CHP'li vekilden uyarı: Hedefte Demirtaş var

CHP'li vekilden uyarı: Hedefte Demirtaş var

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Aytun Çıray, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırıya ilişkin bazı açıklamalarda bulundu.

A+A-

CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Ege'de Son Söz'den Hanzade Ünuz'a verdiği röportajda Kılıçdaroğlu'nu 20 gün önce uyardığını söyleyerek, "Bugünden itibaren devleti yönetenleri uyarıyorum. Selahattin Demirtaş’ı çok iyi korumaya alsınlar. Bugünden itibaren hedefteki ikinci isim Selahattin Demirtaş’tır." dedi.

Çıray şunları söyledi:

Bugün bu olay olmasaydı şimdi size anlatacaklarımı kimseyle hiçbir şekilde paylaşmayı düşünmüyordum ama olayların ciddiyeti bunları kamuoyuyla paylaşmamı gerektiriyor. Artık açıklayabilirim. 20 gün önce Kemal Bey’i suikast konusunda uyardım.

"Hedefteki ikinci isim Demirtaş"

CHP milletvekili Aytun Çıray olası siyasi suikastler ile ilgili çok konuşulacak çarpıcı bir uyarıda daha bulundu:

“Türkiye’de iki tane fay hattı var, bunlardan biri mezhep bir tanesi ırk. Bu arkadaşlarımızla beyin fırtınası yaptığımızda iki siyasinin tehlikede olduğu görüldü. Bunlardan birini bugün yaşadık. İkincisi de bugünden itibaren devleti yönetenleri uyarıyorum Selahattin Demirtaş’ı çok iyi korumaya alsınlar. Bugünden itibaren hedefteki ikinci isim Selahattin Demirtaş’tır. Bir Türk – Kürt kardeş kavgası çıkarmak için. Bütün milletimi uyarıyorum, sakin ve soğukkanlı olsunlar. Devleti yönetenler artık akıllarını başlarına alsınlar. Bu ideolojik işlerden vazgeçsinler. Hiç akıllanmışa benzemiyorlar, akıllarını başlarına alsınlar.

"Kemal Bey ve Demirtaş koruma altına alınmalı”

Yine söylüyorum, hedef iç savaş çıkarmaktır. Onun için milletçe aklımızı kullanacağız, herkes tedbirini alacak. Derhal Kemal Bey ve Demirtaş, etkili sivil toplum örgütü liderlerive gazeteciler de koruma altına alınmalı.

Ben diyorum ki, biz milletçe bu numarayı yutmayalım. Başka pehlivanların oyunu varsa, bizim de bir oyunumuz olsun. Oyunumuzun adı kardeşlik olsun. Her provokasyonda daha çok kardeş olalım. Her provokasyonda daha çok elele olalım. Bunun panzehiri kardeşliktir. Aksi halde iç savaşlar Allah korusun ahlaksızdır. Şerefsizdir, seviyesizdir. İç savaşların hiçbir ahlakı olmaz, çok ağır ve acımasız olur.”

Aytun Çıray suikast girişimine yönelik “İyi ama ne yapılmak isteniyor, amaç nedir” sorumu şöyle yanıtladı:

“Bakın Türkiye’de bu kalkışma meselesi bu işin ilk sayfasıydı. Burada esas amaç Türkiye’de bir kardeş kavgası çıkarmak. Türkiye’yi destabilize etmek, Türkiye’yi Ortadoğu bataklığına bulaştırmaktı. Bakınız şu anda Suriye’ye girmek istemeyen Türkiye’yi Suriye’ye girmek mecburiyetinde bıraktılar. Irk ya da mezhepler üzerinden bir iç savaş çıkartılmak isteniyor. Kemal Bey bu noktada onlar açısından bir hedef haline geldi otomatikman. Ben 20 gün önce sayın Genel Başkan’a söylemiştim, ‘Türkiye’de en tehlikede olan Tayyip Bey değil sizsiniz’ demiştim.

Ortadoğu destabilize edilmek isteniyor. Sorun FETÖ sorunu olmaktan ziyade öyle anlaşılıyor ki AKP sorunu olmaya başladı. Ne yazık ki AKP yanlış yaptığı işlerden dönmüyor. Bunun göstergelerinden biri de SADAT denilen karanlık bir şirket. İçinde ordudan atılmış bir takım insanları alıp Başdanışman yaptılar.  Türk ordusunun Suriye’ye girişi bütün yanlış siyasetlerin, hani stratejik derinlik diyorlardı ya stratejik şarlatanlık siyasetlerinin, 80 yıllık Cumhuriyet deneyimlerinin yok farzedilmesiyle Ortadoğu’ya bulaşılmasının nedenidir.

 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.