Demirtaş: Darbe Girişiminin İçinde Olan AK Partililer Açıklansın

Demirtaş: Darbe Girişiminin İçinde Olan AK Partililer Açıklansın

Van'da 'Darbeye Hayır' mitinginde konuşan HDP lideri Demirtaş, darbe girişimi içinde olan AK Partililerin de açıklanmasını isterken, Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılmasını talep etti.

A+A-

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş veDBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel'Darbeye Hayır' mitinginde Van'da partililere hitap etti. Demirtaş, darbe girişimi içinde olan Ak Partililerin de açıklanmasını isterken,Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılmasını istedi.

Diyarbakır'dan karayoluyla gelen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel partilier tarafından Gevaş İlçesi'nde karşılandı. 'Darbeye hayır' mitinginin yapılacağı İkinisan kavşağına konvoy eşliğinde gelen Demirtaş burada yaklaşık 10 bin kişiye hitap etti.

"DARBEDEN MEDET UMAN SİYASİ GÜÇ KİMDİR?"

Konuşmasının büyük bölümünü 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimine ayıran HDP Eş Genel Başkanı Selahattin DemirtaşHDP olarak darbelerden, askerin siyasete ağırlığını koymasından çok çektiklerini söyledi. Demirtaş, darbeden medet uman bir siyasi gücün olduğunu ileri sürerek, "Parti olarak darbenin bizi kurtaracağına inanmadık. Biz öz gücümüze inandık. Darbecilerin peşinden koşmadık. 15 Temmuz'da tanklara, parlamentoyu bombalayan, uçaklara emir verenler bellidir. Şu darbeden medet uman siyasi güç kimdir? Onu ortaya çıkarılmasını istiyoruz, bekliyoruz. HDP olarak darbeciler cunta ve parelelle bir ilişkimiz olmadı. Bu kadar general, darbe yapıyor ülkenin tamamını ele geçirmeye çalışıyor.

"DARBENİN İÇİNDEKİ AK PARTİLİLER NEREDE"

Peki darbe olsaydı, kim başbakan, kim bakan olacaktı. Listeyi biliyorlar. Neden açıklanmıyor. Acaba çok sayıda Ak partili bu darbenin içinde olduğu için açıklamıyor olmasılar. Darbeciler bizi başbakan yapmayacaklarına göre bir adayları vardır. Mademki 'darbecilerden sonuna kadar hesap soracam' diyorsun. Kaç milletvekili, kaç il başkanı, kaç bakan bunun içinde haberin vardır. Zavallı erleri dövmek kolay. Cemaate gönül vermiş, inanmış sıradan insanlardan hesap sormak kolay. Generalleri, valileri attınız içeri. Asla peşini bırakmayacağımız bir soruyu soruyorum. Darbenin içinde olan Ak Partililer nerde? Onların hesabını siz sormazsanız biz soracağız" dedi.

"TEREDDÜT GÖSTERSEYDİK İÇ SAVAŞ ÇIKARACAKTILAR"

Parti olarak ilk andan itibaren darbeye karşı çıktıklarını belirten Demirtaş, "Darbeçiler toplumu ayrıştırmak, bölmek için hazırlık yaptılar. Oradan bir iç çatışma çıkarabilselerdi darbe başarılı olacaktı. Buradaki en kritik duruş bizimdi. Tankların önüne yatanlar da kahramandırlar. Her yurtaşımız kendi iradesine sahip çıkma kararlığını göstermiştir. Eğer siz ve biz küçük bir tereddüt gösterseydik iç savaş çıkaracaktılar. Bu ülkenin huzuru, barışı, güveni çok önemlidir. Darbeyi atlatacağız ve krizinden kurtulacağız" dedi.

"CEMAATİN KANDIRDIĞI BİR İNSAN NASIL CUMHURBAŞKANLIĞI YAPIYOR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cemaatin kendisini kandırdığını ve Allah'ın affetmesini istediğini söylediğini belirten Demirtaş, "Cemaat bizi kandırmış Allah bizi afettsin diyor. O zaman cemaatin kandırdığı insanları Allah'a havale et. Neden işten attın. Bırak onları da Allah affetsin. Cemaatin kandırdığı bir insan öğretmenlik yapamıyorsa, polislik yapamıyorsa, cemaatin kandırdığı insan nasıl cumhurbaşkanlığı yapıyor. O zaman gelin cemaatin kandırdığı herkesi istifaye davet edelim en doğrusu bu. Cemaat beni kandırdı Allah afetsin, cemaat seni kandırdı içeri atacam. Yok böyle birşey. Her şehirde cemaatin komitesi vardı. Kimse valiyi, müdürü tanrımıyordu. Bu komite gizli olarak değil açıkça faliyetlerini yürütüyordu. Bunlarda hepsi Tayyip Erdoğan'ın emriyle yapılıyordu. Cemaatten olmayanı işe almayın deniyordu" dedi.

