Azadî Hareketi HDP'nin bileşeni değildir

Azadî Hareketi HDP'nin bileşeni değildir

Adem Geverî'nin AZADÎ adına beyanda bulunmaya, beyanat vermeye yetkisi olmadığı gibi, söyledikleri de AZADÎ'yi bağlamaz.

A+A-

Kürdistan Kamuoyuna

Medyada, HDP'nin bu pazar yapacağı toplantı vesilesiyle; Azadî Hareketi eski Genel Sekreteri sayın Adem Geverî'ye atfen yayınlanan haberlerde, Azadî Hareketi'nin HDP'nin bir bileşeni olarak zikredilmesi üzerine bazı hususları kamuoyuyla paylaşma gereği ortaya çıkmıştır:

1. Azadî Hareketi; sadece 7 Haziran'da bazı Kürdistani parti ve oluşumlarla beraber HDP’yi seçimde destekleme kararı almıştı. Bu ittifak sadece 7 Haziran seçimine has bir tutumdur. Azadî Hareketi, HDP veya başka bir oluşumun bileşeni değildir.

2. Azadî Hareketi, HDP, DBP, DTK ve diğer oluşumlarla ancak; Milli Siyasetin gerektirdiği konularda, eşitlik ve karşılıklı saygı prensipleri çerçevesinde muhatap olmuş ve bundan sonra da bu çerçevede muhatap olacaktır.

3. Sayın Adem Geverî'nin 7 Haziran'da AZADÎ'nin onayı ile Wan milletvekili seçildiği ve 1 Kasım seçimlerinde de bu hukukla devam etttiği doğrudur. Lakin, sayın Geverî seçildikten sonra AZADÎ'deki tüm görevlerini bırakmış, sadece üyelik düzeyinde irtibatı sürmüştür. Kısaca; sayın Adem Geverî'nin AZADÎ adına beyanda bulunmaya, beyanat vermeye yetkisi olmadığı gibi, söyledikleri de AZADÎ'yi bağlamaz.

4. AZADÎ yetkili kurulları defaatle sayın Geverî'ye; ya HDP ile hukukunu sonlandırma ya da AZADÎ ile ilişkisini gözden geçirme seçeneklerini sunmuş; neticede; sayın Adem Geverî, AZADÎ üyeliğinin askıya alınması tercihinde bulunmuş ve bu talebi kabul edilerek tüm AZADÎ üyelerine bildirilmiştir.

Kürdistan kamuoyu, medya mensupları ve ilgililere saygılarımızla.

Kürdistan İslami Hareketi / Azadî Hareketi Genel Sekreteri Sıdkı Zilan

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.