazanımları adım adım heba ediliyor.

Diğer taraftan PKK’nin şiddeti hak arama mücadelesinde araçsallaştıran siyaseti bombalamalar ve çatışmanın yoğunlaştırması ile sürüyor. Geçtiğimiz yıl uygulanan hendek stratejileri sonucu yakılan ve yıkılan kadim yerleşim yerleri yetmiyormuş gibi yoğunlaşan çatışmalar Kürdistan halkını perişan etti. Bölgede siyasal, ekonomik ve sosyal yaşamı durma noktasına getirdi.

Yanlışlığı defalarca kanıtlanan güvenlik ve askeri konseptler Kürdistan sorununu çözmedi, çözemez. PKK’nin savaş stratejisi de sorunun çözümüne kesinlik ile hizmet etmiyor. Bu strateji ve konseptlerinin mağduru sivil Kürdistan halkı ve çatışma ortamında yaşamlarını yitirenlerdir. Barışçıl siyasal ve demokratik yoldan başka bir yol yoktur. Halkımızın sessizliği iyi okunmalıdır. Çünkü mevcut durumda, Kürtler PKK’nin çağrıları ile sokağa çıkmıyor, ancak hükümetin atadığı kayyumları da alkışlamıyorsa, bu mesajı iyi okunmalıdır. “

Kürdistan İslami Hareketi /Azadî Hareketi: Kayyum meşru değildır

Kürdistan İslami Hareketi /Azadî Hareketi Genel Sekreteri Avukat Yazar Sıdkı Zilan yaptığı son siyasi değerlendirmelerinde özellikle kayyum atamalarını eleştirerek şunları dile getirdi:

“Kayyum tayini olayında şekli olarak da hukuk çiğnenmiş; usule uyulmamıştır; başkan yoksa, meclis başkanı seçer ve belediye seçime gider.

Hukuk, demokrasi, medeni haklar belediyeye kayyum tayinini meşru görmez. Esas ve usul açısından yapılan meşru değildir. Başkanlara özgürlük.

Devlet ve hükümetin ömrü Diyarbekir'den daha kısadır. Akp ve Türkiye yok iken Diyarbekir vardı; belediyemiz bile sizden daha uzun ömürlüdür.

Diyarbekir onlarca medeniyete beşiklik etmiştir. Osmanlı ile ilişkisi de ittifak ilişkisidir. Cumhuriyet bize ihanet etti; kayyum da budur.”
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.