Saray'a Davet Edilmeyen Demirtaş: Çiğliktir, Akılsızlıktır

Saray'a Davet Edilmeyen Demirtaş: Çiğliktir, Akılsızlıktır

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapacağı liderler zirvesine HDP'nin davet edilmemesine tepki gösterdi.

A+A-

Cumhurbaşkanı ErdoğanAK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım, CHP Genel BaşkanıKemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel BaşkanıDevlet Bahçeli'yi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne davet etti. HDP'ye ise davet gitmedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, darbe girişiminin ardından liderler zirvesi çağrısı yapmasına karşın bugünCumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın gerçekleştireceği liderler zirvesine çağrılmamasını "Çiğlik ve akılsızlık" olarak yorumladı. Demirtaş, "Üzülürüm sadece... Şu an sıradan bir seçim rekabeti yaşadığımız bir dönemde değiliz" diye konuştu.

 

Demirtaş'ın açıklamaları şöyle:

"3. PARTİYİZ"

"Bir defa HDP'nin Türkiye'de siyasetten halen dışlanma girişimi ve bir ayrımcılığa girişiminin darbe harekâtı sonrası bile devam ediyor olması çiğliktir, akılsızlıktır. Darbenin sonuçlarını henüz yeterince idrak edemediklerinin göstergesidir. Türkiye'de demokrasinin anahtarı HDP'dir. HDP'nin temsil ettiği toplumsal kesimlerdir. Darbeyi tetikleyen Kürt sorununun askere, orduya havale etmiş olan anlayıştır. Şimdi bir kez daha HDP'yi dışlayarak, yokmuş gibi davranarak Türk milli mutabakatı, milli cephesi etrafında sorunları çözeceğiz diyorlarsa kendileri bilirler. Ama ben bu yaklaşımın çok yanlış ve eksik olduğunu düşünüyorum. 6 milyon oy almış bir partiyiz. Parlamentonun üçüncü büyük partisiyiz.

"MUHALEFET PARTİLERİNİN BUNU İÇİNE SİNDİRİYOR OLMASI ÇOK TUHAF"

Türkiye'nin sorunlarının çözümüne dair bizim de görüş ve önerilerimiz var. Ama bunlar devlet katında kıymeti harbiye görmüyorsa, toplum katında görüyor. Üzülürüm sadece, şu an sıradan bir seçim rekabeti yaşadığımız bir dönemde değiliz. Darbe akşamı, darbeye net bir karşı duruş sergilemiş bir partiyiz. Diğer muhalefet partilerinin de bunu içine sindiriyor olması da bence çok tuhaftır. Demokrasi şöleni adı altında HDP gibi toplumun asıl sorun yaşayan kesimlerini temsil eden bir çizginin dışlanıyor olması Türkiye'de sorunların kolay kolay çözüm yoluna girmeyeceğini gösteriyor. Darbeciler; zaten bir ayrımcılık, bir etnik iç çatışma yaratmak istiyor. Bunlar da bunun ekmeğine yağ sürüyorlar.

"HEDEF GÖSTERME POLİTİKASI"

Darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın bütün muhalefet liderlerine teşekkür ettiğinin anımsatılması üzerine Demirtaş, "Kişisel öfke duyuyorlar HDP'ye karşı.HDP en nihayetinde AKP'ye karşı en sert muhalefeti yürüten parti oldu. Bir de bizi şiddetle özdeşleştirmeye çalışıyorlar. Bu ötekileştirme, hedef gösterme tutumu bir devlet politikasıdır. Bunun değişmediğini, değişmeyeceğini anlatmak, göstermek istiyorlar."

Bu haber toplam 1528 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.