İttifak teklifini değerlendireceğiz

İttifak teklifini değerlendireceğiz

DTK ve HDP heyetini kabul eden Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Başkanı Mustafa Özçelik, “Diyalog için hiçbir şartımız yok” ded

A+A-

DTK ve HDP heyetini kabul eden Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Başkanı Mustafa Özçelik, “Diyalog için hiçbir şartımız yok” ded

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Selma Irmak, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, Diyarbakır Büyükşehir eski Belediye Başkanı Osman Baydemir, PAK’ı ziyaret etti.

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik tarafından karşılanan heyet adına Selma Irmak konuştu.

Irmak, ittifakın sadece seçim için değil, uzun vadeli gerekli olduğunu söyledi.

Peşmerge ve gerillanın birlikte hareket ederek, Kobani’yi özgürleştirdiğini hatırlatan Irmak, “Biz siyasiler neden bunu yapmayalım? 21’inci yüzyılda statüsüz olmayacağız. Çok kültürlü, çok dilli bir Kürdistan hayalimizdir” dedi.

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik ise, 2-3 Mart’ta gerçekleştirecekleri Meclis toplantısında, seçimlerle ilgili siyasetlerini netleştireceklerini belirtti.

Mustafa Özçelik, “PAK olarak birçok Kürt parti ve oluşumuyla görüşmelerde bulunuyoruz. Bazı görüşmelerimiz diyalog amacını güderken, bazıları da Kürt ve Kürdistani ittifak amacıyla gerçekleştirilmektedir” dedi.

“PAK’ın seçim siyasetini belirleyen temel parametre, Kürt ve Kürdistani değerlerdir” diyen Özçelik, konuşmasına şöyle devam etti:

“PAK, Kürt milleti ile Kürdistan’ın özgürlüğünü ve statü hakkını esas alan bir yaklaşımdır. Biz milletvekiliği hesapları üzerinde gerçekleştirilecek hiçbir ittifağı doğru görmüyoruz. İki yıla yakın bir süredir devlet ile “çözüm süreci” adı altında yürütülen görüşmeler ile ilgili olarak, HDP hiçbir Kürt kesimine bilgi vermemiş, ortak bir tutum geliştirme ve muhattap olma konusunda herhangi bir yaklaşım içinde olmamıştır.”

Özçelik, “Kürdistan sorunu tüm Kürdistanlılar’ın sorunudur. HDP seçimlerle ilgili kararını vermeden önce, bu görüşmeleri yapmalıydı. Seçim ittifağı teklifinizi meclisimizde değerlendireceğiz. Son kararı meclisimiz verecektir'' ifadelerini kullandı.

PAK ve HDP heyetleri arasındaki görüşme,yaklaşık bir buçuk saat sürdü. Taraflar, PAK Meclis toplantısından sonra, tekrar haberleşme yönünde bir sonuca ulaştılar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.