Bir Oya Gibi

Bir Oya Gibi

.

A+A-

sadas.png

İSKAN TOLUN Köln: Son Makaleler:

Düzenli kitap okuyanlar; değişik yazarların değişik kategorilerde yazılmış olan kitapları okusalar çok daha iyi olur, bence. Hele de okur, değişik dillerde yazılmış olan kitapları da okuyabiliyorsa…

Raflardan bu kez Hoşeng Broka’nın, Ahmedê Sedef’in ve ayda en az bir kitabını okumayı ihmal etmediğim değerli üstat, mizah yazarı Aziz Nesin'in birer kitabını seçtim. Kürtçe şiir kitabın erken bitti ve hemen kürtçe romana başladım. Bundan dolayı bu kez, ana dil ağırlıklı oldu. Dolayısıyla bu hafta, iki ayrı dilden üç güzel kitap seçip paralel okudum.

(Hoşeng Broka: Bawişkandinin J.K.M.R/Şiir kitabı/Elmanya 1995. 77 pel. Ahmedê Sedef: Ez Pêşeroj im/Roman. Çapa Yekem 2022. Weşanên Sîtav/Ankara. 256 pel. Aziz Nesin: Bir Dokun Bin Dinle/Söyleşiler. Nesin Yayıncılık A. Ş.1994-2018/İstanbul. 310 Sayfa)

Hoşeng Broka’nın, şiir kitabının sayfaları çok güzel motiflerle/resimlerle süslenmiştir. Tasarımı, yazı biçimi, mizanpaj vb. harika olmuştur. Hele de Ahmet Arif'in Hasretinden Prangalar Eskittim şiirden seçtiği birkaç dizesinin kürtçeye çevirmiş olması. (47. Sayfada/Di pelê 47’a de) Defalarca okudum. Ve, birçok şiirine de dipnot düşmüş, renk katmış...

Özellikle, Şengal/Laleş’deki kutsal mekânlarda Êzîdî ritüellerini, bayram günlerin anlam ve önemini kısaca dipnotlarla açıklamış olması, çok iyi olmuş. (Sayfa/Pelên 12/21/23/26/37/51/62/71) Güzel bir kitap, anlamlı şiirler. Zevkle okudum!.. Değerli şair, Hoşeng Broka'yı bu güzel kitabından dolayı kutluyorum!..