Uzmanlar uyardı: 50 yıl sonra her 2 çocuktan 1’i otizmli olabilir

Uzmanlar uyardı: 50 yıl sonra her 2 çocuktan 1’i otizmli olabilir

.

A+A-

 

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Sevcan Karakoç, “Otizm, şu an 36 çocukta 1 olarak tanımlanıyor ama artışı bu şekilde devam ederse 50 yıl sonra 2 çocuktan 1’i otizmli olabilir.” dedi.

Prof. Dr. Sevcan Karakoç, otizm hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Otizmin erkeklerde daha sık görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Karakoç, “İlgisiz annelik veya aşı gibi sebepler söz konusu değildir. Doğuştan gelen genetik bir beyin hastalığıdır ancak bazı çocuklar 1 yaş öncesi belirti gösterirken bazı çocuklar 18-24 aydan sonra belirti gösterebilirler. İleri baba yaşı, ileri anne yaşı, gebelik enfeksiyonları, gebelikte bazı antiepileptik ilaçların kullanımı, prematürite gibi risk etmenleri vardır.” diye konuştu.

Otizme yönelik bir aşının veya özel bir ilaç tedavisinin olmadığını belirten Karakoç, “Bu nedenle aileler çaresizlikle pek çok alternatif tedavileri denemektedirler. Ancak bu hem zaman hem de maddi kayba yol açar. Çocukta otizm için risk tespit edildiğinde hiç vakit kaybetmeden bireysel eğitim programı başlatılmalıdır. Tüm çocuklar gelişim takibinde pediatriste gittikleri gibi çocuk psikiyatristine de gitmelilerdir” ifadelerini kullandı.

Otizmin, tanımlandığı yıllardan bu yana sıklığının giderek arttığını belirten Karakoç, “Otizm, şu an 36 çocukta 1 olarak tanımlanıyor ama bu şekilde katlanarak artışı devam ederse 50 yıl sonra 2 çocuktan 1’i otizmli olabilir. Erken tanı ve doğru müdahale, tipik çocuklarla kaynaştırma, rehabilitasyon evleri ve yaşam alanları düzenlenmelidir.” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.