Karamollaoğlu: Diyarbakır’da Kürt sorunu raporunu açıklayacağız

Karamollaoğlu: Diyarbakır’da Kürt sorunu raporunu açıklayacağız

İttifaklarına Kürt partilerini dahil etmeyenler Kürt oylarına talip gibi görünüyor. Saadet Partisi, Kürt sorunun çözümüne yönelik hazırladığı raporu, Diyarbakır’da kamuoyu ile paylaşmayı planlıyor.

A+A-

24 Haziran seçimlerinde CHP, İYİ Parti ve Demokrat Parti ile ittifak yapmaya hazırlanan Saadet Partisi, Kürt sorunun çözümüne yönelik hazırladığı raporu, Diyarbakır’da kamuoyu ile paylaşmayı planlıyor.

Cumhurbaşkanlığı’na 100.000 imza ile aday olmaya hazırlanan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Tv5’de Gazeteci Mustafa Yılmaz’ın hazırlayıp sunduğu Aykırı Gündem programında, medya temsilcilerinin sorularını yanıtladı. 

Dört siyasi partinin ittifakıyla ilgili açıklamanın bir iki gün içinde yapılacağını bunun bir süreci olduğunu belirten Karamollaoğlu, ittifakın temel sebebinin seçim barajı olduğunu söyledi. Anayasa’da istikrar ve temsilde adalet ilkeleri olduğunu ifade eden Karamollaoğlu, “Temsilde adaleti unuttular. ‘Herkesin de temsil edilmesi gerekmez’ dediler. Bu yüzde 10 barajı ciddi bir baraj. Bunun üzerine biz dedik ki bu yanlış. Adına ittifak deniliyor ama bu işbirliği aslında” dedi. Seçmenlerin bir kısmının ‘yüzde 10 barajını geçme ihtimali görmediği için’ istedikleri partiye oy veremediğini anlatan Karamollaoğlu, bu işbirliği ile böyle bir endişenin kalkacağını, böylece seçmenin rahatlayacağını, sandığa gittiği zaman kendi partisine oy vereceğini kaydetti.

Türkiye’de yaşanan Kürt meselesini çok farklı boyutlarda ele aldıklarını, ilk defa bu konuyu net olarak Necmettin Erbakan’ın 1991 kongresinde dile getirdiğini kaydeden Karamollaoğlu, “Sonra Bingöl konuşması ile bu gündeme geldi arkasından siyasi hayatını bitirdiler. Bizim bu konuda ne kadar samimi olduğumuzu, ne kadar kararlı olduğumuzu ben inanıyorum ki önyargısı olmayan bütün Kürt vatandaşlarımız biliyor” dedi.  Parti olarak son bir buçuk yıl içerisinde bu konuyu ele alan 3-4 tane çalıştay yaptıklarını vurgulayan Karamollaoğlu, şöyle konuştu:

 “Diyarbakır’da da yaptık, raporlarımızı olgunlaştırdık, daha doğrusu raporumuzu olgunlaştırdık. Son noktaya geldiğinde bir takım karışıklıklar çıktı biz onu deklare ederken geciktirelim dedik. Bugüne kadar onu deklare edemedik. Ama şimdi seçime giderken sırası geldi. Biz o raporumuzu inşallah kamuoyuna açıklayacağız, ne düşünüyoruz Kürt meselesi ile ilgili olarak. Kürt kardeşlerimizin bizim niyetimizi de düşüncelerimizi de yani iktidara geldiğimizdeki uygulamalarımızın da ne olacağını az çok bildikleri kanaatindeyim. İnşallah bu açıklamayı da biz yeri geldiğinde çok açık gidip orada Diyarbakır’da yapacağız. Raporumuzu da orada yayınlayacağız. Böylece biz meseleye nasıl yaklaşıyoruz onu da ortaya koymuş olacağız.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.