Arkeologlar başı kesilmiş 40 Roma iskeleti buldu

Arkeologlar başı kesilmiş 40 Roma iskeleti buldu

.

A+A-

Arkeologlar, İngiltere'nin güneyinde Roma mezarlığında 425 iskelet ortaya çıkardı. İskeletlerin 40 tanesinin başının kesilerek bacaklarının ortasına yerleştirildiği görüldü.

İngiltere'de yaklaşık 50 arkeologdan oluşan bir ekip, Buckinghamshire, Aylesbury yakınlarındaki Fleet Marston'da, yüksek hızlı demiryolu bağlantısının güzergahındaki bir kazı sırasında keşif yaptığını açıkladı. Roma mezarlığı olduğu düşünülen bölgede 425 iskelet ortaya çıkarıldı.

Cesetlerin yaklaşık yüzde 10'unun başının kesik olduğu, birçoğunun başları bacaklarının arasına veya ayaklarının yanına yerleştirildiği görüldü.

Arkeologlar, başı kesilen iskeletlerin suçlular veya toplumdan dışlanmış kişiler olabileceğini, ancak başın kesilmesinin geç Roma döneminde "marjinal olsa da normal bir cenaze töreni" olduğunu açıkladı.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde araştırmacılar mezardan çıkarılan iskeletleri inceleyerek Roma uygarlığının tarihi yaşam tarzları, diyetleri ve inançları hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı sunacak.

50 kişilik ekip ayrıca zarlar, çanlar, kavanozlar, sikkeler, broşlar ve gıda mayalamaya dair kanıtlar da ortaya çıkardı.

Independent Türkçe'de yer alan haberde projenin üst düzey yöneticisi Richard Brown şunları söyledi:

Kazı hem bu Roma kentinin özelliklerinin net bir şekilde belirlenmesini sağlamak hem de sakinlerinin çoğuyla ilgili çalışma yapmak açısından önemli. Brown, kazının "Buckinghamshire'ın Roma dönemindeki nüfus haritasını ortaya çıkarmaya" katkı sağladığını söyledi. Buluntular, arkeologları Fleet Marston'ın dinin, kumarın ve içkinin günlük hayatın parçası olduğu bir ticaret bölgesi olduğuna inanmaya yöneltti.

  

1200'den fazla sikkenin yanı sıra kaşık, iğne ve broş gibi ev eşyalarının kalıntıları da keşfedildi. Mezarlık, türünün Buckinghamshire'daki en büyük örneği oldu. Londra'daki St James's Gardens gibi Hristiyan topraklarından çıkarılan cenazelerin aksine HS2'nun kazı alanında bulunan cesetleri yeniden gömmesi gerekmiyor. Cesetler ileri incelemeler için depoda tutuluyor.

  

Bir HS2 yüklenicisi adına çalışan Cotswold Archeology ve Oxford Archeology (Copa) tarafından yapılan kazı bir yıldan uzun sürdü. Fleet Marston, 2018'den beri Londra ve Birmingham arasındaki demiryolunun ilk ayağının güzergahında, HS2 tarafından incelenen 100'den fazla arkeolojik alan arasında yer alıyor.

HS2 Ltd'nin kültürel miras bölümünün başkanı Helen Wass şunları söyledi:

HS2 arkeoloji programı, Britanya'nın zengin tarihiyle ilgili daha fazla bilgi edinmemizi sağladı. Fleet Marston'daki büyük Roma mezarlığı, Fleet Marston sakinleri ve daha genel anlamda Roma Britanyası hakkında ayrıntılı fikirler edinmemizi sağlayacak. Ortaya çıkarılan tüm insan kalıntılarına kıymet, özen ve saygı çerçevesinde muamele edilecek ve keşiflerimizi toplumla da paylaşacağız.

Bununla birlikte, 10 milyar sterlinlik tartışmalı yüksek hızlı demiryolunu eleştirenler, HS2'yu halkla ilişkiler adına yanıltıcı propaganda yapmakla suçladı. Bu eleştirmenlere göre yeni keşifler, tarihi yerlerin üzerinden "buldozerle geçildiği" sırada duyuruldu.

Stop HS2 (HS2'yu Durdurun) kampanya ekibinden Joe Rukin geçen yılki bir dizi kazının ardından The Independent'a şunları söylemişti:

Arkeolojik buluntuların ortaya çıkması kaçınılmazdı ama burada suç, var olduğu bilinen çok sayıda alanın gerektiği gibi araştırılmaması ve uygun keşifler yapılmaksızın üstlerinden buldozerler geçilmesi. Bu, kayıp köylerin ya da Roma yerleşim yerlerinin olduğu bilinen bölgelerde bile yapılıyor. Runkin sözlerine şöyle devam etmişti:

En iyi yaptıkları şeyi yapıyorlar, yani PR. Bu da son derece olumsuz olaylarla, yani yok ettikleri tüm bu alanlarla ilgili lafı çevirmeleri ve bunu olumlu gibi göstermeleri anlamına geliyor.

 HS2, gömülü arkeolojik bilgileri belirlemek için kapsamlı araştırmalar yürüttüğünü, Historic England ve yereldeki yetkili uzmanlarla birlikte çalıştığını bildirmişti. "Dikkat çeken arkeolojik alanlara itinayla" yaklaşıldığı ifade edilmişti.

Bu haber toplam 374 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.