" Sykes-Picot Kürtler soykırımın zemini olmuştur'

" Sykes-Picot Kürtler soykırımın zemini olmuştur'

PAK Batman'da "Sykes-Picot'nun 100. Yılında Kürt ve Kürdistan Sorunu" Adıyla Bir Konferans düzenledi.

A+A-

PAK Batman'da "Sykes-Picot'nun 100. Yılında Kürt ve Kürdistan Sorunu" Adıyla Bir Konferans düzenledi.

PAK Batman İl Teşkilatı bugün (13.05.2016) Batman'da " Sykes-Picot'nun 100. Yılında Kürt ve Kürdistan Sorunu" adıyla bir konferans düzenledi.

Eski Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferans bir çok PAK yönetici, üye ve dostunun ve de Kürdistan'ın dört parçasından gelen bir çok kişinin katılımıyla Kürdistan Şehitleri için saygı duruşu ve Kürdistan milli marşı "Ey Raqip"in okunmasıyla başladı.

PAK MYK üyesi Adnan Yıldız'ın moderatörlüğünde gerçekleşen konferansta Dr.Eli Teter, Sofya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yaşar Abdülselamoğlu ve Dr. Ekrem Önen konuşmacı olarak yer aldılar.

Konferansta ilk olarak söz alan Dr. Eli Teter konuşmasında;

"Herkes (Araplar, Türkler, Farisiler ve Radikal İslamcılar) Sykes-Picot'a karşı fakat konu sınırları olunca, bu sınırların parçalanmasına karşı duruyorlar." şeklinde dile getirdi ve bu paradoksa dikkat çekti.

Dr.Eli Teter'in konuşmasının ardından, Yaşar Abdülselamoğlu söz hakkı aldı. Abdülselamoğlu konuşmasında;

" Bu antlaşma Kürtler için yüzyıllık bir soykırımın zemini olmuştur. İngilizler , Rusların Ortadoğu'daki hakimiyetinden korktukları için , oradan sömürgelerine yetişecekleri için, Kürtlerin statü sahibi olmalarına izin vermediler."

Konferansta son olarak söz alan Dr.Ekrem Önen konuşmasında;

"Keşke bu antlaşma başarılı olsaydı, hiç değilse Kuzey'in bir çok şehri Sovyetlerin hakimiyetinde kalacaktı ve Sovyet dağıldığında Kürtlerin de diğer uluslar gibi devlet olma fırsatı olacaktı. Vakit, ulusal devlet vakti. Kürtler ne kadar uluslararası güçlere yakın olursa o kadar özgürlüklerine de yakın olacaklardır." dedi.

Konuşmacıların sunumlarından sonra da katılımcılardan sorular alındı. Katılımcıların soruları ve konuşmacıların cevapları konferansı etkinleştirdi.

Konferans soru-cevap kısmının ardından verimli bir şekilde noktalandı. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.