'Kavala' çağrısı... 10 ülkenin büyükelçileri Dışişleri'ne çağırıldı

'Kavala' çağrısı... 10 ülkenin büyükelçileri Dışişleri'ne çağırıldı

.

A+A-

4 yıldır tutuklu bulunan Osman Kavala için 'Derhal serbest bırakılmalı' çağrısı yapan ABD, Almanya ve Fransa dahil 10 ülkenin Ankara'daki büyükelçileri Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı.

 'Osman Kavala derhal serbest bırakılmalı' çağrısı yapan Türkiye'nin ABD, Almanya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda büyükelçileri, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. 

AA'nın aktardığına göre, Büyükelçilerin, yarın sabah Bakanlıkta olmaları bekleniyor.

ABD Ankara Büyükelçiliği, Gezi Parkı ilgili davada 4 yıldır tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala hakkında Twitter üzerinden bir paylaşım yapmıştı.

Paylaşımda "Bugün, Osman Kavala’nın tutuklanmasının dördüncü yıl dönümü. Hakkında devam eden dava, Türkiye’de demokrasi ve hukukun üstünlüğüne gölge düşürmektedir" denilmiş, Büyükelçiliğin internet sitesinde yayınlanan "Osman Kavala’nın Dört Yıldır Tutuklu Bulunmasına İlişkin Açıklama" başlıklı metinde ise şu ifadeler yer almıştı: "Osman Kavala’nın tutuklanmasının üzerinden dört yıl geçti. Davanın, farklı dosyaların birleştirilmesi ve beraat kararından sonra yeni davaların yaratılması yoluyla sürekli geciktirilmesi, Türk yargı sisteminde demokrasiye saygıyı, hukuk devleti ve şeffaflık ilkelerini gölgelemektedir.

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçilikleri olarak Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleriyle ve milli kanunlarıyla uyumlu şekilde, bu davanın adil ve hızlı biçimde sonuçlandırılması gerektiği kanısındayız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu husustaki kararları doğrultusunda Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılmasının sağlanması için Türkiye’ye çağrıda bulunuyoruz." 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.