Necdet Gündem

Necdet Gündem

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ulusal İttifakların zamanıdır

A+A-

Necdet Gündem

Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri sonuçlandı. İttifaklar halinde seçime giren taraflar bence büyük bir hezimete uğradılar. Hem muhalefet hem de iktidar tarafı kaybetti. Kazananlar ise küçük partiler oldu. Hak etmedikleri halde parlamentoya girdiler. Gelecek, Deva, Saadet ve TİP aldıkları oy oranı çok düşük olmasına rağmen parlamentoya girebildiler. Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kaldı. İkinci turda Erdoğan’ın seçimi kazanacağı kesin.

Ben şahsen Millet ittifakının açık ara kaybetmesine çok sevindim. Özellikle de CHP ve HDP’nin oy kaybına uğramasına çok sevindim. Bunlar Kürd halkı için asıl tehlikedirler. Kemalist’tirler ve bunların geçmiş tarihimizdeki yeri çok kirli ve kanlıdır.

Kürtlerin seçime girebilen tek bir partisi vardı; HAK-PAR. PAK ve KDP-TEVGER de bir deklarasyon ile HAK-PAR’ı desteklediklerini beyan ettiler. HAK-PAR metropollerde daha başarılı oldu. Ne yazık ki Kürdistan’da hak ettiği yeri bulamadı. Bunun tabii ki nedenleri vardır.

Kürd siyasetinde çok derin bir tıkanma var. Bir siyasi mühendislik var Kürdistan’da. Bu mühendislik şiddeti arkasına alandır! Ailesinden koparılıp dağa götürülen ve öldürülen gençlerimizin ailelerinin durumu göz önüne alındığında söz konusu mühendisliğin ne kadar derin olduğunu görebiliriz. Şiddeti arkasına alan bu siyasi mühendislik derindir. Tüm çabalara rağmen bunun önüne geçilemiyor veya Kürdi bir toparlanma olduğunda bu derin mühendislik toparlanmayı engelliyor, parçalıyor ve işlevsiz hale getiriyor. Bunun için çok örnekler var. DKP ve HAK-PAR son yaşanan örneklerdir. Hem DKP hem de HAK-PAR kitleselleşme şansını yakalayan siyasi kurumlardı. DKP tamamen dağıldı ve işlevsiz hale geldi. HAK-PAR da son ayrışma ile çok büyük bir darbe aldı.

HAK-PAR her şeye rağmen Kürdistani kimliği ile seçimlere katıldı, halkına bir alternatif olduğunu göstermeye çalıştı. Bu anlamda takdir edilmesi gerekir. Ben her fırsatta HAK-PAR’ın desteklenmesi gerektiğini dile getirdim. Benim için en önemli kriter milli olması ve milli değerleri ön planda tutmasıdır. Kürd halkı için federe devlet ve Kürd kimliğinin anayasal bir hak olması istemi çok önemliydi.  Bu anlamda diğer Kürd siyasi partilerinin de HAK-PAR’a destek vermesi için çağrıda bulundum birçok kez. Hem PAK hem de KDP-TEVGER’i de burada kutlamak isterim.

Çok önemli bir görev bekliyor Kürdistani partileri. Bir araya gelip seçim sonuçlarını değerlendirmeleri gerekir. Seçim öncesi beceremedikleri ittifakların önünü açacak çalışmaları yapmaları gerekir. Ben birlik çalışmalarını olumlu bir sonuç verebileceğini düşünmüyorum. HAK-PAR, KDP-TEVGER  ve PAK’ın bir an önce bir araya gelmesi gerekir. Artık küçük ve değersiz hesaplar geride bırakılmalıdır. Ulusal çıkarlarımız öncelikli olmalıdır.

Buradan tüm kürd siyasilerine de seslenmek istiyorum. Gelin hep birlikte bu üç siyasi partinin başarılı olması için elimizden gelen her türlü çabayı gösterelim.

28 Mayıs 2023’te yapılacak seçimlerde biz de söz sahibi olabiliriz. Fırsatları iyi değerlendiren olmaya çalışalım lütfen.

Kemerburgaz, 16.05.2023

Önceki ve Sonraki Yazılar