‘Ana dilde eğitim ülkeyi bölerse böler, ülke dilden daha önemli değil’

‘Ana dilde eğitim ülkeyi bölerse böler, ülke dilden daha önemli değil’

Insanlar, kadınlara verdikleri önemi dillerine vermiyorlar.

A+A-

Türkiye basın tarihinin önde gelen gazeteci ve yayımcılarından Hakkı Devrim, 87 yaşında hayata veda etti.

Hakkı Devrim’in Mayıs, 2013’te T24’ten Hazal Özvarış’a verdiği ve "Ana dilde eğitim ülkeyi bölerse böler, ülke dilden daha önemli değil" başlığıyla yayımlanan söyleşisi, sunuş bölümüyle birlikte şöyleydi:

‘Ana dilde eğitim ülkeyi bölerse böler, ülke dilden daha önemli değil’

- Türkçe’ye verdiğiniz önem, köşenizdeki “Dil yâresi” bölümüyle de malumumuz. Bir dil parantezi açsak ve sorsak; kaleminizi hakkında oynatmaktan esirgemediğiniz Kürtçe’nin ana dilde eğitim dili ve ikinci resmi dil olması taleplerine sizin bakışınız ne?

İnsanların en mukaddes yerleri dilleridir. Ama insanlar, kadınlara verdikleri önemi dillerine vermiyorlar. Bir insanı dilini konuşmaktan men etmek kadar büyük bir cinayet olabilir mi? Sadece Kürtlerin değil, Rum, Yahudi arkadaşlarımın da dillerini yasaklamaya kalktılar. Papazları, 6-7 Eylül'de sünnet etmeye kalktılar. Bütün bu hengâme içinde benim bir dil davam var, ama ümidim yok. Söylediğin talepler hakkında benim hiçbir tereddüdüm yok. Bu asgari bir insan hakkıdır, yaşamak hakkı kadar tabii bir haktır. İnsanın kendi dilini konuşmak, öğrenmek için meşru, kurulu müesseselerden faydalanması gerekir.

- "Ana dilde eğitim ülkeyi böler" diyenlere siz ne dersiniz?
İsterse böler. Ben ne yapayım? Ülke benim için dilden daha önemli değil ki!

http://t24.com.tr/haber/hakki-devrim-meslekte-60-yilini-boyle-ozetlemisti-basin-acikgoz-esnaflarin-elinde-patronlar-nufuz-ve-para-pesinde,345370

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.