Mazlum Doğan Ve Tutsaklık

Mazlum Doğan Ve Tutsaklık

Mustafa Elveren*

A+A-

Bilindiği üzere editörü olduğum Gomanweb Sitesi'nde yaklaşık 15 yıldır Mazlum Doğan ile ilgili haber materyalleri ve yazdığım makaleler yayınlanmaktadır. Bu yazılar başta Gomanweb olmak üzere bazı gazetelerin web sayfalarında, Facebook ve Twitter gibi sitelerde paylaşılması nedeniyle gözaltına alınıp, tutsak edildim.

65 günlük tutsaklık sürecini ve zindan cehenneminde yaşadığım olayları ayrıca ileride sizlerle paylaşacağım.

Gözaltındayken emniyette verdiğim ifadelerimden ve C. savcılığının hazırladığı dokümanlardan oluşan toplam 43 sayfalık iddianameye karşılık bir savunma yaptım.

Şimdilik yargılandığım ağır ceza mahkemesinin duruşma salonunda mahkeme heyetine sunduğum savunmanın kısa bir özetini buraya aktarmakla yetineceğim.

SAVUNMAM (ÖZET)

Emekli bir öğretmen olarak yaklaşık 16 yıldır kendi çapımda çok sayıda makale ve yorumlar yazmaktayım. Bu makalelerim başta www.gomanweb.org sitesi olmak üzere birçok web sayfalarında ve bazı gazetelerde yayınlanmıştır.

Deva konusu olan www.gomanweb.org Sitesi bana ait olup, yaklaşık 15 yıldır yayınına devam etmektedir. Bu site devletin de hissedarı olduğunu sandığım TURHOST şirketi tarafından ücret karşılığında barındırılmaktadır. Dolayısıyla sitede yasalara aykırı yayınlanan herhangi bir haber veya doküman olduğu takdirde TİB tarafından telefonla ya da e-posta mesajı ile uyarılmakta ve söz konusu doküman 24 saat içinde yayından kaldırılmaktadır.

Diğer taraftan sitenin anasayfası ve bağlı sayfalar incelendiğinde kişisel bir haber portalı olduğu anlaşılacaktır. O nedenle sitede yayınlanan yazılar, dokümanlar ve bunlara bağlı olarak yayınlanan görseller haber niteliğini taşımaktadır. Dolayısıyla iddianamede belirtilen görsellerin (resim ve videolar) yayınlanması basın tekniği açısından bir gerekliliktir.

Yine 36 yıl önce Diyarbakır Cezaevi'nde yaşamını yitirmiş olan Mazlum Doğan benim köylüm ve ilkokul arkadaşımdır. Her ne kadar PKK'nin kurucuları arasında yer almış olsa da köylüm ve ilkokul arkadaşım olmasından kaynaklı bir sevgim vardır.

"Çözüm Süreci"nde 12 Eylül Darbesi dönemine ait Diyarbakır Cezaevi ile ilgili bir televizyon kanalı tarafından dizi yapılmış ve bu dizide Mazlum Doğan'a da özel olarak yer verilmiştir. O nedenle sitede Mazlum Doğan'a ait resim ve yazılara yer verilmiştir.

İnternet üzerinden paylaşılan haberler ile Mazlum Doğan ile ilgili olarak yazdığım makalelerin düşünceyi ifade etme özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesinin gerekliliğine inanıyorum...

TAHLİYE VE KOĞUŞ ARKADAŞLARIMA VEDA MESAJI

Değerli koğuş arkadaşlarım,

Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Her ne sebeple olursa olsun baskıcı rejimin zoruyla bir biçimde bizler bu cezaevi cehennemine konulmuş bulunmaktayız.

Birçoğumuzun hukuksuz olarak burada tutulduğumuzu biliyor ve öfkeleniyorum. Hele hele 14 kişilik bir yerleşim alanına 35 kişinin yerleştirilmesine ise bu öfkem katlanarak daha da artıyor.

Tüm bu olumsuzluklara ve zorluklara rağmen umudumuzu korumalıyız. Çünkü "Direnmek yaşamaktır." O nedenle yaşamımız boyunca hep Mazlum'ların yanında olmamız gerekir diye düşünüyorum.

Bundan sonra da koğuşun avlusunda Mazlum'un türküsünü söylemeye devam edeceğinize inanıyorum.

Bu cezaevi cehenneminde bulunduğum süre içerisinde bana emeği geçen arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Zindanlarda bulunan tüm siyasi tutsakların bir an önce özgürlüğüne kavuşmalarını dilerim.

Hepinize sevgi ve saygılarımı sunarım.

Hoşça ve dostça kalınız.

BİR MUSİBET VE SONUÇ

"Bir musibet bin nasihatten iyidir" sözünü sohbetlerimde çok kullanmışımdır. Buradan hareketle yaşadığım bu olaydan dolayı ders çıkarmaya çalışacağım. Ancak ders çıkarayım derken "düşkün" duruma da düşülmemesi gerekir.  "İnşallah bu olaydan ders çıkarıp, akıllı olmuşsundur..." diyen bazı dostlarımı ve yakınlarımı da anlayışla karşılıyorum.

Pirim Seyit Rıza Dersim direnişiyle ilgili olarak ne güzel ders çıkarmıştır. "Ben sizin yalanlarınızla, hilelerinizle baş edemedim, bu bana dert oldu. Fakat ben de size karşı diz çökmedim, bu da size dert olsun."

Pir Sultan Abdal da "Ben bu yayladan şaha giderim" dediği için sistem tarafından darağacına gönderilmiştir.

Seyit Rıza ve Pir Sultan Abdal geleneğinden geldiği için Ortadoğu halklarının kurtuluş bayramı olan NEWROZ'un simgesi haline gelmiştir, Mazlum Doğan.

Hemen hemen her yazımda "Mazlum Doğan bir örgüte sığmayacak kadar büyüktür." diye yazdım. Bu görüşümü halen koruyorum.

Hallacı Mansur "Enel Hak" yani hak benim dediği için derisi yüzülmüştür. Bu görüşün günümüzde çok doğru olduğu anlaşılmaktadır.

Derimi de yüzseler ben de "ENEL HAK" demeye devam edeceğim.

 

*Emekli Öğretmen

Bu haber toplam 3010 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.