Şehit Çürükkaya kendi köyünde Kürtleri biraraya getirdi

Şehit Çürükkaya kendi köyünde Kürtleri biraraya getirdi

PAK Şehit Said Çürükkaya'nın (Dr. Süleyman), Cenaze Törenine Kitlesel Olarak Katıldı

A+A-

 3.jpg

13.jpg20-002.jpg1.jpg

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, PAK'ın yönetici ve üyeleri ile birlikte  08.11.2016 tarihinde,Bingöl iline bağlı Yeniköy(Çilkanî), beldesinde yoğun bir katılım ile şehit  Said Çürükkaya'nın (Dr. Süleyman) cenaze törenine katıldılar.

Güney Kürdistan'dan , Kürdistan Bölgesel Yönetimi  Başkanı Sayın Mesut Barzani'nin temsilcisi,  Abdulhalık Bapir; Peşmerge Bakanlığı sözcüsü Helgurt Hikmet, PDK Merkez Komitesi üyesi sayın Elî Ewnî, Barzanî Yardım Vakfı Başkanı ŞeyhAziz Şeyh Rıza, PDK Dış İlişkiler Komîtesi’nden Nîzar Botanî ve  kalabalık bir heyet  cenaze törenine katıldılar.Törene ENKS temsilcileri de kitlesel olarak katıldılar.PDK-İran adına da  bir başsağlığı mesajı  okundu.

Kuzey Kürdistan'dan PDK-Bakur Genel Başkanı  Sertaç Bucak, HAK-PAR Genel Başkanı   PDK-T Genel Başkanı Sayın M. Emin Kardeş, PSK Genel Başkan Yardımcısı   Bayram Bozyel, Azadi Hareketi Genel Sekreteri  Sıdkı Zilan, PAKURD sözcüsü  İbrahim Halil Baran, bir çok sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri, Kürt aydın ve politikacıları ve Kürdistan halkından  oluşan geniş  bir  kitle, Kürdistan bayraklarıyla bu törene katıldı.

 Törene katılan kitle saat 10:30'da şehit Said Çürükkaya'nın  tabutunu camiden alıp , doğup, büyüdüğü  eve  kadar yürüdü. Burada şehidin ailesi ve köylüleri yasını tutup, vedalaştılar.

Katılımcılar Kürdistan bayrakları eşliğinde , Dr. Said Çürükkaya'nın  tabutunu , " Yaşasın Kürdistan,Yaşasın Bağımsızlık,Yaşasın Peşmerge" sloganları  eşliğinde  mezarlığa kadar yürüdüler.

Mezarlıkta  öncelikle imam tarafından dini ayin yapıldı ve fatiha okundu. Dini ayinden sonra, EY RAQİP  marşı eşliğinde şehit Dr. Said ve tüm Kürdistan Şehitleri için saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra organizasyon komitesi adına Av. Sayın Sabahattin Korkmaz kitleyi selamladı ve bu törene katılan tüm parti, sivil toplum kuruluşlarının tek tek adlarını anons etti.

Ilk konşmayı, Kürdistan Böigesel Yönetimi Başkanı Sayın Mesut Barzanî'nin  temsilcisi sayın Abdulhalik Bapir  yaptı.  Abdulhalik Bapir  şehit Dr. Said Çürükkaya’nın(Dr. Süleyman) mücadelesi ve Kürdistan'ın  genel durumu üzerine geniş bir  konuşma yaptı. Sayın Bapîr konuşmasında; " Bugün Kürdistan’ın  Bağımsızlık talebini yükseltme günüdür. Ölümsüz Şex Seîd'in, Seyit Rıza'nın,  İhsan Nuri Paşa'nın, Qazî Muhammed'in ve Mele Mustafa Barzanî'nin   bize teslim ettikleri bayrağı Özgür ve Bağımsız bir Kürdistan'a  ulaştıracağız. Onların bu hayalini biz evlatlarının  gerçekleştirmesi kutsal görevimizdir. Şehit Dr. Said de bunun için şehit düştü ve bu bayrağı bize teslim etti. Sen Kürdistan Şehitleriyle buluşmaya gittin, ruhunuz  şad olsun. Kürt milleti ettiği bağımsızlık yemininden geriye dönmeyecektir. Engelleri tek tek ve sabırla ve hep birlikte aşacağız’’.

Kürdistan Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü  Helgurd Hikmet de  yaptığı konuşmada, şehit Said Çürükkaya'nin kahramanlığını, sağlam kişiliğini ve peşmergenin Güney Kürdistan'da DAİŞ'e karşı kahramanca direnişinin  örneklerini dile getirdi.  Helgurd Hikmet konuşmasını Kürtçenin Sorani lehçesiyle yaptı ve konuşmasında devamla, şehit Said Çürükkaya'ın şahadetinde olduğu gibi, Kürdistan'ın her dört parçasındaki güçlerin Güney Kürdistan'ın  bağımsızlık mücadelesine desteğinin önemini dile getirdi.

ENKS adına da  Abdulbasit Hemo bir konuşma yaptı. Abdulbasit Hemo konuşmasında , Kürdistan'ın dört parçasındaki mücadeleden söz etti ve Kuzey Kürdistan’da oluşacak bir Kürdistani , ulusal ittifakın tüm parçalara yapacağı olumlu etkiyi dile getirdi.

Kuzey Kürdistan'dan  Fuat Önen de konuşmasında şehit Said Çürükkaya'nın mücadelesinden bahs etti ve  "O her dört parçanın şehididir. O'nun bize bıraktığı mesaj şudur: Kürdistanileşme; özgürlük, kurtuluş  ve bağımsızlık  bizim vazgeçilmez mücadele şiarlarımızdır ".

 

Şehid'in ailesi adına Ferman Çürükkaya bir konuşma yaptı. F. Çürükkaya konuşmasını Kürtçenin dimilî (Zazaca)  lehçesiyle yaptı. F. Çürükkaya konuşmasında "Kürdistan şehidi Said Çürükkaya, demokratik cumhuriyet için değil, bağımsız Kürdistan için şehit düşmüştür’’ dedi. Kürdistan bayrağı altında şehitlerine sahip çıktıkları için de tüm katılımcılara  teşekkürlerini dile  getirdi.

Cenaza töreni Ahmet Kasımoğlu'nun konuşmasıyla sone erdi. A. Kasımoğlu da konuşmasını Kürtçenin şimilî (Zazaca)  lehçesiyle yaptı ve Şehit Said Çürükkaya'nın(Dr. Süleyman), yiğit ve aktiv yaşamını ve mücadelesini dile getirdi.

Şehit Said Çürükkaya'nın(Dr. Süleyman)  taziyesi, Bingöl(Çewlik) iline bağlı Yeniköy (Çilkanî) beldesinde , üç gün devam edecektir. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.