Salih Müslim: Federalizm Suriye'yi bir arada tutmanın yolu

Salih Müslim: Federalizm Suriye'yi bir arada tutmanın yolu

PYD Lideri Salih Müslim Federalizm ilanıyla Kürtlerin ayrı bir devlet kurmak istediği iddialarının kesinlikle gerçek dışı olduğunu ve Kürt devleti kurmak gibi bir niyetlerinin olmadığını belirtti.

A+A-

Sputnik’e konuşan Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) Eş Başkanı Salih Müslim, federalizmin Suriye’yi bir arada tutmanın bir yolu olduğunu, Suriye’yi bütün olarak bir arada tutmak istediklerini belirterek, Kürt Devleti iddialarının gerçek dışı olduğunu ve kesinlikle böyle bir niyetlerinin olmadığını belirtti.

Suriye’de çözüm için dış güçlere ihtiyaç olduğunu belirten Müslim, Cenevre’ye Kürtlerin katılmamasının Suriye’deki sorunları çözmeyeceğini ve Kürtlerin kesinlikle masada olmaları gerektiğini belirtti.

IŞİD’le savaşa kimsenin zorunlu olarak alınmadığını söyleyen Müslim “IŞİD köylere saldırıyor. Halk kendini, köyünü ve mahallesini korusun diye eğitim görüyor, eğitimden sonra kendi mahalle veya köyünü koruyor, buna zorunlu askerlik deniyor. Bu da çok doğal ve meşru bir şeydir. Dünyanın her yerinde bu vardır. Zorunlu askerlik sadece kendini savunmak içindir, başka bir şey için değildir.” İfadelerini kullandı.

ABD’nin Rojava’da üssü yok

ABD ve Rusya ile iyi ilişkilerinin olduğunu belirten Müslim, ABD’nin Rojava’da askeri üssü olmadığını sadece küçük hava alanları olduğunu ve bunları kullandıklarını belirtti.

PDK bize düşmanca davranıyor

PDK ile ilişkilerinin sorunlu olduğunu belirten Müslim, PDK’nin Türkiye etkisinde olduğunu, Semelka sınır kapısında kendileri aleyhine anti-propagandalar olduğunu belirterek şöyle konuştu:

Örneğin Af Örgütü ve diğer kurumları Rojava'ya bırakmıyorlar. Gazetecileri, araştırmacıları ve diğer kesimleri bırakmıyorlar. Sanki bizi boğmak istiyorlar. Bizim sesimizin çıkmasını istemiyorlar. Bunları yapan da KDP'dir. Bize düşmanca davranıyor. Bu da Kürtlerin lehine değildir.

Türkiye kendi Kürtleriyle anlaşmalı

Türkiye için kesinlikle bir tehdit olmadıklarını belirten Müslim, “Biz komşuyuz. Bir arada ve dostluk içerisinde olmamız gerekirken Türkiye Kürt karşıtlığından dolayı bize karşı söylemlerde hatta eylemlerde bulundu. Bu iyi bir şey değildir. Biz Türkiye'ye dostluk elimizi uzatmaya devam edeceğiz. Kürt sorunu artık bir Rojava sorunundan çıkmış, tüm Kürtleri ilgilendiriyor. Türkiye kendi Kürtleriyle anlaşırsa bize de çok faydası olur, yardımı olur diye düşünüyoruz. Şimdi Türkiye bunları istemiyor. Türkiye kendi Kürtlerini öldürüyor bizi ise terörize etmeye çalışıyor. Bu artık tutmaz. Türkiye bunu yutturmaya çalışıyor ancak kimse inanmıyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de 15 temmuz tarihinde gerçekleşen darbe girişimiyle ilgili görüşlerini belirten Müslim, darbeyle ilgili PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın uyarıları olduğunu ve Türkiye’deki darbe girşiminin yanlış politikaların bir sonucu olduğunu öne sürdü. Müslim, Darbe girşimini yapmaya çalışanların en fazla Kürt meselesiyle uğraşanlar olduğunu ve AK Parti’nin bunlardan kurtulmak istediğini iddia etti.

Türkiye artık herkese taviz verebilir

Salih Müslim kimsenin Türkiye’ye güvenmeyeceğini iddia edererk, Türkiye’nin sırf Kürtler hak elde etmesin diye herkese taviz verebileceğini ve şimdi de Beşar Esad’la ittifak kuracaklarını iddia etti.

Türkiye’nin Esad yakınlaşmasının kendilerini etkilemeyeceğini belirten Müslim,  “Bizim projemiz vardır, federalizm projesi. Bu projemizde günden güne ilerliyoruz.” dedi.

Federalizm Anayasası ne zaman ilan edilecek? sorusu üzerine Müslim, “Federalizm meselesi tartışılıyor. Sadece bir Kuzey Suriye meselesi için değildir. Bütün Suriye içindir. Tartışmalar sürüyor. Federalizm meclisi tartışmalarını sürdürüyor. İlerde bir seçim meselesi vardır.” cevabını verdi.

 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.