Adalet Nöbeti'ne katılan 14 kişiye 'terör' soruşturması

Adalet Nöbeti'ne katılan 14 kişiye 'terör' soruşturması

Afrin operasyonuna tepki gösterdikleri için gözaltına alınan Türk Tabibler Birliği üyelerine destek veren Adalet Nöbeti katılımcılarına açılan soruşturma genişletildi.

A+A-

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Afrin operasyonuna ilişkin yayımladığı 'Savaş halk sorunudur' başlıklı bildirinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hedefi olmuştu. Erdoğan'ın 'terör seviciler' diyerek hedef gösterdiği doktorlar hakkında İçişleri Bakanlığı suç duyurusunda bulunmuş, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma başlatmıştı. Soruşturmanın ardından aralarında eski TTB Başkanı Prof. Raşit Tükel'in de bulunduğu 11 doktorun evlerine baskın düzenlemiş ve 8'i gözaltına alınmıştı.

Gözaltılara tepki olarak İstanbul Adliyesi'nde her hafta Perşembe günü düzenlenen Adalet Nöbeti'nde TTB bildirisini okuyan Avukat Kemal Aytaç hakkında 'terör örgütü propagandası yapmak' suçlamasıyla soruşturma başlatılmıştı.  

TTB BİLDİRİSİ SUÇ SAYILDI, SORUŞTURMA GENİŞLETİLDİ

Aytaç hakkında başlatılan ve genişletilen soruşturmaya aralarında STK temsilcisi ve çizerlerin de bulunduğu 14 kişi daha eklendi.

Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcısı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında avukatlar Alp Selek, Bahri Bayram Belen, Bülent Utku, Mustafa Kemal Güngör, Sevin Şeker, Necdet Okcan, Vahit Güllüpınar, Oya Ersoy, Onur Şahinkaya, İlke Çandırbay, Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) Başkanı Babür Atila, SODEV Yönetim Kurulu üyesi Yavuz Okçuoğlu ve Cumhuriyet gazetesi çizeri Musa Kart’ın ifadelerinin alınması için emniyete yazı yazdı.

SAVCI İFADEYİ KABUL ETMEDİ

Haklarında soruşturma açılan isimlerden avukatlar Alp Selek, Sevin Şeker, İlker Çandırbay, Bülent Utku ve Kemal Aytaç, emniyete ifade vermeyi reddederek, savcıya ifade vermek istedi ancak savcı ifade almayı kabul etmedi. Avukatlar bunun üzerine emniyete ifade vermeyeceklerini belirten bir yazılı dilekçe teslim etti.

'SAVCI GENİŞLETTİĞİ SORUŞTURMADAN NE ÇIKARMAYI DÜŞÜNÜYOR?'

Genişletilen soruşturmayla ilgili Artı Gerçek'e bilgi veren Avukat Kemal Aytaç, haklarında 'terör örgütü propagandası yapmak' suçlamasıyla açılan soruşturmayı eleştirerek "Okuduğumuz metnin neresinde propaganda var? Bu Dünya Tabipleri Birliği'nin evrensel bir bildirisi. Tamamen barışçıl ve insancıl" dedi.

Aytaç, o süreçte sosyal medyada tepki gösteren insanların bile tutuklandığını hatırlatarak, savcının neden soruşturmayı genişlettiğini ve buradan ne çıkarmaya çalıştığını anlamakta zorluk çektiğini söyledi. Aytaç, "Bildiride herhangi bir suç unsuru yok, bu metinden bir suç çıkarmak akıl alır gibi değil" ifadelerini kullandı. 

 

(artıgerçek) 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.