Esad'ın YPG'ye 12 madddelik teklifi..Özerklik mi federasyon mu?

Esad'ın YPG'ye 12 madddelik teklifi..Özerklik mi federasyon mu?

Demokratik Suriye Meclisi (MSD) heyeti ile Suriyeli yetkililer arasında Şam'da başlayan müzakerelerin ilk aşaması bitti.

A+A-

Suriye temsilcileri toplantıda, MSD'ye sunmak istediği anlaşma maddelerini yöneltti. İki tarafta Suriye'nin bu aşamadan sonra mevcut yönetim biçimi ile devam etmesinin imkansız olduğuna kanaat getirdi. Ayrıca MSD'nin yapılacak diğer toplantıya ise kendi talepleri doğrultusunda katılacağı ve ardından müzakerelere geçileceği belirtiliyor. 

Şam, MSD'ye 12 madde taleplerini iletti. Bu maddelerde Rojava’ya ilişkin ise sınırlı bir federasyon ya da özerk bir yönetim biçimi beliriyor. 

Esad'ın MSD'ye sunduğu söz konusu 12 Madde ise şöyle: 

 • Rakka ve Derülzor'un devlete tesliminde sorun çıkarılmayacak.
 •  Fırat Barajı'nın normal koşullarda elektrik üretmesi için gerekli tüm girişimleri devlet üstlenecek ve ihtiyaç olan her alana bu enerjiden aktarım yapılacak.
 •  Temel yer altı servetleri doğrudan Suriye devletinin denetiminde olacak. Kürt yönetimi bunların çıkarılması ve işletmesini merkezi hükümetle uyum içinde yapacak. Yabancı bir şirketle çalışılacaksa, bu bildirilecek. Merkezi hükümette Kürt vekilleri ve bakanları olacak. Suriye'nin ulusal şirketleri bunu yapacak kapasitede ise onlar yapacak. Değil ise verilecek şirketler ortak belirlenecek. Bu özellikle petrol, gaz ve altın için gereklidir. Alınacak paylar anayasanın ticari ve mali aktarım maddelerinde yazılıdır.
 • Devlet kurumlarında ve sınırlarda Suriye bayrağı esas alınacak, başka bir simge kullanılmayacak.
 • Kuzey Cephesi açılırsa Kürt askeri yapılanmalarının bu cepheye katılımı Suriye Ordusu komutasında sağlanacak.
 • Dış güçlerle kurulan ilişkiler aşamalı olarak terk edilecek. İhtiyaç ve gereksinimlerin karşılanmasında devlet bu rolü üstlenecek.
 • Fırat'ın doğusundan batısına devletin denetlediği alanlara her türden zirai ürünün normal koşullardaki mübadelesinin engelleri kaldırılacak.
 • Devlet buğday ve pamuk ürünü üzerine karaborsadan daha yüksek bir fiyatla satın alacak anında ödeme yapılacak. Rojava'da ekilen tüm ürünler, Kürt ve Suriyeli yetkililerin belirleyeceği en yüksek fiyat uygulamasıyla Suriye yönetimi tarafından satın alınacak ve ödemeler peşin olarak nakit yapılacak.
 • IŞİD tehlikesine karşı tam bir dayanışma içinde mücadeleye devam edilecek.
 • Eskiden olduğu gibi Suriye askerleri esir alınmadan kıtalarına iade edilecek, Suriye yargısından aranmayan hiçbir YPG'li tutuklanmayacak, devletin istediği isimler yetkili Kürt askeri kuruluşlarına bildirilecek. Daha önce ve iç savaş sırasında hakkında tutuklama kararı bulunan hiçbir Kürt tutuklanmayacak, tutuklanma kararları kaldırılacak. Adi suçlardan arananların listeleri ise Kürt asayişine verilecek.
 • Yeniden yazılacak anayasada Kürt sorununun nasıl bir yer alacağına ilişkin bu diyaloglardan çıkacak kararlar esas alınacak.
 • Kürt askeri yapılanmalarının geleceği üzerine tartışma sürecek.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.