Barzani: Yeni Şengaller olmaması için bağımsızlık şart

Barzani: Yeni Şengaller olmaması için bağımsızlık şart

Barzani, “Kardeşiz, dostuz ama artık komşu olacağız” dedi.

A+A-

Şengal katliamının yıl dönümünde konuşan Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, Ezini kadınının Kürtlerin mukaddesatı olduğunu belirterek, yeni katliamlarla karşılaşmamak için Kürdistan’ın bağımsız olmasının şart olduğunu vurguladı. Barzani, “Kardeşiz, dostuz ama artık komşu olacağız” dedi.

Şengal katliamının 2. yılı vesilesiyle Duhok’ta düzenlen anma merasiminde konulan Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani önemli açıklamalarda bulundu.

Kürt halkının iki yıl önce Şengal’de büyük bir felaket yaşadığını belirten Barzani “Bu ilk felaket değildi umarım son olacaktır” dedi.

Barzani şöyle konuştu: “DAİŞ teröristlerinin yaptıklarının hiçbir kaidede, hiçbir kültürde ve yasada yeri yoktur. Onların namus anlamında hiçbir değerleri yoktur. Belli bir kimlikleri yoktur. Bu vahşilere karşı halkımız gösterdiği mücadele, geleceğe dair umutları olan bir halk olduğunu göstermiştir.
Ezidi kardeşlerimizin başına gelen hepimizin başına gelmiş gibidir. Ezidi kadını hepimizin namusudur. Ezidi kızı başın diktir hepimiz seninle gurur duyuyoruz.”

Bugüne kadar 2 bin 500’den fazla Ezidi’nin DAİŞ teröristlerinden kurtarıldığını belirten  Mesud Barzani, “Kalanlarında kurtarılması için çabalarız sürüyor. Şengal’i kurtarma sözü vermiştim. Evet, Şengali teröristlerin elinden aldık şimdi ise bir kez daha söz veriyorum; bir karış toprağımız dahi DAİŞ’in elinde bırakmayacağız” diye konuştu.

İNTİKAM ALIRKEN DE MERT VE VİCDANLI OLACAĞIZ

Barzani devamla şunları söyledi:

“Bu felaket içler acısıydı. Felaketten sonra bir araya geldiği Ezidi büyükleriyle bir araya geldiğim toplantı da Baba Şeyh (Ezidi Kürtlerin Ruhani Lideri), -döktüğü gözyaşları asla aklımdan çıkmıyor- ‘Ezidxan kurtarılmaz artık!’ dedi. Bende Baba Şeyh deme öyle ‘Ezidxan kurtarılmadan Kürdistan kurtarıldı diyemem.’ dedim. Ben ‘ya bu canilerden intikam alacağız, ya alacağız’ dedim. Çok şükür intikamımızı mertçe aldık. Kürdistan gençlerine sesleniyorum: içinde bulunduğunuz psikolojiyi anlıyorum ama biliyorsunuz Kürdistan halkı ahlaklı ve terbiyeli bir halktır. O yüzden intikam alırken de mert ve vicdanlı olacağız.
1991 yılında Kürt katilleri peşmergenin eline düştüğünde hiçbirine en ufak bir eziyet yapılmadı ve sebepsiz yere öldürülmedi. İntikam sana reva görüleni başkasına görmek değildir.”

KURTARILMASI GEREKEN BİRAZ DAHA TOPRAĞIMIZ VAR

DAİŞ ile savaştan çok şey öğrendiklerini vurgulayan Barzani, “Yeni bir savaştan geçtik, yeni taktikler gördük ve öğrendik. Çok şükür ki peşmerge çabuk toparlandı ve bugün 28-30 kilometre kare özgürleştirildi. Kurtarılması gereken biraz daha toprağımız var inşallah onları da en yakın zamanda alacağız” dedi.

