AF Örgütü: İdam Cezası Geri Getirmekle Tehdit Etmek Adil Değil

AF Örgütü: İdam Cezası Geri Getirmekle Tehdit Etmek Adil Değil

Uluslararası Af Örgütü Amnesty Türkiye Araştırmacısı Andrew Gardner, Türkiye'deki darbe girişimi ardından ülkedeki gelişmeleri ve Ohal ilanını değerlendirirken, ilan edilen "ohal"in insan haklarını geriletmemesi gerektiği uyarısında bulundu.

A+A-

Andrew Gardner değerlendirmesinde darbe girişimi sırasında meydana gelen yasadışı cinayetleri ve insan haklarına karşı işlenen ağır suçların sorumlularının adalet önüne çıkarılmasının çok doğal olduğunu vurgulayarak, "Ancak, farklı düşüncede olanlara saldırmak ve idam cezasını geri getirmekle tehdit etmek adil değil" dedi.

Değerlendirmesinde, son aylarda, Türkiye'de gazetecilerin, politik aktivistlerin ve hükümeti eleştiren kişilerin de yargılanarak hapse atıldığını vurgulayan vurgulayan Gardner, "Şimdi bunun sivil topluma da yayılması riski var. Bu yüzden Türkiye Hükümeti'nin her zamankinden daha fazla insan haklarına, kurumların bağımsızlığına ve hukuk devleti kurallarına saygı göstermesi önem taşıyor; bunu darbe girişimcileri yapmadılar" dedi ve şöyle devam etti:

"Türkiye'de hükümetin olağan üstü hali barışçıl muhalefet üzerinde daha da sert önlemler uygulamaya bahane etmemesi yaşamsal önem taşıyor. Olağanüstü hal koşullarında dahi Türkiye Anayasası uluslararası kanunların ihlal edilmemesi gerektiğini garanti ediyor. Uluslararası yasalarda adil yargılama, işkencenin ve ayrımcılığın yasaklanması gibi hiçbir zaman askıya alınamayacak ve kısıtlanamayacak belirgin kurallar vardır. Hükümet mevcut yasaları ihlal etmiştir. Olağanüstü hal, hükümete izlediği bu tehlikeli yolun alanını genişletme olanağı veriyor."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.