İHD: 2016 yılında Kürdistan'da 118 çocuk yaşamını yitirdi

İHD: 2016 yılında Kürdistan'da 118 çocuk yaşamını yitirdi

Raporda yer alan verilere göre bölge kentlerinde 118 çocuk hayatını kaybetti, 77 çocuk da yaralandı. 114 çocuk ise cinsel saldırıların hedefi oldu.

A+A-
 İHD Diyarbakır Şubesi tarafından hazırlanan ‘Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi 2016 Yılı Çocuk Haklarına Yönelik İhlaller Raporu’ düzenlenen bir basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu. Raporda yer alan verilere göre çatışmalı ortamın etkilerinden kaynaklı ve maruz kalanın şiddet sonucu bölge kentlerinde 118 çocuk hayatını kaybetti, 77 çocuk da yaralandı. 114 çocuk ise cinsel saldırıların hedefi oldu. 
 
İHD Diyarbakır Şubesi tarafından hazırlanan “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi 2016 Yılı Çocuk Haklarına Yönelik İhlaller Raporu” şube binasında düzenlenen bir basın toplantısı ile kamuoyuna duyurdu. Toplantıya İHD Bölge Temsilcisi Abdusselam İnceören, İHD Diyarbakır Şubesi Çocuk Komisyonu Üyesi Avukat Ercan Yılmaz ile Diyarbakır Şube yöneticileri Avukat Hatice Demir ve Gülistan Yalçındağ katıldı. Rapora dair hazırlanan basın metni Çocuk Komisyonu Üyesi Avukat Ercan Yılmaz tarafından paylaşıldı. Çocuklara yönelik hak ihlallerinin 2016 yılında da yoğun bir şekilde devam ettiğine dikkat çeken Yılmaz, “Bu ihlaller arasında güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen yargısız infazlar, gözaltında ve gözaltı yerleri dışında yapılan işkence ve kötü muamele ile toplumsal gösteriler sırasında çocukların maruz kaldığı şiddet dikkat çekmektedir” diye belirtti. 
 
‘Koruyucu politikalar hayata geçirilmeli’
 
Cezaevlerinde yaşanan ihlallerinin önlenmesine dair koruyucu politikaların hayata geçirilmesi çağrısında bulunan Ercan, çocukların yaşamlarını idame ettirecekleri alanların cezaevi değil ailelerinin yanı olduğunu belirtti. Çocukların yaşam hakkını savunmanın ve çocuklara yönelik hak ihlalleri ile mücadele etmenin en temel insani sorumluluk olduğunu ifade eden Ercan, “Tüm toplumsal kesimleri çocukların maruz kaldığı şiddete karşı duyarlı olmaya çağırıyoruz” diye konuştu.
 
İnsan hakları savunucuları olarak çocukları, toplumsal yaşamın geleceği olarak gördüklerini ifade eden Yılmaz, çocuklara yönelik gerçekleşen hak ihlallerinin, insan hakları mücadelesinde en hassas oldukları konular arasında yer aldığını ifade etti. 
 
Türkiye ÇHS yükümlülüklerini yerine getirmiyor
 
Türkiye’nin 22 yıl önce Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne (ÇHS) sözleşmesine taraf olduğunu, ancak sözleşmenin çocuğun yüksek yararı, yaşama ve gelişme hakkı, katılım hakkı, ayrım gözetmeme, güvenli bir ortamda büyüme hakkı şeklinde temel ilkeler üzerinden belirlenen yükümlüklerini yerine getirmediğinin ifade eden Yılmaz, çocuklara yönelik gerçekleşen hak ihlallerinin bunun bir göstergesi olduğunu kaydetti. 
 
Açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yılmaz, Sur ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasından tahliye edilen sivil yurttaşların maruz işkence ve kötü muameleye ilişkin görevli güvenlik personelinin tespiti ve yargılanmaları amacıyla suç duyurusunda bulunduklarını, ancak henüz bir gelişme yaşanmadığını da kaydetti. 
 
Raporda yer alan verilere göre, 2016 yılında meydana gelen çocuk hak ihlalleri şu şekilde yer aldı:
 
 
Yargısız İnfaz (Polis ve Jandarma tarafından öldürülen ve yaralananlar): 5 Ölü, 6 Yaralı
 
Silahlı Çatışmalar Sırasında Ölen ve Yaralananlar: 22 Ölü, 12 Yaralı
 
Bombalı Saldırılarda Ölen ve Yaralananlar: 41 Ölü, 3 Yaralı
 
Cezaevinde ölen ve yaralananlar: 2 Ölü
 
Resmi Hata ve İhmal Sonucu Ölen ve Yaralananlar: 7 Ölü, 1 Yaralı
 
Faali Meçhul Saldırılar Sonucu Ölen ve Yaralananlar: 5 Yaralı
 
Sınır Hattında Meydana Gelen Ölüm ve Yaralanmalar: 11 Ölü, 19 Yaralı
 
Mayın ve Sahipsiz Bırakılan Patlayıcılar Sonucu Ölen ve Yaralananlar: 9 Ölü, 27 Yaralı
 
Kuşkulu Çocuk Ölümleri ve İntiharları: 11 İntihar, 2 Teşebbüs
 
Aile İçi Şiddet : 8 Ölü, 2 Yaralı, 4 Cinsel istismar
 
Toplumsal Alanda Şiddet: 2 Ölü, 110 Cinsel istismar
 
Gözaltına Alınanlar: 150 Çocuk
 
Tutuklananlar: 40 Çocuk
 
Gözaltında İşkence ve Kötü Muamele: 6
 
Gözaltı Yerleri Dışında İşkence ve Kötü Muamele: 6

IHD Diyarbakir
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.