Afrin'in demografik yapısı değiştiriliyor mu?

Afrin'in demografik yapısı değiştiriliyor mu?

Afrinliler yerinden edildi, kente Doğu Guta ve İdlib’teki selefi gruplar ile aileleri yerleştiriliyor

A+A-

Türkiye’nin ÖSO grupları ile birlikte girdiği Afrin’e, Doğu Guta’dan tahliye edilen selefi gruplar ve aileleri yerleştiriliyor. Kente daha sonra da İdlib ve Atme Kampı’nda kalan binlerce kişinin getirileceği belirtiliyor. Türkiye’nin operasyonu nedeniyle yerinden edilen Afrinliler ise gittikleri yerlerdeki cami, okul ve otobüslerde barınmaya çalışıyor.

 

Türkiye’nin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) grupları ile birlikte girdiği Afrin’e ÖSO’ya bağlı gruplar ve ailelerinin yerleştirildiği bildirildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Hatay’a bağlı olarak Afrin’e vali atayacak olan Türkiye’nin arabuluculuğuyla Doğu Guta’dan tahliye edilen selefi gruplar ve aileleri, gruplar halinde Afrin’e yerleştirilmeye başlandı bile.

Ayrıca Doğu Guta’dan sonra İdlib ve Atme Kampı’ndaki grupların ve ailelerin de Afrin’e yerleştirileceği kaydediliyor.

Ajansın haberinde güvenlik nedeniyle ismini vermek istemeyen bir kişinin kentteki duruma ilişkin aktarımları yer alıyor. Söz konusu kişinin Afrin’de yaşananlara dair anlatımları şöyle:

“Afrin merkezinde şu anda daha çok ÖSO’cular var. Siviller yok denecek kadar az. Mayın taramasından sonra kente Doğu Guta’dan tahliye edilenler yerleştiriliyor. Şu anda İdlib’te bekleyen 50 bine yakın kişi var. Onlar da Afrin’e getirilecek. Türkiye, yapmayı planladığı konutlara onları yerleştirecek.

Zaten şu anda Kızılay ve diğer kurumlarıyla buradalar. İdlib ve diğer bölgelerdeki tahliyeler sona erdikten sonra ise önce Atme Kampı’ndakiler daha sonra ise Türkiye’deki kamplarda kalanlar Afrin’e yerleştirilecek. Ancak öncelik ÖSO’cular ve ailelerine veriliyor.

Türkiye, Azez ve diğer bölgelerde olduğu gibi kendisine bağlı valiler atayacak.”

Economist “İdlib’den kaçacak mülteciler Afrin’e getirilecek” demişti

Britanya’nın saygın dergilerinden Economist, geçtiğimiz günlerde paylaştığı bir haberinde Türkiye’nin Afrin üzerinden ‘mülteci pazarlığı’ yapacağını öne sürmüştü.

Dergi söz konusu haberinde Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin bir kısmının ve İdlib’dekilerin Afrin’e getirilmek istendiği iddia etmişti.

Türkiye’nin gözetiminde Antep’te yapılan toplantı: “Afrin, Antakya’ya ait olacak”

‘Mülteci pazarlığı’ iddiaları gündemdeyken Antep’te Türkiye’nin gözetiminde toplanan “Afrin Kurtuluş Kongresi” isimli grubun sözcüsü, bir yerel meclis oluşturduklarını belirterek, bunun koordinasyonunun Hatay Valiliği tarafından üstlenileceği bilgisini vermişti.

Kongre sözcüsü Hasan Şindi, Afrin için Türkiye’den bir vali belirleneceğini belirterek de “Afrin, Antakya’ya ait olacak” demişti.

Sözcü Şindi, durumun bir hafta ya da 10 gün içinde netleşeceğini kaydetmişti.

Yerlerinden edilen Afrinlilerin durumu

Türkiye’nin ÖSO gruplarıyla birlikte Afrin’e girmesiyle beraber yüz binlerce Afrinli yerinden edilmişti.

Geçtiğimiz günlerde yerinden edilen Afrinlilerle konuşan ve onların operasyon sonrası karşılaştıkları zorlukları görüntüleyen CNN’den Ben Wedeman, “Suriye kentinde yerinden edilenler bir arada bir derede” başlıklı haberinde şu bilgileri paylaşmıştı:

“Yaklaşık 170 bin kişi Türkiye’nin Suriye kenti Afrin’i işgali sonrası evlerinden kaçarak cami, okul ve hatta otobüslerde barınıyor.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.