"PARALELE SARILDIĞINIZ KADAR ÇÖZÜM SÜRECİNE SARILSAYDINIZ BARIŞ OLURDU"

Bazı yazarların HDP ile cemaatin darbede işbirliği yaptığını yazdığını anlatan Demirtaş, "Biz dedik 'cemaat bizi ihbar ediyor. Bizi yargılayan cemaat. 10 bin siyasetçimiz içeri atıldı' dedik. Bizi dinlemediler. 'Bundan dolayı çözüm süreci kalmayacak' dedik. Onlar 'cemaat doğruyu yapar' dediler. Beraber ıslandınız, berabar yürüdünüz, ülkenin başına bunu getirdiniz. Suçlu nerdeyse biz olduk. AKP kalemşörleri darbeyi HDP ve cemaatbirlikte yaptı. Cevap vermeye gerek bile yok. Böyle namertlik, adilik olur mu? Yıllardır cemaatin parasıyla köşe yazanlar HDP ve cemaat darbede birlikte işbirliği yaptı diyorlar. Savaşı başlatmak yerine çözüm sürecine sarılsaydın, bugün ülkeyi barışa götürseydin bu darbe olmayacaktı. Tankların önünü açtınız. Parelele sarıldığınızın yüzde 1'i kadar Kürtlere sarılsaydınız bu ülkede kardeşlik ve barışı inşa etmiştik" dedi.

"SİZDE AHLAK VARSA YÜKSEKOVA VE CİZRE'Yİ DAHA İYİ ANLARSINIZ"

Kürtlerin üzerine her türlü baskıyı kurduklarını belirten Demirtaş, "Her türlü baskıya rağmen doğru bildiğimizi haykırdık. Bak Yüksekova'yı yıkan komutan senin de kuyunu kazmış. Biz uyarıyorduk. Bu kadar yıkım, bu kadar insan ölürmü diyorduk. Ankara'daİstanbul'da bu kadar vahşet yapan Yüksekova'da ve Cizre'de ne yapmıştır. Sizde biraz ahlak varsa Yüksekova ve Cizre'yi daha iyi anlarsınız. Bekletimiz o yöndeydi. Ama nafile. Eğer darbeye karşı direniş meşruysa Kürdün direnişi yasak mı? Sen bu insanları tankla topla yola getirmeye çalışacağını söylersen, biz direnmeye devam edeceğiz" dedi.

"ÖCALAN'DAN HABER ALINAMIYOR"

Abdullah Öcalan'dan haber alınamadığını da belirten Demirtaş, "Sayın Öcalan'ın ailesi ve avukatıyla görüşmesi lüks ve lütuf değildir. Numan Kurtulmuş darbecilerin İmralı'da Öcalan'a suikast düzenleyeceğini söyledi. O halde Öcalan'ın ne kadar önemli olduğunu biliyorsun. Neden hassasiyeti kaşıyorsun. Öcalan milyonlarca Kürdün, önder olarak kabul ettiği bir liderdir. Haber almak Kürt halkının hakkıdır. Zulmü ve faşizmi kabul etmedik. Etmeyeceğiz. 3 parti bir araya gelip bizi ezecekler. Bizi cemaatla gözü dönmüş canilerle karıştırmayın. Bizim davamız meşru. Devleti gizli gizli ele geçiren alçaklardan olmadık. Biz hakkımızı istiyoruz. Aklınızı başınıza alın barış çağrılarına cevap verin devleti selamete çıkaralım" dedi.

MİTİNG SONRASI OLAYLAR ÇIKTI

Demirtaş'ın konuşmasının ardından grup dağlırken, şehir merkezine yürümek istedi. Bunun üzerine polis gaz bombası ve tazyikli su ile müdahele etti. Olaylar sırasında 5 kişi gözaltına alındı.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.