“PEŞMERGE KAÇTI” İDDİALARINA CEVAP

DAİŞ’in Kürdistan’a saldırısı sonrasında çıkan söylentilere de değine Mesud Barzani, şunları söyledi: “Savaş dönemlerinde dedikodular çoktur. ‘O kaçtı, bu kaçtı, şu savaşmadı’ gibi. Onları da izledik. Peki soruyorum; Şengal Dağı’nda kalan ve halkına canını siper eden ki o zorlu şartlarda, kahraman peşmerge değil miydi? Peşmerge değil miydi halkı için canını hiçe sayan? Ancak maalesef büyük bir felaket geçirdik ve ne yazık ki bu felaketi kendi çıkarları uğruna kullanan taraflar çıktı. Ancak peşmerge hepsinin cevabını verdi. Peşmerge gelmeyene kadar, Şengal’i kurtarmayana kadar nerdeydiniz? Onca fırsatınız vardı hani? Peşmerge Şengal’i aldıktan sonra ne diye ortaya çıktınız?

Rabia kasabası kurtarıldığında peşmerge ilerlemeye devam etseydi belki daha o günden kurtarılacaktı Şengal ancak tamamının düşmanlarla çevrili 70 kilometrelik bir alanı düşünün. Bir yandan cenazelerimiz bir yandan yaralılarımız geliyor. İmkanlarımız yoktu silahımız da yoktu ve iyi bir strateji belirlemek zorundaydık. Çünkü sadece yolu kontrole almak önemli olan değildir. Arkanı da sağlama alman gerekiyor. İki aşama kaydettik. ilki Zummar, Sehdic ve Herdan aldık daha sonra Rabia’ya yöneldik böylelikle Şengal Dağı’na giden tüm yolu açmış olduk. Ve daha sonra imkanlarımız yenilendiğine Şengal merkezine ilerledik.”

DAİŞ’E YARDIM YATAKLIK EDENLERE SERT UYARI

Şengal’in nasıl kurtarıldığını en iyi Şengallilerin bildiğini vurgulayan Barzani, “Bu sözü çok defa söyledim ve bir kez daha buradan tekrar etmek istiyorum. DAİŞ’e yardım ve yataklık yapan ve halen yapmaya devam herkesin akıbeti DAİŞ’inkine benzeyecek. Ve halkımızın namusuna göz dikenlerin tek bir tanesi kalana kadar sağ olduğumuz sürece peşini bırakmayacağız.
DAİŞ ile birlikte hareket eden kim olursa olsun Kürt, Türkmen Arap hangi milletten olursa olsun bizim nezdimizde DAİŞ’ten hiçbir farkı yoktur ve aynı akıbet onları da bekleyecektir. Ama DAİŞ’e karşı duruş sergileyenler bizim de dostumuzdur. İşte bu konuda bizimle aynı duruşta olanlar bu bölgede birlikte yaşamanın umudunu da yeşertmeye devam ettiriyorlar. Burada bizimle yaşayan Arap kardeşlerimiz DAİŞ’e karşı oldukları sürece kardeşlerimizdir başımızın üzerinde yerleri vardır” diye konuştu.

BAŞKASI GELİP AT KOŞTURSUN DİYE ŞEHİT VERMEDİK

Şengal yolunu açıp Şengal merkezini kurtarana kadar 500 şehit verildiğini anlatan Mesud Barzani, “Bu şehitleri başkası gelsin Şengal’de at koştursun ya da Şengallileri hafife alsın diye vermedik. Bu şehitleri siz kendi akıbetinizi belirleyin kendi söz hakkınızı edinin diye verdik. Rahat olun, başkasının gelip sizin yerinize kararlar almasına müsaade etmeyiz” dedi.

DAİŞ karşıtı Küresel Koalisyona ve DAİŞ ile mücadelede Kürdistan’a insani ve askeri destekte bulunan tüm devlet ve kuruluşlara teşekkür eden Barzani, “Bundan sonraki süreçte de Şengal’in diğer kısımlarını da kurtarmak ayrıca Şengal’i yeniden inşa etmek ve için yardımlarının devamını diliyoruz. Şengal’in şuanki halini dünyaya burada neler olup bittiğini, ne acılar çekildiğini göstermek için olduğu gibi bırakmak ve hemen yanında yeni bir şehrin kurulması önerimizi önemle arz etmek istiyorum” diye konuştu.

