IŞİD’in Avrupa’daki Kürt finansörleri

IŞİD’in Avrupa’daki Kürt finansörleri

Avrupa ülkelerinde yaşayan 10 Kürt’ün, sosyal medya aracılığıyla IŞİD’e finansal destek sağladığı belirtiliyor.

A+A-

Avrupa ülkelerinde yaşayan 10 Kürt’ün, sosyal medya aracılığıyla IŞİD’e finansal destek sağladığı belirtiliyor.

 

Kürdistan Bölgesi Hükümeti, IŞİD’in Kürdistan halkına karşı işlediği suçları kayıt altına alan bir komisyon kurdu.

 

Rûdaw’a konuşan Diyanet İşleri Bakanlığı Halkla İlişkiler Sorumlusu ve söz konusu komisyon üyesi Merivan Nakşibendi, “Bir yılı aşkın süredir yürüttüğümüz araştırma sonucunda, Avrupa’da yaşayan 20 – 25 dolayında Kürt asıllı kişinin IŞİD’in propagandasını yaptığını belirledik. Bu kişilerden 10’unun propaganda haricinde bankalar aracılığıyla örgüte para topladığını ortaya çıkardık” dedi.

 

Söz konusu kişilerin banka hesaplarına ise henüz ulaşılamadı.

 

Bu yıl Ramazan ayında toplanan zekatların 30 milyon dolar civarında olduğu tahmininde bulunan Nakşibendi, “Bu kişiler Kürt medyasında yer alan haberlerden çok faydalandı ve ‘İslam Devleti için para toplamak haktır’ denilen haberleri paylaştılar. Çünkü onlar kendilerinin gerçek İslam’a tabi olduklarını düşünüyorlar” şeklinde konuştu.

 

Kürdistan Bölgesi’nde 3 İslami parti bulunuyor. Nakşibendi, bahse konu kişilerin tümünün Kürdistan Bölgesi’nden olmasına rağmen hiçbirinin bu partilerle ilişkisi olmadığını belirtiyor:

 

“Hayır, kesinlikle bu İslami partilerle ilgileri yok. Zaten bu partileri eleştirip, ‘Küfr hükümetinde yer alıyorlar’ diyorlar.”

 

Bulundukları ülkeler

 

Merivan Nakşibendi, IŞİD için para toplayan Kürtler’in; İngiltere, Almanya, İsveç, Belçika ve Fransa’da aktif olduğunu, onlarla birlikte ortak hareket eden bir grubun da Kürdistan’da bulunduğunu anlattı.

 

IŞİD’in finansal destekçileriyle bağlantılı bazı kişilerin Kürdistan’daki internet sayfaları da tespit edildi.

 

Örgüt bu yıl Avrupa’da, yüzlerce kişinin öldüğü, yüzlercesinin de yaralandığı bir dizi saldırı gerçekleştirdi.

 

Nakşibendi, “Almanya ve İsveç’te bu kişilerden bahsettim ama bir kişi IŞİD’e bağlılık bildirip propagandasını yapsa bile yasal olarak müdahale edilemeyeceğini söylediler. Çünkü düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendiliyor. Bu kişiler Kürdistan Bölgesi’nin güvenliği açısından tehdit oluşturmasına rağmen teslim edilemiyorlar. Umarız Avrupa’daki son saldırılar, yasaların gözden geçirilmesini sağlar ve bu kişileri yargılanmak üzere bize teslim ederler” ifadelerini kullandı.

 

IŞİD’e mali desten sağlayan bu kişilerden bazıları 15 yıldan fazladır yurtdışında yaşıyor. Bazılarının Ensar El İslam ve El Kaide örgütüyle bağlantılı olduğu ve ülkeye giriş yapamadığı belirtiliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.