“Türk Devleti’nin ülkemizde çıkardığı yangına PKK körükle gitti”

“Türk Devleti’nin ülkemizde çıkardığı yangına PKK körükle gitti”

‘’Kürt milletinin varlığı ve temel haklarını hiç kimse savaşın sonlandırmasına endeksleyemez’’

A+A-

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik Batman’da Konuştu:

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik bugün (02.06.2016) PAK Batman İl Teşkilatı’nı ziyaret etti.

Genel Başkan Mustafa Özçelik’i PAK MYK Üyesi Adnan Yıldız, PAK Batman İl Başkanı Aziz Özdemir ile PAK yönetici ve üyeleri karşıladı.

Mustafa Özçelik PAK Batman İl Teşkilatı’nda basın açıklaması yaparak gündem hakkında çok önemli değerlendirmelerde bulundu.

Toplantıya bir çok yerel ve genel basın ve medya kuruluşu katıldı.

Basın toplantısında Kürdistan’ın dört parçasındaki genel durum ile Türkiye’deki gelişmeler hakkında PAK’ın görüşleri dile getirildi.

Mustafa Özçelik, Kuzey Kürdistan’da devam eden savaşa değinerek şöyle konuştu:

‘’Savaşın başladığı ilk günden itibaren bu savaşın Kuzey Kürdistan’daki sivil, demokratik siyasi çalışma ve kazanımları yok etmeye yönelik olduğunu belirttik. Bu savaş Rojava Kürdistanı’ndaki fiili statüye doğru yol alışı baltalamaya yönelik olarak başlatılmıştır, dedik. Bu savaş Güney  Kürdistan’daki bağımsızlık yürüyüşünden duyulan korkunun bir ürürnüdr dedik.

Kürtler  olarak bu savaşın bir tarafı olmayalım dedik; özellikle de şehirlerde yürütülen savaştan uzak durulması gerektiğini söyledik. Maalesef PKK hiç kimseyi dinlemedi. Elinden geldiğince Türk Devleti’nin ülkemizde çıkardığı yangına körükle gitti.

Şimdi bakalım, nereden nereye geldik? Nerede ‘öz yönetim’, nerede ‘şehirlerdeki özgür alanlar’, nerede halkımızın kazandığı eski mevziler?’’

HDP’nin takındığı tutum ile de ilgili olarak Mustafa Özçelik şöyle konuştu:‘’HDP, DTK ilk günden itibaren hendek ve barikat siyasetini desteklediklerini belirten açıklamalar yaptılar. Bu yanlış bir siyasetti. Türk Devleti HDP’ye saldırmak için böylesine fırsatlar arıyordu. Maalesef HDP de bu yürütülen bu savaştan dolayı büyük zararlar gördü."

Mustafa Özçelik Türk Devleti’nin tutumuyla ilgili olarak da şöyle konuştu: ‘’Türk Devleti’nin yöneticileri bilsinler ki Kürt ve Kürdistan sorunu bir ’terör’ sorunu değildir. Bu sorun Kürtlerin kendi geleceklerini belirleme sorunudur; ülkemizin ve milletimizin özgürlüğü  sorunudur. Ölüm, katliam ve yıkımla Türk Devleti 90 yıldır Kürdistan’ın özgürlük davasını ortadan kaldıramadı, bugün ve yarın da bunu başaramayacaktır.’’

Mustafa Özçelik konuşmasının devamında şimdiye kadar Kürt sorununun çözümüne yönelik hiçbir adım atmayan Türk Devleti’nin  siyasetine dikkat çekerek şöyle konuştu‘’Soruyorum: Şimdiye kadar Kürtlerin  hangi haklarını kebul ettiniz? Şimdiye kadar Kürt milletinin varlığını kabul etmediniz, Kürt dilini resmi olarak kabul etmediniz. Millet olmaktan kaynaklı ulusal ve demokratik temel haklarını kabul etmediniz. Bu hakların kabulü ile  savaşın ne alakası var? Kürt milletinin varlığı ve temel haklarının kabulünü hiç kimse savaşın sonlandırılmasına endeksleyemez. Bugünden kayıtsız, şartsız bu hakların sağlanması gerekir’’.

Mustafa Özçelik basın toplantısından sonra PAK’ın Batman’daki yönetici ve üyeleriyle özel bir toplantı gerçekleştirdi. PAK’ın Batman’daki çalışmaları hakkında bilgi aldı ve PAK’ın genel çalışmaları hakkında PAK’ın Batman’daki üye ve yöneticilerin. bilgilendirdi.

Mustafa Özçelik toplantıda PAK’ın varlığı ve çalışmalarının önemine değindi ve PAK’ın her geçen gün özgürlükçü, demokratik ve Kürdistani siyasetiyle halkımızın gönlünde yer edindiğini belirtti.

Mustafa Özçelik devamında şöyle dedi: ‘’PAK’ı daha çok  güçlendirerek, özgürlükçü ve demokrat güçleri birleştirerek, Kürdistani değerleri esas alan  ittifakları geliştirerek Kürdistan’daki tahribatları önleyebiliriz’’

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.