Dr. Saidin gösterdiği kurtuluş yolu Kürtlerin birlik ve direniş bayrağıdır

Dr. Saidin gösterdiği kurtuluş yolu Kürtlerin birlik ve direniş bayrağıdır

Hüseyin Şahin

A+A-

Hamburg’ta Dr.Said Çürükkaya için 40 ı gün vesilesiyle bir anma etkinliği gerçekleştirildi. Anmaya 600 e yakın bir kitle katılmıştı. Kimi kitle örgüt ve parti temsilcilerinin yanısıra, etkinlikte Eskere Boyik, Rojin tanınmış şahıs, KDP-İ, KDP-I de vardı. Salon Dr. Said posterleri ve Ala renginle bezenmişti.  Dr. Saide onun kahramanlığına, Kürtlerin birliğini pekiştiren çabalarına, Sömürgeci sınırları ihlal eden diregenliğine, özgürlük saçan gülüş ve nefesine saygıyla yapılan anma töreninde oldukça duygu dolu anlar yaşandı. Etkinlikte yüzlerce kişi duygularını, Dr. Saide olan saygıdan dolayı göz yaşları dökerek belirttiler. Sinevizyon ve sanatçı Rojinin Dr. Said için bestelediği parça duyguların dorukta olduğu anlardı.

dr-said-2.jpg

Bu etkinlik gösteriyorki, Dr.Said ne kırk günde ne de kırk yılda unutulacaktır. Tıpkı Arnd dağlarında olduğu gibi doktor bir efsane gibi nesilden, nesile aktarılacak sıtran, film, roman ve hikayelere konu olacaktır. Kahramanlığı sömürgeci sınırları parçalamakla kalmamış, Kürdün yaşadığı her kıtada yankı bulmuştur. Dr. Said kendisini tıpkı Dersim, Bingöl, Amed, Serhat, Zagros, Şingal ve Musulda özgürlük için feda ederken, Kürtlere de şu mesajı bıraktı. Kürtlük ve Kürdistan mücadelesi budur ve sınır tanımaz, Dr. Said ölümle dalga geçip, ona gülerek gitti. Giderkende uğruna değecekse ölüm, hoş geldi, sefa geldi, dedi.  

Dr. Saidin gösterdiği kurtuluş yolu Kürtlerin birlik, ve direniş bayrağıdır. Geçmişte Dr.Saitle birlikte mücadele etmiş sayısız komutanın yeri safları sıklaştırmak, sudan bahaneleri bir tarafa itmek, bununla birlikte piyasada olan tüm örgütlenmeleri birlik etrafında kenetletmek olmalıdır. Şairinde dediği gibi “Kurtulmak yok tek başına, ya hep beraber, yada hiç birimiz”. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.