İngiliz Basını Yunan askerlerinin Türkiye'de tutuklanmasını konuşuyor

İngiliz Basını Yunan askerlerinin Türkiye'de tutuklanmasını konuşuyor

İki Yunan askerinin Türkiye sınırını geçmesinin ardından tutuklanması, İngiliz basınında kendine geniş yer buldu. İngiliz gazeteleri, Türkiye'nin Yunan askerleri tutuklayarak misilleme yapmak istediği kaygılarının arttığına dikkat çekti.

A+A-

The Times gazetesinde Atina muhabiri Anthee Carassava imzasıyla yayınlanan haberde, askerlerin durumunun Yunanistan'da bir numaralı gündem maddesi haline dönüştüğünü ve destek için çeşitli törenlerin düzenlenmeye başlandığını belirtildi.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, haberde, normalde askerlerin yanlışlıkla başka bir sınırı geçmesi halinde ülkelerine dönmelerine izin verilerek, sorunun da hızlı bir şekilde çözüldüğü belirtildi ve şöyle devam edildi:

"Ancak, iki Yunan askerinin tutuklanmasının, 2016 yılındaki başarısız darbe girişiminin ardından Yunanistan'a kaçarak siyasi sığınma talep eden sekiz Türk askerinin kaderiyle ilişkilendirileceği yönündeki kaygılar giderek artıyor.


Darbe girişiminin ardından dört yüzbaşı, iki binbaşı ve iki başçavuş Yunanistan'a kaçmış ve burada iltica talebinde bulunmuştu."Yunan mahkemeleri, Ankara'nın askerlerin iadesi yönündeki taleplerini defalarca reddetti."

Türkiye de bu askerlerin iade edilmesini istemişti. Ancak bu talep şu ana kadar Yunan mahkemeleri tarafından kabul edilmiş değil.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aralık ayında Yunanistan'a yaptığı ziyaret öncesinde, Yunan Başbakanı Alexis Çipras'ın kendisine iade sözü verdiğini ancak söz konusu sekiz askerin iade edilmediğini söylemişti.

'ERDOĞAN, 10 YIL ÖNCEKİ ERDOĞAN DEĞİL'

Benzer bir yorum Guardian gazetesinde de yer aldı.

Guardian'da Atina mahreciyle ve Helana Smith imzasıyla yayınlanan haberde ayrıca, iki Yunan askerinin tutuklanmasının Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerde tansiyonun yüksek olduğu bir dönemde yaşandığına dikkat çekildi.

Haberde görüşlerine yer verilen Yunanistan eski Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis, "Tüm bu yaşananlardan dolayı derin bir endişe duyuyorum. Türkiye'de hava çok değişti. Erdoğan, 10 yılki öncekiyle aynı insan değil. Tamamen öngörülemez bir kişiye dönüştü" dedi.

Guardian, Türkiye ile Yunanistan arasında son dönemde yaşanan gerilimin uluslararası alanda da endişe yarattığını vurguladı.

Guardian'a konuşan ABD merkezli düşünce kuruluşu Marshall Fund'ın dış politikadan sorumlu Başkan Yardımcısı Ian Lesser, "Bir yol kazası olması riski her zaman var. Yunanistan ile Türkiye arasında 1990'ların sonundan bu yana gayet iyi işleyen bir yumuşama süreci vardı ancak özellikle darbe girişiminden bu yana oluşan ortam, Türkiye'nin komşularıyla uzlaşmacı bir tutum takınmasını zorlaştırıyor" diye konuştu.

Geçtiğimiz hafta içerisinde Türkiye ile Yunanistan'ın kara sınırını oluşturan Meriç Nehri'ndeki Karaağaç bölgesinden Türk topraklarına geçen iki Yunan askeri gözaltına alınmış ve çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ da "Yunan askerleri ile darbeci askerlerin takas edilmesinin söz konusu olmadığını" söyledi.

 

(Birgün)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.