'Kaderimizin birbirine bağlı olması bizim için bir şanstır'

'Kaderimizin birbirine bağlı olması bizim için bir şanstır'

Barzani-Demirtaş görüşmesi sonrası açıklama

A+A-

Barzani ile yaklaşık 3 saat süren görüşmenin ardından başkent Hewler'de açıklama yapan Demirtaş, konuşmasında sık sık Kürd birliği ve Kürdler arası sorunların çözümüne vurgu yaptı. Demirtaş'ın Türkçe yaptığı açıklamayı HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir Kürdçe’ye çevirdi. 

'Kaderimizin birbirine bağlı olması bizim için bir şanstır'

Basın toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ittifak vurgusu yaptı. Yapılacak güçlü ittifakların Kürdlerin durumunu olumlu etkileyeceğini kaydeden Demirtaş, "Bizim yürüttüğümüz mücadele ile elde ettiğimiz başarıda sizi etkileyecektir. Diğer parçaları etkileyecektir. Kaderimizin bu şekilde birbirine bağlı olması bizim için bir sorun değil bir şanstır" dedi.

Demirtaş'tan Kürd basınına ittifaka hizmet vurgusu 

Kürd basınına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Demirtaş, Kürd basınının hepsine partim adına sevgilerimi ilettiğini belirtti. Kürd basının çok büyük mücadelelerle çalışmalar yürüttüğünü kaydeden Demirtaş, "Kürd ve Kürdistani medyanın Kürd ittifakı için dilinin son derece dikkatli olması gerekir. Basın üzerinde eleştiri bir haktır. Ancak eleştiriye aşan hakaret, tehdit, küçültücü her türlü haber ve yorum Kürd birliğine ve ittifakına zarar verir. Herhangi bir Kürd lideri, şahsiyeti veya partisi için hakaret edici bir dil kullanmak hiç kimseye hizmet etmez. Dolayısıyla Kürd medya kuruluşlarının çalışanlarının, sahiplerinin, emektarlarının Kürdlerin ittifakına hizmet eden bir dil kullanmaları gerekiyor. Biz hangi Kürd partisi, lideri veya şahsiyeti olursa olsun hakaret, küfür içeren herhangi bir haberi dikkate almayacağız. Bunların amacı bu olmasa da Kürdler arası kopuşa yol açıyorlar. Bizim çabamızı boşa çıkaran da çoğu zaman bu dil ve üslup oluyor. Bütün basın çalışanlarına emekleri ve fedakarlıkları için teşekkür ediyoruz. Ancak daha dikkatli bir dil kullanmaları için ricada bulunuyoruz" diye konuştu. 

Demirtaş: HDP'nin ziyareti Kürd birliğinde kapı aralayabilir

Federal Kürdistan Başkanı Mesud Barzani ile HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaşbaşkanlığındaki HDP Heyeti'nin görüşmesi sonrası açıklama yapıldı.

Federal Kürdistan Yönetimi Başkanı Barzani, Selahattin Demirtaşbaşkanlığındaki HDP Heyeti'ni Selahaddîn'deki Başkanlık Konutu'nda kabul etti. Aralarında HDP milletvekilleri Osman Baydemir ve Mithat Sancar’ında bulunduğu heyetle görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında, HDP Başkanı Selahattin Demirtaş konuştu. 

Demirtaş, bu ziyaretin bütün sorunların çözecek bir ziyaret olmadığını belirterek, "HDP inşallah bu girişimi ile küçük bir kapı aralayabilir ve Kürd birliği konusunda önemli olabilir. Kendi mücadelemizdeki ittifak eksikliğini de bu şekilde gidermenin bir yolunu bulacağız" dedi. 

Demirtaş'tan Barzani'ye Diyarbakır minyatürü 

Barzani - Demirtaş görüşmesinin ardından HDP liderinin Barzani'ye, Aram Tigran ile Ayşe Şan'ı anlatan iki ayrı kitap ile Diyarbakır'ın Dünya Kültür Mirası Listesi’nde olan kadim eserlerini sembolize eden bir minyatür çalışması hediye ettiği bildirildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.