M. Hüseyin Taysun

M. Hüseyin Taysun

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye’de yaygınlaşan Kürd düşmanlığı üzerine!

A+A-

  Gün geçmiyor ki Türkiye’de coğrafyamızın en kadim milletlerinden olan Kürdlere yönelik çirkin saldırılar ve hakaretler yapılmasın. Özellikle de MHP’nin iktidar ortağı olmasından bu yana Kürdlere yapılan zulüm hakaret ve aşağılamanın bir takım çevreler tarafından sistematik bir biçimde yaygınlaştığına şahit olmaktayız.

    En son dönemde böylesine bir olaya AKİT TV’de yayınlanan ve moderatörlüğünü Latif Şimşek’in yaptığı – Türkiye’de siyasi partilerin teröre yaklaşımı – adlı programda seyrettik. Programın konukları arasında MHP 24. Dönem milletvekili Ahmet Çakar ve iktidara yakınlığıyla bilinen Mazhar Dağlı isimli Kürd akademisyen de bulunmaktaydı.Tartışmanın bir yerinde asıl mesleği spor hakemliği olan ve ırkçılığıyla tanınmış MHP’li Ahmet Çakar aynen şunları ifade ediyordu: Türkiye’de Kürd halkının varlığından bahsetmek namussuzluk ve şerefsizliktir .Asil Kürd halkının varlığını bu denli seviyesizce inkara kalkışan Ahmet Çakar’ın ve benzerlerinin Kürdlere olan düşmanlığını ve kinini ağızının salyasıyla bu şekilde ifade etmekteydi.

     Esasen bütün hayatını futbolla ve topla bozmuş olan bu aşağılık kişi ne Kürd halkının tarihi ne de bu halkın mücadeleyle dolu sosyolojisi hakkında zerre kadar bilgi sahibi olmadığını da ortaya koyuyordu ancak işin ilginç olan tarafı Ahmet Çakar denen bu çirkin yaratığa ne programı yöneten gerici yobaz Latif Şimşek denilen sözde gazeteci ne de o programın tartışmacılarından birisi olan Kürd asıllı akademisyen Mazhar Bağcı’nın herhangi bir tepki göstermemesi olmuştu.

      T.C. Devleti’nin kuruluşundan bu yana beli bir program ve anlayış temelinde Kürd halkının varlığını inkar ederek ret,inkar,imha ve asimilasyon politikalarını sinsice yürüttüğünü biliyor olmamıza karşılık son zamanlarda Kürd halkının varlığını inkar ederlerken bu halka ve onun vazgeçilmez değerlerine küfür ve hakaret edilmesinin genel bir alışkanlık haline getirildiğini tessürle öğrenmekteyiz.Hemen her türlü tartışma ortamında bu tarz aşağılık bir yönteme başvurmasının biz Kürdler açısından asla hoş karşılanmayacağı ve böylesi bir yaklaşımın mutlaka Kürd halkı tarafından bir karşılığının olacağını bilinmesini buradan haykırmak istiyoruz.

    Dolayısıyla Kürd halkının Ortadoğu’da asaleti ve cesaretiyle bilinen 60 milyonluk bir halk olarak sömürgeciler tarafından gasp edilmiş haklı ve meşru hakları için kutsal bir mücadele yürüttüğünü ve bu mücadeleyi mutlaka başarıya taşıyarak özgürlüğüne kavuşacağını tüm kafatasçı gerici ve ırkçı çevrelerin bilmesi gerekiyor.Ayrıca kendi halkını savunmaktan aciz bir avuç çıkarcı,korkak sözde akademisyenlerin de bu gerçeği bilmesini istiyoruz.Bu vesileyle başta faşist hakem Ahmet Çakar ve taraflı tutumuyla ün yapmış program yöneticisi Latif Şimşek olmak üzere tüm ırkçı şoven çevrelerin de bu çirkin davranışlarını lanetliyor ve inkarı mümkün olmayan Kürd halk gerçekliğini kabullenmek zorunda oldukları konusunda kendilerini uyarıyoruz ve haddini aşan bu ve benzeri sözlerden uzak durmalarını kendilerine bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

Saygılarımla,

M.Hüseyin Taysun 12/02/2024

 

Önceki ve Sonraki Yazılar