"Bağımsızlık Referandumu artık kaçınılmaz bir ihtiyaçtır"

"Bağımsızlık Referandumu artık kaçınılmaz bir ihtiyaçtır"

Bağımsızlk Referandumunu Destekleme İnsiyatifi Van’da Halka Açık Bir Toplantı Gerçekleştirdi

A+A-

Van’da 19.08.2017 günü kitlesel bir kapalı salon toplantısı düzenlemek isteyen Bağımsızlk Referandumunu Destekleme İnsiyatifi’nin bu etkinliği Van Valiliği’nin kararıyla yasaklanmıştı.

Van Valiliği OHAL’i gerekçe göstererek bu yasaklamayı getirmişti.

civîna-însîyatîfê-ya-li-wanê6[1555].jpg

Bağımsızlk Referandumunu Destekleme İnsiyatifi bu yasklama kararına rağmen, PAK Van İl Teşkilatı’nda 19.08.2017 günü, yer darlığına rağmen, yoğun bir ilginin yaşandığı bir toplantı gerçekleştirdi.PAK İl Teşkilatı’nda her odaya kurulan özel kamera-sinevizyon sistemiyle, daha geniş bir kesimin toplantıyı izleme imkanı sağlandı.

Toplantıya  çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi, siyasetçi aydın ve basın-yayın kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, PSK Genel Başkanı Mesut Tek, PDK-Bakur Genel Başkanı Sertaç Bucak’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantının moderatörlüğünü PSK Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel yaptı.Toplantının dili tümüye Kürtçeydi

Van Valiliği’nin yasaklama kararını kınayarak sözlerine başlayan Bayram Bozyel, Bağımsızlk Referandumunu Destekleme İnsiyatifi’nin oluşum süreci, önüne koyduğu yol haritası ve bugüne kadar yapmış olduğu etkinlik ve görüşmeler hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra, ilk sözü PDK-Bakur Genel Başkanı Sertaç Bucak aldı.

Sertaç Bucak, Güney Kürdistan halkının yaşadığı trajediler, geçirmiş olduğu aşamalar referanduma gelinceye kadarki Bağdat Hükümetinin uygulamaları hakkında bilgilendirmelerde bulunduktan sonra, referandumun artık kaçınılmaz bir ihtiyaç olarak öne çıktığına dikkat çekti.

Daha sonra söz alan Mesut Tek Bağdat ile Kürdistan Bölgesi arasındaki federal ortaklığın , Bağdat tarafında nasıl çiğnendiğne dair veriler sundu.Mesut Tek ‘’Baxdat bir yandan Kürdistan Bölgesi’nin bütçesi’ni keserken, memur ve pêşmerge maaşlarını ödemezken, IŞİD’in egemenliğindeki Musul ve Telafar’daki tüm memurların maaşlarını IŞİD’e gönderiyordu. Peki tablo böyle ise, Güneyli kardeşimlerimizin referandum kararı kadar meşru bir karar olabilir mi?’’ dedi.

civîna-însîyatîfê-ya-li-wanê1[1554].jpg

Toplantıda son sözü Mustafa Özçelik aldı. Mustafa Özçelik, ‘’PAK olarak, İnsiyatif olarak Güney Kürdistan’daki referandumu ve ‘Evet’’i katıtsız-şartsız destekliyoruz’’ diyerek konuşmasına başladı.

Mustafa Özçelik, referandumun bir pazarlık aracı, takiye olmadığını, Kürdistan halkının varlığını devam ettirmesi ve kazanımlarını koruyabilmesi için yegane yol olduğunu söyledi.

Referandumun meşru ve demokratik bir araç olduğuna dikkat çeken Özçelik, refeandum ve bağımsızlığın zorunluluğunu 4 temel parametreye bağladı:1-Bağımsızlık Kürdistan halkının en meşru hakkıdır.2-Bölgede haritalar değişiyor, 3-’’Irak’’ adında bir devletten artık söz edilemez , 4- Bağdat Hükümeti Federal anayasayı çiğniyor, 140. Madeyi uygulamıyor, Kürdistan’ın %17’lik bütçesi ile Pêşmerge bütçesini vermiyor. Kürdistanı bir ortağı olarak görmüyor.

Kürdistan halkının kapısına dayanan bu tarihsel fırsatı iyi okuyan Kürdistan Bölge Başkanı Sayın Mesud Barzani ve kararda imzası olan kesimlerin süreci iyi okuduklarını  söyleyen Mustafa Özçelik, ‘’Referanduma karşı çıkanlar aslında Kürdistan halkının meşru, demokratik iradelernin ortaya çıkmasına karşı çıktıklarını görmüyorlar mı?Referandum’da ‘hayır’ oyu kullanacaklarını beyan edenler, aslında Kürdistan halkını açlıkla terbiye etmek, boğmak , esir almak isteyen, tüm kazanımlarını yok etmeyen isteyen bu sürce ‘Evet’ dediklerinin farkında değilmidirler?’’ dedi.

‘’İç sorunlar çözülsün, sonra referandum yapılsın’’ diyenlerin aslında dünya devletlerinin çoğunluğunun, Kürdistan’ın yaşadığı sorunlardan daha derin sorunlar yaşadıklarını görmek istememektedirler’’ diyen Mustafa Özçelik, bağımsızlığı varolan sorunların çözümüne daha elverişli bir zemin yaratacağını söyledi.

Güney Kürdistan’daki ekonomik, siyas ve idari sorunların çözümü için mutlaka bir programın oluşturulması gerektiğini söyleyen Mustafa Özçelik, ‘’Ama referandum, iç sorunlara kurban edilememelidir’’ dedi.

Mustafa Özçelik, Güney Kürdistan’ın ekonomik potansiyeli ve idari tecrübesiyle, tüm sorunlarına rağmen, bağımsız bir devlet olma yeterliliğine sahip olduğunu söyledi.Özçelik, ‘’Dünyada hiçbir millet iç sorunlarını hallederek, devletleşmenin kurumlarını yaratarak devlet ilan etmemiştir. Zaten devletleşme de tam da milletleişmeyi tamamlamak, geliştirmek ve devletin kurumlarını geliştirmek, yenilerini oluşturmak  gibi temel bir misyona sahiptir’’ dedi ve bağımsız bir devletin tüm dünya Kürtlerinin bir kazanımı olacağına, tüm Kürdistan parçalarının özgürlüğüne daha elverişli bir zemin hazırlayacağına dikkat çekti.

civîna-însîyatîfê-ya-li-wanê5[1556].jpg

‘’Kuzey Kürdistan’da, Türkiye’de  ve dünyanın dört bir yanında, referanduma desteği artırmak, karşı olanları tarafsız hale getirmek en temel görevlerimizden biridir’’ diyen Mustafa Özçelik,  ’’Bağımsızlık referandumunda yüksek oranda ‘Evet’ oyu, aynı zamanda, Kürdistan’ın diğer parçalarında da Kürt ve Kürdistan sorununun barışçıl, siyasal, demokratk yol ve araçlar ile diyalog yoluyla çözümüne olan ihtiyaç ve fikri de  güçlendirecektir’’ dedi.  Mustafa Özçelik, Güneyli kardeşlerimizin yükünü hafifletecek, onları zora sokmayacak bir söylem, tutum ve yaklaşımla bu destekleme çalışmalarının yürütülmesinin gerektiğine’’ dikkat çekti.

Parti Genel Başkanlarının konuşmalarından  sonra, toplantı katılımcıların soru ve görüş bildirimleri ve verilen cevaplar ile  oldukça verimli bir şekilde sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.