Aydin: "Bu sınırlar ne hukuki, ne tarihsel ne de ulusaldırlar"

Aydin: "Bu sınırlar ne hukuki, ne tarihsel ne de ulusaldırlar"

Bugün Suriye ve Irak sınırı ortadan kalkmıştır ve sıra diğerlerine de gelecektir

A+A-

Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) München ve Kürdistan Plartform München tarafından düzenlenen ve Yazar-Araştırmacı Osman Aydın'ın konuşmacı olarak katıldığı Panele, Kürdistan Demokrat Partisi, Kürdistan Demokrat Partisi-Suriye temsilcileri ve Münih'de yaşayan Kürt şahsiyetleri katıldı.

Panel, A. Dersimi'nin açılış konuşması ile başladı.
Osman Aydın, oldukça somut, öz ve etkileyici bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun bazı bölümlerini, Kürdistan haritası üzerinde alan kapsamını göstererek sundu.

Aydın sunumunda şu görüşleri dile getirdi: Diplomatik literetürde bir söylem vardır. Deniliyorki; Üç kız kardeş ve bir erkek kardeş anlaşması. Üç kız kardeş Sykes-Pico, San Remo ve Sevr'dir. Erkek kardeş ise Lozan'dır.

Sykes-Pico ve San Remo anlaşmaları öz itibarıyla ortadoğu'nun dizayin etme anlaşmalarıdır. “Fransız ve ingiltere tarafından ortaklaşa hazırlanan ve gizli tutulan ve hiç bir uluslararası hukuka dayanmayan bu anlaşmada haberdar olan Çarlık Rusya'nın itiraz etmesi sonucunda  Çarlık Rusyasıda Sykes-Pico anlaşmasına dahil olur" belirlemesinde bulunan Osman Aydın "Kürdistan ilk olarak 1639 da Kasr-i Şirin anlaşmasıyla ikiye bölündü. Daha sonra Kürdistana egemen olan devletlerin kendi aralarında yaptıkları anlaşmalar hep Kürdistan aleyhine kullanıldı. Son olarak ta Lozanda Kürdistan resmi olarak dörde bölündü" dedi.

Daha Sonra Birinci Dünya Savaşının Kürtler üzerindeki yıkıcı etkilerini somut veriler kullanarak anlatan, 700 000 Kürt bu dönemde sürgüne gönderildiğini ve bunun yarısının yolda hastalıkta ve öldürülerek yok edildiğini vurguladı.

Osman Aydın sunumunun son bölümünde "O gün Kürdistan'ın bölünerek oluşturulan yapay devletlerden ikisi ortadan kalkma tehlıkesiyle karşı karşıya ve ortadan kalkmaları da gerekir. Bu sınırlar ne hukuki, ne tarihsel  ne de ulusaldırlar. Gayri meşrudurlar. Bunda dolayı bugün Suriye ve Irak sınırı ortadan kalkmıştır ve sıra diğerlerine de gelecektir” dedi.

Dengeazad-Rupelanu

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.