’Katır sırtında taşınan ölüleri Unutursak Kalbimiz Kurusun’

’Katır sırtında taşınan ölüleri Unutursak Kalbimiz Kurusun’

PAK; "Roboski katliamını UNUTMAYACAĞIZ! bu katliamı şiddetle lanetliyoruz. Roboski şehidlerimizi saygıyla anıyoruz"

A+A-

Partiya Azadiya Kurdistan (PAK) yayınladığı mesajda; ‘5 yıl önce bugün Roboski'de 19'u henüz çocuk yaşta 34 Kürd genci kaçakçılık yapıyorlar gerekçesiyle Türk Devleti tarafından hunharca katledildiler. 19'u henüz 18 yaşında bile değildi. Ancak halkımız Dersim'de Zilan'da Ağrı'da ve daha bir çok yerde bununla karşılaşmıştır.

Roboski katliamını UNUTMAYACAĞIZ! bu katliamı şiddetle lanetliyoruz. Roboski şehidlerimizi saygıyla anıyoruz.’ dendi

Encü:  ’Katır sırtında taşınan ölüleri Unutursak Kalbimiz Kurusun’

Katliamın 5’inci yılında, HDP Şırnak milletvekili Ferhat Encü, tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevi’nden Roboskili ailelere mesaj gönderdi.

Mesajında ‘Bizler bu topyekun imha ve inkar politikasına karşı demokrasiyi, adaleti, birlikte ve eşit bir şekilde yaşamayı ve barışı savunmaya devam edeceğiz. Bizleri cezaevlerine koyabilirler, bu halkın seçilmişlerini rehin tutabilirler. Halkımızın iradesini yok sayabilirler. Fakat bizler umudumuzu kaybetmeyeceğiz, direneceğiz ve kazanan bu halkın onurlu mücadelesi olacak.’ dendi

Encü’nün mesajı şöyle:

“Sevgili halkımız, değerli Roboski halkı ve yüreği acılarla dolu Roboski annelerim,

28 Aralık 2011 tarihinden bu yana, 34 canımızın, kardeşimizin katledilmesi üzerinden tam 5 yıl geçmiştir. Bu bilinçli ve planlı katliamın failleri korunup kollanmıştır. Tek bir kişi hakkında soruşturma açılmış değil maalesef. 5 yıldır ortaya koyduğunuz onurlu mücadele ile bu katliamın faillerinin cezalandırılması için büyük fedakarlıklar yaptınız. Ne yazık ki bu katliamı gerçekleştirenler hâlâ bu ülkeyi yönettikleri için cezalandırılanlar sizler ve sizlerle dayanışma içerisinde olan insanlar oldu.”

Değerli acılı annelerim, kardeşlerim, abilerim, amcalarım ve cefakar halkımız;

Beş yıldır ortaya koyduğumuz mücadelede sadece iki şey talep ettik; yeni bir Roboski olmaması için faillerin cezalandırılması ve birçok Roboski’nin yaşandığı bu topraklarda sorunun demokratik yollarla çözülerek onurlu bir barışın tesis edilmesi. Fakat ne yazık ki geldiğimiz nokta ölüm, kan, gözyaşı, talan; Kürt halkına, ezilenlere topyekun savaş politikası uygulanması oldu.

Bu duygularla başta 34 kardeşimin şahsında bu topraklarda hayatını kaybeden tüm insanlarımızı anıyor ve hepinizi en içten kalbi duygularımla kucaklıyorum.

’Katır sırtında taşınan ölüleri Unutursak Kalbimiz Kurusun’.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.