Türkiye’ye rağmen AP’de Afrin konferansı

Türkiye’ye rağmen AP’de Afrin konferansı

Avrupa Parlamentosu’nda (AP) Afrin gündemiyle bir konferans düzenlendi.

A+A-

Avrupa Birliği Türkiye Yurttaş Komisyonu (EUTCC), Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) ve Brüksel Kürt Enstitüsü, KURD-AKAD’ın desteğiyle gerçekleştirilen konferansın katılımcıları arasında Avrupa Parlamentosu’ndaki Avrupa Birleşik Solu/Kuzey Yeşiller (GUE/NGL), Yeşiller ve Sosyalist-Demokrat İlerici İttifak (S&D) yer aldı.

Akademisyenlerden siyasetçilere çeşitli alanlardan konuşmacıların yer aldığı konferansın açılış konuşmalarını Norveçli EUTCC Başkanı Karieane Westrheim, Almanya’dan GUE/NGL Grubu Başkanı Gabi Zimmer, Yeşiller/Avrupa Özgür İttifakı’ndan İsveçli Bodil Valero ve Kıbrıs’tan S&D grubu üyesi Costas Mavrides yaptı.

 

Konferansı engelleme girişimi
GUE/NGL Grubu Başkanı Gabi Zimmer, Türkiye Büyükelçiliği’nden desteğini çekmeleri talebiyle bir mektup aldıklarını belirterek, “Kamuoyu ilgisini azaltmak istiyorlar. Bu, Türk devletinin Kürtlere yönelik suçlarını gündeme getirmenin önemini daha da gösteriyor” diye konuştu.

Zimmer, Türkiye’nin Afrin’e yönelik ‘Zeytin Dalı’ adı verilen harekatına ilişkin yaptığı açıklamada ise, “NATO üyesi ülkeler Türkiye’nin Afrin’e dönük saldırısını durdurmak için hiçbir yapmadı, yapmıyor da. Yalnızca AB’de değil, aynı zamanda NATO ve BM’de Erdoğan’a karşı yeterli direniş ve protesto olmadı” ifadelerini kullandı.

Avrupalı Parlamenter Bodil Valero da AB’nin sessiz kalmasının nedenlerini “Türkiye en büyük ikinci NATO ülkesi ve aynı zamanda AB için aday ülke” sözleriyle açıkladı.

Bağımsız gazeteci ve araştırmacı talebi
Konferansta üzerinde durulan bir diğer konu Afrin kentindeki Hıristiyan ve Ezidilerin durumuydu.

Oturumda söz alan akademisyen Thomas Schmidinger, 12. yüzyıldan itibaren Afrin’de bulunduğu tahmin edilen Ezidilerin ÖSO grupları tarafından hedef alındığını belirtirken, mezarlıklara ve kutsal mekanlara da zarar verildiğini belirtti.

Schmidinger ayrıca Afrin’de bağımsız gazeteci ve araştırmacı olması gerektiğini söyledi.

Schmidinger, Türkiye’nin Afrin’e girebildiği 18 Mart tarihi itibarıyla kentte kalan Hıristiyanların zorluklar yaşadığını kaydederek, kentte kilise kalmadığını açıkladı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.