ŞENGAL’İN ENFAL’DEN FARKI YOKTUR

Kürdistan Bölgesi Hükümetinden hem Şengal’in yeniden inşası ve yeni bir hayatın kurulmasına öncülük etmesi çağrısında bulunan Başkan Barzani, “Şengal artık özgür bir şehirdir ve bir daha başkasının eline geçmesine asla izin vermeyeceğiz. Bir daha sırtımızdan hançerlenmeyeceğiz. O bölgeler temizlenecek güvenliği sağlanacak ve hainlere orada nefes aldırılmayacak. Bu böyle bilinsin” ifadelerini kullandı.

Mesud Barzani konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şengal’de teröristlerce şehit edilen halkımızın, katledilen Feyli gençlerinden, Barzan erkeklerinden, enfal edilen 180 bin kişiden, Halepçe’de zehirlerle öldürülen kadın ve çocuklardan hiçbir farkı yoktur. Ve bir kez daha yineliyorum: eğer gelecekte bir daha böyle katliamlara, felaketlere maruz kalmak istemiyorsak bağımsızlıktan başka seçeneğimiz yoktur.”

BAĞIMSIZLIK MESAJI: ARTIK KOMŞU OLACAĞIZ

Kürdistan’ın bağımsızlığına dair önemli mesajlar veren Barzani, bu konuda siyasi partilere de çağrıda bulunarak şöyle konuştu: “Bu bizim ortak meselemizdir. Ulusal meselemizdir. Umarım hep birlikte üzerimize düşen mesuliyetleri yerine getirir ve adımlarımızı atmaya başlarız. Birlikte yaşamak için çok çabaladık mücadele ettik şehit olduk ancak biz; kardeşiz, dostuz, arkadaşız ve artık komşu olacağız. Madem gerçek birlikteliği kabul etmiyor o zaman komşu olacağız. Hem bizim hem de onlar için iyi olan budur. Tabi anlayış ve uzlaşıyla.”

Mesud Barzani konuşmasını şöyle bitirdi: “Hali hazırdaki vaziyette, istediğimiz silahları elde edemiyoruz, siyasi olarak da bu kararı verecek durumda değiliz, iktisadi olarak da istediğimiz lükste bir hayatın teminatını a verecek güçte değiliz. Ancak ya başka milletlerin bizim yerimize karar vermesine razı olacağız ve bundan şikayet etmeyeceğiz ya da kendi karar alma hakkımıza sahip olacağız. Bunun için dirayet ve cesaretli olacağız. Ve bütün Kürt bireylerinin buna sahip olduğunu umuyorum. Aksi halde şu an içinde bulunduğumuz gerçekliğe boyun eğeceğiz.

KÜRDİSTAN HEPİMİZİN VATANI
Kürdistan hepimizin vatanıdır. Kürdistan’daki bütün halklar özgürdür. Kim hangi dine inanmak istiyorsa. Hangi siyasi görüşü benimsemek istiyorsa özgürdür. Hepimiz Allah’ın kullarıyız. Allah’ımız birdir kim Allah’ını nasıl görmek istiyorsa özgürdür. Kimsenin başka kimse üzerinde zorbalık hakkı yoktur. Düşüncesini zorla kabul ettirme hakkı yoktur. Hepimiz kardeşiz. Birbirimize saygı duyacağız. Musul ‘un kurtarılması için güzel hazırlıklar yapılıyor. Kürdistan Bölgesi için Musul’un önemi büyüktür.  Nasıl ki Ezidi kardeşlerimize söz verdiysek Hıristiyan kardeşlerimize de buradan söz veriyorum: bölgeleriniz kurtarılacak ve artık kendinizle ilgili kararları siz vereceksiniz.  
Şehitleri bir kez daha anıyorum emin olun zafer bizim olacaktır.”
K24

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.