Kayyumun resmi belgede sahtecilik yaptığını ortaya çıktı

Kayyumun resmi belgede sahtecilik yaptığını ortaya çıktı

.

A+A-

Kayyum yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde 7 personelin işten çıkarılmasına gerekçe yapılan belgelerin sahte çıktığı ortaya çıktı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne 17 Kasım 2016’da kayyum atanmasının ardından yüzlerce personel işten çıkarıldı. İşe iade talebiyle mahkemeye başvuran birçok personel hakkında işe iade kararı verildi. Birçok personelin ise davaları devam ediyor.

Mezopotamya Ajansı’ndan Ahmet Kanbal’ın haberine göre, Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı bünyesinde 2017 yılı Mart ayında destek personeli olarak çalışırken işten çıkarılan bir personelin açtığı davada, kayyum yönetiminin resmi belgede sahtecilik yaptığı bilirkişi raporuyla tespit edildi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasının ardından 7 personel 8 Mart 2017’de “devamsızlık yaptıkları” iddiasıyla işten atıldı. Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin önceki dönem kayyımı Mustafa Yaman’ın kurduğu “Güvenlik Koordinatörlüğü” tarafından tutulan personel devamsızlık tutanakları, işten atılmaya gerekçe gösterildi.

İşlerine gitmişler

Devamsızlık yapmadıklarını söyleyen ve haksız yere işten çıkarıldıklarını belirten personelin mahkemeye başvurması sonucu açılan davada, bilirkişi raporu hazırlandı.

Bilirkişi tarafından hazırlanan raporda, belediyenin 2018 yılının başından itibaren yeni bir sisteme geçtiği ancak personelin iş yerine giriş çıkış kayıtlarının tutulduğu Personel Devam Kontrol Sistemi (PARKOTEK) isimli sistemin kayıtlarının yedeklerinin incelendiğine yer verildi. Yapılan inceleme sonucu söz konusu tarihlerde işe gitmediği iddia edilen personelin, iş yerine giriş çıkış kayıtlarının olduğunu tespit edildi.

ADVERTISEMENT

Birim de bulunamadı

Mahkeme, davacı Emrullah Karagöz’ün işe iadesine karar verirken, Karagöz belgede sahtecilik yapıldığı gerekçesiyle de dönemin yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı, söz konusu belgeleri hazırlayan kişilerin tespiti için Mardin Valiliği’ne yazı yazdı.

Valilik ise, savcılığa gönderdiği yazıda, belediyede “Güvenlik Koordinatörü adı altında bir birimin kurulmadığı, bu birimin personel devamsızlık takibi gibi bir görevinin olmadığı” ifadelerine yer verdi. Söz konusu tutanaklarda, “Güvenlik koordinatörü” olarak ismi geçen ve tutanakları kendisinin hazırlamadığını savunan Mehmet Y. Hakkında soruşturma izni verildi.

Karara rağmen iade edilmedi

Emrullah Karagöz, yıllarca mücadele etmek zorunda kaldığını belirterek, belediyede birçok kişinin benzer şekilde sahte evraklarla işten atıldığını söyledi. Mahkeme kararına rağmen işe iadelerinin yapılmadığını kaydeden Karagöz, işten çıkarılan tüm personellerin dava açma hakkı olduğunu ifade ederek, şikayetçi olmaları çağrısında bulundu.

Karagöz, aynı zamanda Mardin Valiliği’nin olayın asıl faillerini koruduğuna dikkat çekerek, “Dönemin Bilgi İşlem Daire Başkanı Cengiz Ergül, olayın asıl sorumlusu ama onun hakkında soruşturma yapılmamış. Yine sahte evraklar şu an Daire Başkanvekili olan Muhsin B.’nin bilgisayarından çıktı ama ona da soruşturma yok. Emekli olmuş olan Mehmet Y. üzerinden olay kapatılmak isteniyor” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.