Türk tipi faşizmin yolu açıldı...

Türk tipi faşizmin yolu açıldı...

Kürt milletvekilleri için sürek avı başlatılacak ve sürüklenerek zorla cezaevlerine taşınacaklar

A+A-

Tarık Ziya Ekinci

[email protected]

Dün, hukukun evrensel kuralı olan “makabline şamil (geriyi doğru işlemez) kanun çıkarılamaz” hükmü yok sayılarak bir anayasa değişikliği yapıldı. Bu değişikliğin vahim sonuçları var:

1- Türkiye'de hukuk devleti tümden yok edilmiş, keyfi bir hukuksuzluk dönemi başlamıştır. Artık hiç kimse kendisini hukuk güvencesi altında hissedemez. Sayın Erdoğan'ın sözünü ettiği "Yeni Türkiye" hukuksuzluk, kuralsızlık ve keyfiliğin hüküm sürdüğü bir Türkiye olacak.

2- AKP yöneticilerinin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sıkça kullandıkları MİLLİ İRADE kavramı ayaklar alınmış, yok sayılmıştır.

3- Evrensel hukuka aykırı olan bu değişiklik, anayasanın temel felsefesine de aykırı olduğu halde iptali için dava açmanın yolu kapalıdır. Çünkü anayasa değişiklikleri yalnız şekil bakımından denetlenebilir. Özü aleyhine aykırılık davası açılamaz. Kaldı ki, dava açmayı sağlayacak çoğunluğu bulmak da olanaklı görünmüyor.

4- Anayasada yapılan değişikliğin bütün parlamenterlerin dokunulmazlığını geçici olarak askıya aldığı iddiası büyük bir yalandır. Amaç sadece KÜRT milletvekillerini Meclis’ten çıkarmak ve tutuklatmaktır. Diğer partilerden vekiller hakkında hiçbir işlem yapılmayacak. Ya da göstermelik olarak bir-ikisinin ifadesi alınacak. Ama Kürt milletvekilleri için sürek avı başlatılacak ve sürüklenerek zorla cezaevlerine taşınacaklar.

5- KÜRT MİLLETVEKİLLERİ Meclis’ten çıkarıldıktan ve HDP işlevsizleştirildikten sonra yapılacak erken bir seçimle AKP anayasayı değiştirmek suretiyle çoğunluğu elde etmeyi ummakta ve BAŞKANLIK rejimini ihdas etmeyi planlamakta...

6- Kurulması düşünülen "TÜRKİYE TİPİ BAŞKANLIK" sistemiyle ülkede tek kişinin hakim olduğu kanlı faşist bir dikte dönemine geçilecek.

7- Bu vahim gidişi önlemenin tek yolu, aklıselim sahibi yurttaşların ülkeyi kurtarmak için bir demokrasi cephesi kurmaları ve FAŞİZME karşı mücadele etmeleridir

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.