Erdoğan:En Büyük Kanıt Genelkurmay Başkanı Akar

Erdoğan:En Büyük Kanıt Genelkurmay Başkanı Akar

El Cezire televizyonuna konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin meclisi bombalatan kişinin Gülen'nin olduğunu ispatlayan kanıtınız var mı sorusuna, Genelkurmay Başkanı Akar'ın 'Kanıt benim' dediğini ifade etti.

A+A-

Washington yönetiminin Gülen'in iade konusunda belge istediği söyleyenCumhurbaşkanı Erdoğan, "ABD Genelkurmay Başkanı bize gelince sordu, 'Elinizde bu adamın Meclis'i bombalatan kişi olduğunu kanıtlayan bir belge var mı?' diye. Bizim Genelkurmay Başkanımız da 'Kanıt benim' dedi." ifadesini kullandı.

"DESPOT YA DA DİKTATÖR DEĞİLİM"

Erdoğan, Katar merkezli El Cezire televizyonuna verdiği mülakatta, FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili soruları cevapladı.

Erdoğan, "Darbe girişiminden sonra kendisinin ülkeyi istediği gibi yönetme kudretine sahip olduğu" yönündeki iddialarla ilgili şunları söyledi:

"Bunları asla kabul etmiyorum. Ben Türk halkının bana vermediği bir hakkı kullanmam. Despot ya da diktatör değilim. Eğer halk başkanlık sistemine geçme yönünde bir karar alırsa o vakit bana verilen yetkileri kullanırım. Ben anayasanın bana vermemiş olduğu bir yetkiyi asla kullanma hakkına sahip değilim. Bu, Tayyip Erdoğan'ın karakteridir. Bütün dünyanın bunu böyle bilmesini istiyorum."

 

"DİKEY TEMİZLİK YAPMAK ZORUNDAYIZ"

Yaşanan darbe girişimini büyük bir depreme benzeten ve artçıları olabileceğini bildiren Erdoğan, bunlara karşı hazırlıklı olmak gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ordunun FETÖ unsurlarından temizlenmesi konusunda yürütülen çalışmalarla ilgili olarak, "Dikey temizlik yapmak zorundayız, yatay da. Askeri okulları temizliyoruz. TSK'da da bu temizlik gerekiyordu. Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı daha da güçlü olacak. Öz güveni yüksek ordu istiyoruz ancak aynı zamanda tankı halka süremeyecek kadar vatanını seven bir asker istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

"DEVLETİ SIFIRDAN KURACAĞIZ"

Soruşturmaların devam ettiğine ancak bunun uzun vadeli bir iş olacağına değinen Erdoğan, "Onların köklerini kazacağız. Devleti sıfırdan kuracağız. Güvenlik güçlerimizi temizleyeceğiz. Bu yöndeki çalışmaları destekliyoruz." diye konuştu.

BATI'NIN DARBE GİRİŞİMİ KARŞISINDAKİ SESSİZLİĞİ

Batı'nın, darbe girişimi karşısında takındığı tavrı eleştiren Erdoğan, "Batı bize, darbeye karşı olduğunu göstermedi. Sessizlikleri bağışlanamaz. Bize sadece geçmiş olsun dediler. Sonra garip laflar ettiler. Bize, 'Pek çok kişiyi açığa alıyorsunuz, askerleri ve hakimleri tutukluyorsunuz' dediler. Sizin Türkiye'de ne olup bittiğini anlamadan bizi ve ülkedeki sistemi eleştirmeye hakkınız yok. Bu kişiler dürüst değiller. ABD'nin Genelkurmay Başkanı (Joseph Dunford) geldi. Meclis binamızı gösterdik. Bu binanın bombalanması, çok manidar bir gelişme. Kim bombaladı onu? FETÖ mensupları." ifadelerini kullandı.

