Arap yazar: Bölge ülkeleri IŞİD’den çok Kürtler’den korkuyor

Arap yazar: Bölge ülkeleri IŞİD’den çok Kürtler’den korkuyor

Charbel, “Çünkü kendi mezarını kendisi kazdı. Böylece İran, Suriye, Irak ve Türkiye IŞİD tehlikesinin geçtiğini, Kürtler ’in ise kalıcı olduğunu görüyor” ifadelerini kullandı.

A+A-

Ghassan Charbel, Londra merkezli El Hayat gazetesindeki “Kürtler IŞİD’den daha mı tehlikeli?” başlıklı makalesinde, bağımsız Kürt devleti konusunu anlattı.

IŞİD’in kaybetmeye mahkûm olduğunu belirten Charbel, “Çünkü kendi mezarını kendisi kazdı. Böylece İran, Suriye, Irak ve Türkiye IŞİD tehlikesinin geçtiğini, Kürtler ’in ise kalıcı olduğunu görüyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ziyaretinde Kürt sorunu ve İran için geleceğinin konuşulduğunu yazan Charbel, Erdoğan Suriye hükümetine karşı olan yeni tavrının Suriye Hükümeti’nin Haseke’ye bombardımanla mesaj vermesine neden olduğunu, İran için de Rojava Kürtlerinin Güney Kürtleri gibi kabul görmediğini belirtti.

Charbel’a göre Suriye Kürtlerinin tanınması İran’ın çıkarına değil ve federasyonu bile kendileri için tehlike olarak görüyorlar. Çünkü devamında Suriye’de Sünni yapı da federasyon talebinde bulunabilir. Bu yüzden de İran, Kürtleri IŞİD’den daha tehlikeli görüyor.

Makalenin sonunda ise şu değerlendirme yapıldı:

“Bazı bölge ülkeleri Kürtlere saatli bomba gözüyle bakıyor. Bölge savaş ve kan gölüne sahne olmaya devam edebilir ancak Suriye Kürtleri 5 yıl öncesine dönmez ve Türkiye Kürtleri sonsuza kadar engellenemez. Kürdistan Bölgesi’nin huzur ve istikrarına müdahale de İran Kürtlerinin sorununu çözmez. Farklılıkları gözetmemenin feci sonuçları yalnızca Kürtlerle sınırlı kalmaz.”

Rûdaw
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.