Hüseyin Akıncı

Hüseyin Akıncı

Yazarın Tüm Yazıları >

Yerel Seçimler ve Kuzey Kürt Siyasetinin Açmazları

A+A-

Varan bir: Yanlışların başka gerekçelerle üstünü örtmeye çabalamak asla ve asla "ben aydınım" diyenin duruşu olmaz...Yetmezlikleri bin bir yalan ve dolan sanatına dönüştürenin namı da unvanı da bambaşkadır. Aydın olan insanın bedeli ne olursa olsun yanlış yapanın yüzüne yanlışını tokat gibi çarpmaktır...Aydın insanın varlık sebebi yanlış yapanın sırtını, bin bir yalakalıklarla sırtını okşamak değildir. Olağan bir çabayla, yanlış ve beceriksiz olanları Osmanlı hamamlarında yıkatıp temize çıkarmanın kimseye bir faydası olmaz... "AKP Kürtlere düşmandır" manevralarıyla, Kürtlere yüz yılın en acımasız düşmanlığını yapan CHP'yi baypas etmenin adı da düşmanlıktır. Kürt halkını, MHP yerine İP, AKP yerine CHP tercihine zorlamanın marifeti nedir siz söyleyin Sayın SARISÖZEN! Gerçi eli kalem tutan Sarısözen gibi Türk sol yazarların yazarlık görevlerini on yıllar önce çözen çözmüştür...Halâ çözmeyenlere Allah akıl ve zihin açıklığı versin!

Varan iki: Edinilen bilgilere göre Halkların Demokratik Partisi, hafta sonu yaptığı Parti Meclisi ve MYK toplantılarından sonra Antep, Urfa, Adana, Ankara, Mersin, İzmir ve İstanbul gibi illerde aday çıkarmama kararı almışmışşş... Lafı eveleyip gevelemeden HDP'nin almış olduğu bu karar faşizmin inkarcı yüzünü temsil eden ulusalcı sol CHP camiasına hayırlı ve uğurlu olsun diyelim!!! Kürt halkının omurgası üzerinden hayat bulanların, tüm çıkar ve kazanımları bu şekilde çarçur edilmesi üzücüdür!!! Şimdi HDP camiasına gönül vermiş eli kalem tutan aydın insanlarımız çıkıp olan bitenlere sebep olan bu kararın gerekçelerini bize bir bir anlatsa ne güzel rahatlardık. Tabii ki, vicdanla kalem arası oyunlara baş vurulmadan!

Varan üç: HDP Eşgenelbaşkanı Pervin Buldan, İstanbul, İzmir, Adana gibi büyükşehirlerde aday çıkarmamanın yol haritasında "ittifak yok, güç birliği var" diyor. Bu güç birliğinin bir karşılığı varsa baş göz üstüne! Örneğin, HDP İstanbul'da CHP'yi destekleyecek, CHP de HDP'yi Diyarbakır'da destekler. HDP Ankara'da CHP'yi destekler, CHP de HDP'yi Hakkari’de destekleyecek. CHP Mardin'de HDP'yi destekleyecek, HDP de CHP'ye İzmir'de güç verecek? HDP Trabzon'da CHP'ye güç verecek, CHP'de Nusaybin'de HDP'nin gücüne güç katacak Sonuç olarak söyleyebiliriz ki, bahsi edilen güç birliği mantığının merkezinde ulusalcı Türk solunun verileriyle doldurulmuş! Şimdi yine birileri "demokratik güç birliği" söyleminin arkasına sığınıp alavere dalavere Kürt halkını bir taraflara pazarlayacak görünüyor.

 Varan dört: Yanlışlara karşı bir kez bile kendi doğrusunu yüksek sesle dillendirmeyenler susmaya devam ettikçe, ya da kendi doğrusunu yanlış yapana karşı bir kez bile savunmamış olanların varlığı sürdükçe, o toplum her zaman kendi doğrularının katilidir. Aynı zamanda karşısındakinin yanlışına can yeleği olmaya devam edecektir. Yani sözün kısacası, her rüzgar esintisine kendi çıkarlarıyla yelken açan insanın varlığı devam ettikçe, her dönemin insanı olma yarışına giren mahluklar var oldukça, statükoya hakim olan gücün etrafında fırıldak gibi dönen yalakaların varlığı sürdükçe, bu coğrafyada bir şeylerin değişeceğine inanmak mümkün değildir! Gerçi her toplumda insan olmak zordur ama bizim yaşadığımız topraklarda doğruların insanı olmak çok daha zordur! Velhasılıkelam her gücün yalakacılığına oynayan oyuncular sorumsuzca oynuyorlar!

Varan beş: Aklını devşirmemiş hangi Kürt insanına sorarsanız sorun demokratik ilkeler etrafında Kürtlerin birlik ve beraberlik içinde olmasından yana olduğunu görürsünüz. Ama ne yazık ki, kirletilmiş siyasetin taktiksel manevracıları' ’Her zamanki ilkesizlikleriyle Kürt halkının birliğine giden yol haritasını kirletmişler! Zira ilkesizliklere göz kırpan her birlik girişimi Kürtlerin birlik ve beraberlik özlemini çok ciddi anlamda baltaladığını unutmamak gerekir! Örneğin tarihsel bir misyonun ifadesi olan bir partinin tabelasına sahip birilerinin bölüşüm sofrasının kırıntısına gözü kapalı dalmanın yol haritası ile İlke ve gerçekler üzerinden yol almaya çalışmanın yol haritası çok başka şeylerdir. Özelikle ve özelikle "HDP Kürt partisi değildir" diyen o partilerin HDP'ye bir özür borcu vardır. Diğer yanda tüm amaçlarını bir iki ilçe belediye başkanlığına kurban edenlerle Çınar gibi bir iki ilçe belediye başkanlık adaylığını' 'Bir iki Parti tabelasına bağışlamanın samimi hiçbir tarafı yoktur. Velhasılıkelam bağışlayanın amacı da bellidir bağışlanan kırıntıya can havlusuyla atlayanın atlayışının özü de bellidir! Yani sözün kısası samimi duygularla yoğrulmuş girişimlerin mayasında dürüstlük tohumları yoksa baş vurulacak her girişimin yeşerteceği sadece samimiyetsizlik tohumu olur! Ne kadar değerler varsa tümü üzerinde her Allah’ın her günü yemin billah ile HDP'nin bir Kürt partisi olmadığını söyleyenlerin bir iki ilçe belediye başkanlığı adına bunca yemin billahi bozmaları samimiyetsizlik değilse eğer-dürüst ve samimice ortaya çıkıp HDP bir Kürt partisidir diye özeleştiri vermeleri gerekmiyor mu? 11.02.2019

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.