Batı'nın Türkiye'yi eleştirme hakkı olmadığını vurgulayan Erdoğan, "Londra merkezli af örgütü bizi eleştiriyor. 'Neden bunu tutukluyorsunuz, neden şunu yargılıyorsunuz'. Ben 'Haddinizi bilin' diyorum. Adil olun, tutarlı olun. Halk tarafından seçilmiş bir hükümete karşı darbe affedilemez. Bu darbeye karşı sessiz kalanlar, totaliter sistemi demokrasiye tercih edenlerdir. Bu planları bozan halkımı alnından öpüyorum." dedi.

"EN BÜYÜK KANIT GENELKURMAY BAŞKANI AKAR"

Gülen'in Türkiye'ye iade edilmesine ilişkin soruya Erdoğan,"ABD'nin bizi anlayacağını ve teslim konusunda gerekeni yapacağını umuyoruz." diye konuştu.

Washington yönetiminin iade konusunda belge istediğine işaret eden Erdoğan, ABDGenelkurmay Başkanı'nın TBMM'ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında, yanında Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın da olduğunu hatırlattı. Erdoğan, "ABD Genelkurmay Başkanı bize gelince sordu, 'Elinizde bu adamın Meclis'i bombalatan kişi olduğunu kanıtlayan bir belge var mı?' diye. Bizim Genelkurmay Başkanımız da 'Kanıt benim' dedi." ifadesini kullandı.

Gülen'in çok okumuş, çok akıllı biri olmadığını, peygamber kıssaları anlatarak sadece ağlayan ve insanları ağlatan bir "zat" olduğunu kaydeden Erdoğan, "Ama ne yazık ki ona inananlar var. Birikimler yaptılar. Bu paralarla büyük yatırımlar yaptılar. İslam'ı kullandılar. Bir Mısır televizyon kanalında dediği gibi, 170 ülkede okulları var. Onlar o devletlerin liderlerinin, ileri gelenlerinin çocuklarını yetiştiriyorlar ve zamanla o ülkeleri ele geçirmek istiyorlar. " şeklinde konuştu.

RUSYA ZİYARETİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in darbe girişiminin hemen ertesi günü telefon ederek şehitler için taziye dileklerini ve ülkesinin verdiği desteği ifade ettiğini aktaran Erdoğan, salı günü işadamlarından oluşan bir heyetle Rusya'ya gideceğini belirtti.Moskova'ya gitme kararının darbe öncesinde alındığını bildiren Erdoğan, Putin ile bölge ve Suriye'deki sorunları görüşeceğini söyledi.

Son dönemde Halep'te yaşananların çok üzüntü verici olduğunu kaydeden Erdoğan, "Sadece Halep değil, Suriye'nin kuzeyi ve Menbic'de de durum kötü. Son dönemde Suriyeli muhaliflerin Halep'te dengeyi sağladıklarını gördük. Salı günü Rusya'ya yapacağım ziyaret bölge açısından önemli. Türkiye önemli ve büyük bir devlet. Rusya da güçlü ve büyük bir devlet. Omuz omuza vermemiz bölge için önemli. RusyaİranIrak ve Türkiye'nin ve hattaLübnan'ın Suriye için bir araya gelmesi gerekiyor." dedi.

AB İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ MÜLTECİ ANLAŞMASI

AB'nin verdiği sözleri tutmadığını hatırlatan Erdoğan, "Mültecilerin iadesini öngören anlaşmanın yürürlüğe konması lazım. AB'nin Türkiye'den görevlerini yerine getirmesini isteyebilmesi için önce kendi üzerine düşeni yapması gerekiyor. AB, şu ana kadar bu konuda bir adım atmış değil. Ülkemizde halihazırda 3 milyon Suriyeli ve Iraklı var, bunların hepsi sığınmacı. AB'nin böyle bir sorunu yok." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, AB'ye Suriye'nin kuzeyinde terörden arındırılmış, uçuşa yasak bir bölge kurulması ve burada yaşayan insanların kendilerini koruyabilmeleri için eğitilmeleri yönünde önerilerde bulunduklarını ancak bu önerilerin kabul edilmediğini söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.