TC Başbakanın'a soruldu: Kemal Kurkut neden öldürüldü?

TC Başbakanın'a soruldu: Kemal Kurkut neden öldürüldü?

Milletvekilli Sezgin Tanrıkulu: "Sağ yakalanabilecekken ve alandaki yüzlerce polis tarafından etkisiz hale getirilebilecekken neden öldürülmüştür" diye sordu.

A+A-

CHP Milletvekilli Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır Newrozu'nda Kemal Kurkut isimli gencin polis tarafından öldürülmesini Meclis gündemine taşıyarak, "Sağ yakalanabilecekken ve alandaki yüzlerce polis tarafından etkisiz hale getirilebilecekken neden öldürülmüştür" diye sordu. 

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır Newrozu’nda Kemal Kurkut’un polis tarafından öldürülmesini Meclis gündemine taşıdı. Tanrıkulu, Binali Yıldırım’ın cevaplaması talebiyle soru önergesi verdi. 

21 Mart 2017 tarihinde Diyarbakır’da düzenlenen Newroz kutlamaları sırasında İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi Kemal Kurkut’un polis tarafından öldürüldüğünü hatırlatan Tanrıkulu, önergesinde: “Resmi açıklamada, ‘Çantamda bomba var hepinizi öldüreceğim' diyerek elindeki bıçakla alana koştuğu için canlı bomba olma ihtimali değerlendirildiğinden müdahale edilmiştir’ denilmesine rağmen olay yeri görüntülerinde Kemal Kurkut’un elinde çanta olmadığı ve üzerinin çıplak olduğu görünmektedir. Olaydan sonra polislerin çevrede bulunan gazetecilerin fotoğraf makinelerindeki görüntüleri sildirdiği de iddialar arasındadır” ifadelerine yer verdi. 

Tanrıkulu, Başbakan Yıldırım'a şu soruları yöneltti: 

* Elinde çanta olmayan ve üzeri çıplak bir kişinin 'Çantamda bomba var' diye bağırdığı gibi inandırıcılıktan uzak bir açıklama neden yapılmıştır?

* Elinde bir bıçak bulunan Kemal Kurkut, sağ yakalanabilecekken, alandaki yüzlerce polis tarafından etkisiz hale getirilebilecekken neden öldürülmüştür?

* Olaydan sonra polislerin çevrede bulunan gazetecilerin fotoğraf makinelerindeki görüntüleri sildirdiği iddiası doğru mudur?

* Olay yerinde polislerin görüntülerin silinmesi ile yetinmediği, hafıza kartlarına format atılmasına zorlandığı iddiası doğru mudur?

* 2002-2017 yılları arasında yıllar bazında 22 Mart tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere ve ilçelere göre vatandaşlar polisler tarafından hangi gerekçelerle öldürülmüştür?

* Öldürme olayları akabinde kaç polis hakkında soruşturma başlatılmıştır? Başlatılan soruşturmaların kaçı takipsizlik ve soruşturmaya gerek olmadığı kararıyla sonuçlanmıştır?

* Kaç soruşturma sonrasında dava açılmıştır? Davaların yıllara göre dökümü nedir?

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.