Abdürrahim Gümüştekin

Abdürrahim Gümüştekin

Abdürrahim Gümüş
Yazarın Tüm Yazıları >

Işıklar içinde uyu Şerafettin amca! seni asla unutmayacağım

A+A-

 

         Sevgili Halkım, İlgili Dostlar;  

         Avukat Şerafettin Kaya’nın akrabaları, arkadaşları, dostları,  Muşlu hemşerileri, sevenleri olarak 12 Mart 2022 günü onun ölüm haberiyle çok üzüldük. Bir gün sonra cenazesini Muş Havaalanında kalabalık bir grup olarak karşıladık. Bu kez sevdiği ve onca özlemini çektiği topraklara misafir olarak değil, ebedi istirahatgahına çekilmek üzere gelmişti. Ona hoş geldin dedik tabii ki. Muş’a gömülme vasiyeti nedeniyle hem hüzünlendik hem de vasiyetinin yerine getirilmesi için üstümüze düşeni yapmaya çalıştık.

Havaalanından cenazemizi aldık, onu son yolculuğuna uğurlamak için çok uzaklardan gelecek olan dostlara olanak tanımak nedeniyle cenazemizi iki gün morgda bekletmek durumunda kaldık.

15 Mart günü sabah saat dokuzda cenazeyi morgdan aldık, ‘Muş Barosu Av. Şerafettin Kaya Hizmet Binası’na getirdik, cenazeyi kalabalık bir grup karşıladı! Cenazeyi Baro Konferans Salonuna taşıdık, Tören yapma vaziyeti alındı. Muş Baro Başkanı Avukat Kadir Karaçelik, baro adına merhumu tanıtıcı bir konuşma yaparak töreni başlattı. Düzgün diksiyonuyla ve anlam yüklü cümlelerle kendini dinletti ve Avukat Şerafettin Kaya’yı gayet güzel tanıttı. Ardından Muş Barosundan merhumun arkadaşı olan Avukat Sait Sever konuşma yaptı. Dinleyicilere duygusal anlar yaşattı. Sonra Avukat Şerafettin Kaya ile bir dönem büro arkadaşlığı, uzun bir dönem de yol arkadaşlığı yapan İstanbul Barosu avukatlarından Ruşen Aslan, yer yer duygu yüklü cümlelerle, yer yer öğretici cümlelerle dinleyicileri etkiledi! Son olarak da merhumun oğlu Profesör Doktor Burhanettin Kaya çok etkin bir konuşma yaptı. Dinleyicileri fethetti. Yorgun ve üzgündü, biraz da kırgındı. Bilir bilmez babasına söz söyleyenlere de biraz içerlendi.

Tören sonrasında da cenaze Son Durak Camisine götürüldü, cenaze namazı kılındı.

Cami önünde Ben (Abdürrahim Gümüştekin), kısa bir konuşma yaptım. Şerafettin Amca ile ilgili konuşmak isteyen her kese konuşma hakkı verildi. Muş Milletvekili Gülistan Koçyiğit, anlamlı bir konuşma yaptı. Ardından yine merhumla uzun yıllar önceden dostlukları süren Ahlatlı Mela Sait konuştu. Konuşmasını Kürtçe yaptı. Hayli etkindi.  Akabinde Van’dan Burhan Kartal konuştu, merhumla yaşadıkları ortak anılarını anlattı, dinleyicileri etkiledi. Şerafettin amcanın kadim dostlarından Bedirhan Empozemdir de Kürtçe konuşma yaptı, çok etkin ve duygu yüklü bir konuşma yaptı.

 En sonunda CENAZE omuzlarda taşınarak kabrine götürülüp defnedildi!.. Kürt toprağına geri döndü Kürt Avukat Şerafettin Kaya! Toprağı bol olsun!

-Muş Barosuna Avukat Şerafettin Kaya ismini veren o dönemin Baro Başkanı Av. Abdulbaki Çelebi ve Yönetimine, şimdiki Baro Başkan’ı Kadir Karaçelik ve Yönetimine, değerli büyüğümüz Av. Sait Sever ve Muş Barosunun bütün avukatlarına teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Sağ olsunlar, var olsunlar.

-Yakınının cenazesini gömmeden-cenazeyi İstanbul’daki diğer akrabalarına bırakarak kadim dostu Av. Şerafettin Kaya için Muş’a gelen İstanbul Barosu avukatlarından Ruşen Aslan’a teşekkür ederim.

-Bizimle Havaalanına cenazeyi karşılamaya gelen, cami önünde Kürtçe konuşma yapan, defin sırasında Kürtçe terqin okuyan, taziyede hocalık yapan büyüğümüz Ahlatlı Mela Said’e teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

-Baroda Törende konuşma yapanlara ve bütün dinleyicilere çok teşekkür ederim. Sağ olsunlar, var olsunlar.

-Cenazemiz için belediye Ambulansını hizmete sokan Belediye Başkanı Feyat Asya’ya, Başkan yardımcısı Hamdullah Beye, Mezar kazıma ekibini organize eden Muhtar ve ekibine teşekkür ederim. Sağ olsunlar var olsunlar.

-Cami önünde konuşma yapanlara ve dinleyicilere teşekkür eder saygılarımı sunarım.

-Camide cenaze namazını kılanlara ve kıldıran hocaya teşekkür ederim. Saygılarımı sunarım.

-Cenazeyi defnetme sırasında hazır bulunan herkese teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

-Bizzat taziye yerine gelip bize taziye veren herkese, telefonda arayıp başsağlığı verenlere, sosyal medyada mesajla taziye verenlere teşekkür ederim, sağ olsunlar, var olsunlar.

-Taziye yerine yemek hazırlayan firmaya (İhsan Aytemiş’e) ve aşçılara, servis yapan ekibe teşekkür ederim.

-Sabah dokuzda cenazemizi Morgdan alırken koşarak bize yardıma gelen Murat Çiroğlu’ Abdurrahman Demir, Hasan Çakır, Remzi Demir’e teşekkür ederim.

-Yurt dışında yaşadıklarından dolayı Şerafettin amcaya son yolculuğunda ona eşlik edemedikleri için çok üzülen Taner Bayrak ve Fahrettin Akar, beni sürekli arayıp üzüntülerini belli ettiler, üstümüze ne düşüyor diye sordular, kendilerine teşekkür ederim.

-Avukat Şerafettin Kaya’nın görkemli bir şekilde son yolculuğuna uğurlanması temennisinde bulunan yazar Abıt Gürses’e teşekkür ederim.

-Beni misafirlerimi ağırlamamda ve işi organize etmemin her safhasında yalnız bırakmayan kardeşim Cesim’e, amca çocukları Ramazan ve Mustafa’ya, Rahmetli eniştem Cemil ve kız kardeşimin oğulları Rojhat ve Hakan’a, havaalanına gelip cenazeyi karşılayan diğer bütün akrabalarıma teşekkür ederim. Sağ olsunlar, var olsunlar.

Alaka gösteren herkese çok teşekkür ederim.

Unutup hak ettikleri teşekkürü kendilerine sunamadığım arkadaşların, dostların beni bağışlamalarını dilerim.

IŞIKLAR İÇİNDE UYU ŞERAFETTİN AMCA! SENİ ASLA UNUTMAYACAĞIM.

     s.webpa-003.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.