Şeyhmus Özzengin

Şeyhmus Özzengin

Yazarın Tüm Yazıları >

PKK'nin Qandîl Kurmayı!

A+A-

 

PKK; "bizim Suriye'de silahlı gücümüz yok. PYD'de de bize bağlı bir örgüt değil." Diyor ve  şunu da ekliyor;

"bizim Afrîn'e askeri güç günderme diye bir durumumuz yok"(!)

"Başını kuma gümerek, kıçı dışarda siyaset" buna denir.

PKK, hem Avrupa sokaklarında ve hem de Afrîn'de, Abdullah Öcalan ve PKK bayrakları ile "afrin direnişine destek" veren, "bijî serok Apo, bijî PKK"(!) diye başlayan ve bu sloganlarla biten mitingler  düzenleniyor; Kurd Kurdistan'i duruştan apocu duruşa sokularak, bu mitinglerin içi boşaltıliyor ve Ama; "bizim PYD ile bir ilişkimiz yok"(!) deniliyor! oalacak şey mi?

Avrupa ve Batı Kurdistan'daki "afrin'e destek" mitinglerinde, Kurdistan'a yönelik bir Türk devleti işgal hareketine karşı Kurd ulusal tepkisi ve Direnişinden ziyade; PKK direnişine dönüştürülmektedir. PKK'nin bu girişimleri; genel olarak dünya'da ve özel olarak Avrupa kamuoyunda, olası kurler için bir desteği kıran bir işlev görmektedir. Bütün Avrupa'da "terörist bir örgüt" damgası yeyen bir hareketle Afrin'i ilişkilendirmek, hem desteği kırıyor ve hem de Türk devleti'nin ekmeğine yağ sürülmüş oluyor. Türk devleti'nin gösterdiği gerekçelere destek oluşturuluyor.

Olaki PYD'yi PKK ile ilişkilendirmek yanlış. O zaman bu yanlışı, Kandil, Avrupa ve Batı Kurdistan PKK kurmayları neden yapiyor?

Kurd Ulusal Kurtuluş Mücadelesi'ne destek talebi yerine, partizan PKK gösterilerine dönüştürülmesi ile ne amaçlaniyor?

Bu gösterilerde, neden PKK ve Öcalan pankartları altında yürüyüş düzenliyor ve ordan örgüte kan taşınıyor?

Neden Kurd ve Kurdistan'i duruşun yerine, PKK ve parti duruşu öne çıkarılıyor?

Mademki "PYD'yi PKK ile ilişkilendirmek yanlış", PKK neden bu yanlışı bilerek yapiyor?

Afrin kasedilerek; "Savaşçı göndermeyeceğiz"den kasıt ne?

"Desteklemiyoruz" ve "orda savaşmayacağız" anlamına mı geliyor? Yoksa PKK'yi, PYD ile ilişkilendirilmekten korkulduğu için mı "savaşçı göndermeyi red"ediliyor?

Eğer PKK kurmayları böyle düşünüyorsa; başını kuma gümen, kıçı dışarda siyasetin tam danıskasını yapiyorlar!

Sokaklarda bütün gösterileri; Türk devlet işgaline karşı, Kurd ulusal direnişine destek yerine, PKK'nin boy gösterisi olarak yürütülüyor. PKK, bu yürüyüşlerin içini boşaltarak, Kurd ve Kurdistan'i değerlerden arındırılarak; PKK mitingleri partizan ruhuna dönüştürüyor. "bijî PKK, bijî Öcalan"la başlayip, bu sloganlarla biteriliyor mitingleri.

Qandil kurmayinin "bizim PYD ve rojava hareketi ile bir ilişkimiz yok..orda savaşçımız da yok"la kimi ve nasıl inandıracaklar?

Bence bunlar PKK içinde bilinçli ve hesaplı yapılan ayarlardır. Bu sakat bir siyaset ve kurbanları da Kurdler.

Bir kez daha, bir ulusun ulusal direnişi, partizan hasaplara, vekalet savaşçılarına ve bu türden tepkilerin çıkar ilişkilerine kurban ediliyor. Kurd ulusal direniş enerjisi başka bir mecraya yönlendiriliyor.

Türk devleti'nin Batı Kurdistan'da ve özelinde Efrîn'e yönelik kanlı işgal hareketi; Topyekün Kurd Ulusu'na ve Kurdistan'a yönelik bir soykırım ve bölge ulus haritasını değiştirmeye yönelik bir savaş ilanıdır. Böylesi savaş ilanları durumunda, saldırıya maruz kalan bir ulus ve işgal altındaki bir toprak parçasını savunma stratejisi; topyekün bir direniş cephesinin organize edilmesi ile mümkündür. Eğer, bilinçli bir şekilde böyle bir ulusal duruşun önü kesiliyorsa, direniş, ulusal karekteri baştan yitirmiş oluyor ve stratejisi olmayan, ulusal talepleri olmayan içi boş bir derenişe, partizanca bir savaşa dönüşüyor. Parti çıkar ilişkileri ve hesaplarına kurban ediliyor!

Bugün Afrin için olması gerken desteğin olmamasının nedenleri arasında; kurdlerden yana olan yanlışlar, zaaflar ve sakat partizan ilişki ve çıkar hesapları duruyor. Bilinçli bir şekilde ülke ve ulus çıkarlarının önü kesiliyor. Parti çikarları ülke ve ulus çıkarlarının önüne çıkarıliyor ve partizan çıkarlara kurban ediliyor. Sürek kurban edilen, kanı dökülen ve gözyaşları arasında cenazelerini partizan gösterilere teslim eden, yenilgilerle boynu bükülen ulus olmaktan çıkmadığımız sürece yenilgiler tarihimize "kader" olarak yazılmaktan kurtulamayacağız..

05.02.2018

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.