Avrupalı gözlemciler: Referandum standartları karşılamadı

Avrupalı gözlemciler: Referandum standartları karşılamadı

Güneydoğudaki bazı seçmenlerin güvenlik operasyonları nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldıklarını, bu yüzden de oy verme sürecinde güçlüklerle karşılaştıklarını söyledi.

A+A-

 

Uluslararası gözlemciler referandumun adil koşullarda yapıldığından şüpheli. Türkiye'deki seçim sürecini takip eden Avrupalı gözlemciler, 16 Nisan refrandumunun uluslararası standartların altında kaldığını belirtti.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nden (AKPM) gözlemciler, Ankara'da düzenledikleri basın toplantısında, Türkiye'deki referandum süreci ve seçim günü yaşanan usulsüzlük iddialarına ilişkin tespitlerini kamuoyuyla paylaştı.

Gözlemcilerin tespitleri

Oylamanın yasal standartlara uygun olmadığı kuşkusu taşıyan gözlemciler, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) mühürsüz pusulalar hakkındaki kararının önemli bir güvenceyi ortadan kaldırdığını söyledi.

AGİT gözlemcisi İtalyan Tana de Zulueta ve Türkiye'nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi adına seçimleri izleyen Rumen Cezar Florin Preda başkanlığındaki iki heyetin ortak basın toplantısında, 16 Nisan referandumunun uluslararası standartları karşılayamadığı belirtildi.

Basın toplantısında konuşan De Zulueta, güneydoğudaki bazı seçmenlerin güvenlik operasyonları nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldıklarını, bu yüzden de oy verme sürecinde güçlüklerle karşılaştıklarını söyledi.

Konuşmasında ayrıca "Kampanya retoriği, 'Hayır'cı seçmenleri teröristlerle bir tutan bazı yetkililer tarafından lekelendi" ifadesini kullanan De Zulueta, söz konusu örneklerin AGİT taahhütleri ve Avrupa Konseyi standartlarıyla çatıştığını belirtti.

"Medyaya 'Evet' kampanyasının tahakküm ettiğini gözlemledik" diyen De Zulueta, anayasa referandumunda idari kaynakların "evet" kampanyası lehine uygunsuz olarak kullanıldığını söyledi.

"Eşit şartlarda gerçekleşmedi"

AKPM'nin görevlendirdiği gözlemci heyetinin başkanı Preda ise "referandumun eşit şartlarda gerçekleşmediğini" belirtti.

"Referandum kampanyasının tarafları eşit fırsatlara sahip değildi" diyen Preda, "Oy sayım prosedüründe yapılan son değişiklikler önemli bir güvenceyi ortadan kaldırmıştır" diye ekledi.

Gözlemcilerin ziyaret ettikleri sınırlı sayıdaki sandığın referandum gününde düzenli ve verimli olduğunu belirten Preda, şöyle konuştu: "Ancak referandum genel olarak Avrupa Konseyi standartlarını karşılamadı ve yasal çerçeve gerçek bir demokratik süreci sağlamada yetersiz kaldı."

Nihai rapor Haziran'da açıklanacak

AGİT, tüm referandum sürecine ilişkin nihai raporunu, gözlemci heyetinin misyonunun tamamlanmasından yaklaşık iki ay sonra açıklayacağını duyurdu.

AGİT heyetindeki ana ekipte yer alan 11 uluslararası gözlemci, 22 Nisan'da Türkiye'den ayrılacak. AGİT, bu ekibin dışında 24 de uzun vadeli gözlemci görevlendirmişti. 25 Mart'tan beri Türkiye genelinde gözlem ve temaslarda bulunan bu uzmanlar ise 20 Nisan'da ülkeyi terk edecek.DW

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.